Стефан (Біляк)

Архієпископ Стефан (в миру Степан Михайлович Біляк[1][2]; 17 серпня 1917 — †10 листопада 2006) — релігійний та громадський діяч української діаспори. Архієпископ Бориспільський, вікарій парафій Української Православної Церкви Київського патріярхату в США і Канаді. Почесний член Головного уряду УНСоюзу.

Стефан (Біляк)
 
Діяльність: релігійний лідер, громадський діяч
Ім'я при народженні: Степан Біляк
Народження: 17 серпня 1917(1917-08-17)
 Україна
Смерть: 10 листопада 2006(2006-11-10) (89 років)
Парсіппені-Трой-Гіллс, Морріс, Нью-Джерсі, США

Життєпис

Народився 17-го серпня 1917 року в Ужгороді в родині побожних батьків Михайла й Марії, з роду Галик. Учитись почав в народній школі (1923—1927); в реальній гімназії в Ужгороді, а закінчив середню освіту в Мукачеві в 1935 році. Богословську освіту здобув в духовних семінаріях в Ужгороді і в Мукачеві (на Чернечій Горі), роки 1935—1939: останні іспити зложив перед Богословською Православною іспитовою комісією у Варшаві[3].

Священичі свячення одержав 3 жовтня 1943 року в православній катедрі св. Марії Магдалинн у Варшаві. Його святителем був Митрополит Діонісій (Валедииський). Зараз же після одержання Св. Тайни священства Блаженніший Владика Діоиісій призначив о. Степана Біляка помічником настоятеля У П Церкви св. Архистратіга Михаїла в Берліні, Німеччина. На тому становищі був аж до закінчення Другої світової війни до 1945 року[3].

Незадовго перед падінням Берліна о. Степан Біляк разом з родиною (пані-маткою Оленою і дочкою Іриною) переїхали до Ґосляру (Ґрац), де він організував українську православну парафію св. Миколая, шо мала 500 родин (переважно переміщених осіб) у своєму складі. Рік пізніше парафія ліквідувалася з огляду на близкість радянської Червоної армії, а всі її члени переселилися до інших західних місцевостей[3].

У 1946 році Митрополит Полікарп призначив його викладачем релігії до гімназії в Галендорфі, де він, крім того, викладав і латинську мову. В 1947 році переселився до Вестфалії, в місто Райне, заклавши велику православну парафію. Крім настоятельських обов'язків, працював учителем релігії та історії в народній школі і таборовій гімназії. У грудні 1949 року виїхав до США. Митрополит Іоан Теодорович призначив його настоятелем парафії в місті Джонс (Оклахома). Не минуло й року, як стараннями парафіян, тут було закладено нову церкву[4].

Протягом наступних шести років був настоятелем церкви Св. Архистратига Михаїла в Міннеаполісі. Потім за власним бажанням і за згодою Консисторії, він був призначений настоятелем парафії у Вунсакет, Род Айланд, а згодом — Пасейку, Нью-Джерсі. У листопаді 1963 року, на запрошення уряду української православної катедри св. Володимира у Філядельфії, Пенсильваія, Консисторія УПЦ в ЗСА, з благословення Митрополита Іоана, призначила о. Степана Біляка настоятелем Митрополичої катедри св. Володимира, де він працював понад 18 років аж до часу внбрання його головою Консисторії УПЦ в ЗСА 30-го травня 1981 року[3]. Найбільшим його досягненням тут стало спорудження кафедри та будинку для священика. За довголітню працю (понад двадцять років) на ниві Божій Митрополитом Іоаном був нагороджений Митрою, а невдовзі — саном протопресвітера[4].

На Соборі УАПЦ 1981 року протопресвітера Степана Біляка було обрано головою Консисторії. Протягом десяти років, крім парафіяльної праці, він виконував обов'язки заступника голови Консисторії, був членом Митрополичої Ради, очолював філадельфійський деканат, був духовним дорадником Української Православної Ліги. Отець Степан Біляк був також довголітнім проповідником «Голосу Америки» в українських передачах, що несли Слово Боже нашому народові тоді, коли воно було заборонено. Протопресвітер Степан довгий час працював членом головної Контрольної комісії Українського Народного Союзу, членом різних акцій з допомоги Україні тощо[4].

У 1983 році о. Степан Біляк очолив парафію Св. Миколая в Маямі, де він разом з вірними переборов усі труднощі побудови нового Храму Божого (для нього це вже третього).

17 грудня 1998 року о. Степан Біляк підтверджується настоятелем парафії Святого Миколая м. Купер Ситі, Флорида, США.

24 листопада 1999 року на прохання протопресвітера Стефана Біляка він звільняється з посади настоятеля парафії Святого Миколая м. Купер Ситі, Флорида, США і призначається почесним настоятелем цієї парафії[4].

Перейшов з УАПЦ в УПЦ КП[5]. 11 квiтня 2002 року був обраний Священним Синодом УПЦ Київського Патрiархату єпископом Бориспiльським. 17 травня 2002 року постригається в ієромонахи з ім'ям Степан. 18 травня 2002 року в церквi святителя Миколая мiста Купер Ситi штату Флорида США вiдбулось наречення iєромонаха Степана (Бiляка), яке вчинили Патрiарх УПЦ КП Філарет (Денисенко), єпископ Переяслав-Хмельницький Димитрій (Рудюк) та єпископ Уманський Олександр (Биковець). 19 травня 2002 року тими ж ієрархами здійснена хіротонія ієромонаха Степана (Біляка) на єпископа Бориспільського[6].

20 травня 2002 року призначається керуючим Українського Православного Вікаріату УПЦ Київського Патріархату в США і Канаді[4].

Помер 10 листопада 2006 року у США на 89-му році життя у Парсипані, Нью-Джерсі[7].

Примітки

  1. Недошитко І. Українська діаспора Сполучених Штатів Америки (1991—2013 роки): джерелознавчий аспект проблеми // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. 2014. — Вип. 19 (1). — С. 262.
  2. http://tnpu.edu.ua/naukova-robota/docaments-download/d-58-053-04/Dis_Bilovus.pdf
  3. ПРО ЖИТТЯ І ПРАЦЮ О. СТЕПАНА БІЛЯКА (40 ЛІТ СВЯЩЕНСТВА) // СВОБОДА. РІК XC. — Ч. 194. — СЕРЕДА, 12-го ЖОВТНЯ 1983. — C. 3
  4. Архиєпископ Бориспільський, керуючий патріаршими парафіями в США СТЕПАН // Офіційний сайт УПЦ (КП)
  5. https://www.sedmitza.ru/text/356569.html
  6. Новины церковного життя див. 4/06/2002 «ВIЗИТ ПАТРIАРХА ФIЛАРЕТА ДО США» та «НАРЕЧЕННЯ I ХIРОТОНIЯ iєромонаха Степана (Бiляка) на єпископа Бориспiльського»
  7. Упокоївся Архиєпископ Стефан (Степан Біляк) // Свобода. РІК CXІII П'ЯТНИЦЯ, 17 ЛИСТОПАДА 2006 РОКУ ЧИСЛO 46. — С. 1
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.