Сутінки

Су́тінки (від префікса су- зі значенням неповноти і тінь)[1] оптичне явище перед сходом чи після заходу Сонця. Полягає в тому, що світіння атмосфери забезпечує освітленість земної поверхні. Вранці такий час доби називають світанком.

Цивільні, навігаційні і астрономічні сутінки
Опівнічні сутінки у Лапландії (липень)

Типи сутінок

Розрізняють сутінки цивільні, навігаційні й астрономічні.

  • Цивільні сутінки — коли Сонце візуально опускається не нижче ніж на 6 градусів під горизонт. Діяльність людини в таких умовах зазвичай не потребує додаткового освітлення (за відсутності туману тощо)[2].
  • Навігаційні сутінки — Сонце опустилось нижче горизонту більш, ніж на 6 градусів, але не більше, ніж на 12 градусів. У цьому випадку вмикається вуличне освітлення у містах, але освітленість ще достатня, щоб розрізняти морські й річкові навігаційні знаки.
  • Астрономічні сутінки — Сонце опустилось нижче горизонту більш як на 12 градусів, але менше, ніж на 18°. Назва пов'язана із тим, що в цих умовах світіння атмосфери все ще зависоке для проведення певних астрономічних спостережень. Астрономічні сутінки закінчуються після опускання Сонця нижче 18 градусів під горизонт.

Коли настають астрономічні сутінки, для розрізнення навігаційних знаків необхідна підсвітка.

Тривалість сутінок

Залежно від широти та пори року деякі види сутінків можуть тривати всю ніч: у період сонцестояння на широтах вище 60° 33' 43" Сонце опускається під горизонт не більше, ніж на 6°, а на широтах вище 54° 33' 43" — не більше 12°, на широтах від 48° 33' 43" — до 18°. У Києві з 29 травня до 15 липня сутінки тривають усю ніч[джерело?].

У релігії

Індуїзм

Сутінки є священними в індуїзмі. Назва з маратхі गोधूळिवेळ і з гінді गोधूलिवेला дослівно перекладається як «час коров'ячого пилу». Багато ритуалів, зокрема Сандх'яванданам і Пуджа, виконуються в сутінкову годину. Вживання їжі в цей час не рекомендується. Вважається, що в ці години активні асури. Нарасімха, один з аватарів бога Вішну, тісно пов'язаний із періодом сутінків[джерело?].

Іслам

Сутінки важливі в ісламі, оскільки вони визначають, коли певні загальнообов'язкові молитви слід читати. У ранкових сутінках здійснюється ранкова молитва, тоді як вечірні сутінки — це час для вечірньої молитви (аль-магриб). У місяць Рамадан мусульмани повинні поститися від початку ранкових сутінків до заходу Сонця, коли настає час для розговіння.

На інших планетах

Сутінки на Марсі довші, ніж на Землі, тривалістю до двох годин перед світанком або після заходу сонця. Пил високо в атмосфері розсіює світло на нічному боці планети. Схожі сутінки спостерігаються на Землі після потужних вулканічних вивержень[3].

Див. також

Примітки

  1. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р  Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  2. Definitions of Twilight. National Weather Service. Процитовано 8 травня 2021. «Under these conditions absent fog or other restrictions, the brightest stars and planets can be seen, the horizon and terrestrial objects can be discerned, and in many cases, artificial lighting is not needed»
  3. Winter Solstice on Mars: Rovers Look Forward to A Birtha Williams Sanford Crisanthemum Barbra Layota Martian Spring

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.