Суховоля (Новоград-Волинський район)

Сухово́ля́село в Україні, в Новоград-Волинському районі Житомирської області. Населення становить 726 осіб.

село Суховоля
Країна  Україна
Область Житомирська область
Район/міськрада Новоград-Волинський район
Громада Піщівська сільська громада
Код КАТОТТГ UA18080170110038830
Облікова картка картка 
Основні дані
Населення 726
Площа 2,515 км²
Густота населення 288,67 осіб/км²
Поштовий індекс 11731
Телефонний код +380 4141
Географічні дані
Географічні координати 50°40′36″ пн. ш. 27°18′11″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
206 м
Місцева влада
Адреса ради 11731, Житомирська обл., Новоград-Волинський р-н, с.Суховоля
Карта
Суховоля
Суховоля
Мапа

Історія

Село Суховоля розташоване на заході Житомирської області, Новоград-Волинського району, на відстані 40 кілометрів підрайонного центру Новограда-Волинського та за 10 кілометрів від траси Київ-Чоп. Площа населеного пункту села Суховоля становить 251,5 гектарів. Кількість населення села Суховоля становить 693 осіб. За 0,5 кілометрів від села протікає річечка Чайка, що є протокою річки Корчик, яка впадає в річку Случ.

Першу згадку про Суховоля ми знайдемо в архівних даних, датованих 1650 роках. В наш час[коли?] сільській раді підпорядковано село Партизанське (в минулому Кам’янка, а потім Кіровка). Село Партизанське розташоване на заході Житомирської області Новоград-Волинського району на відстані 46 кілометрів від району та за 16 кілометрів від траси Київ-Чоп. Площа населеного пункту села Партизанське становить 42,8 гектара. Кількість населення села Партизанське становить 19 чоловік. Першими поселенцями села Суховоля були біженці з Польщі, яка тоді називалась Річ Посполита. Вони втікали від великого гніту та непосильної поміщицької сваволі.

З Річчю Посполитою межували ліси російської імперії. Втікачі облюбували в російських лісах безпечне і вигідне місце. В лісі вони збирали гриби, ягоди, полювали на дичину. Поблизу була річка і родюча земля. Заснували поселенці тут невеличкий хутір, який називали «Сухий діл». Та недовго втікачі жили вільним життям, про них дізналися багачі, і попали вони під гніт і кабалу до російських поміщиків. Поміж собою вони говорили «Як не було у нас долі так і залишилась «Суха воля»». Від того часу і пішла назва села Суховоля. Першими поселенцями були люди, які носили прізвища: Ковальковський, Главацький, Заведенський, Крюковський, яких і тепер є багато в цьому селі. В 1966 році червня місяця 10 дня було складено викупний акт про викуп селянського наділу по вказівці місцевого з’їзду в маєтку поміщиці графині Полоцької Марії.

В січні місяці 1918 року в селі встановилась радянська окупація.

В 1921 році в селі було відкрито хату – читальню, де навчалися діти. Вчителями були Рудник Іван та Рудник Петро (рідні брати). Двокласна початкова школа почала діяти в 1925 році. Розміщувалася вона в селянській хатині Геруса Мартина. З 1933 року школа стала семирічною, розташована була в центрі села. Вона згоріла під час війни. Директор її був Сивак Тодосій Олександрович, вчителями: Скринька Анастасія Олександрівна, Бондарчук Іван Якимович, Бабат Василь Олександрович, Лебідь Василь Іларіонович. В тридцятих роках в селі почалася колективізація. Активістами її були: Лазарчук Євгенія, Тартачний Макар, Гнесь Іван, Герус Григорій, Ковальська Марія та інші. Колгосп назвали «Червоний прокордоник», а пізніше переіменували на імені Ворошилова. Настав 1937-1938рр. – період репресації. Не обійшло це лихо і село Суховоля. Репресовано було 40 чоловік. Матері втратили синів, жінки – чоловіків, діти – батьків.

Почалася Німецько-радянська війна. На боротьбу з німецькими загарбниками піднялися і жителі села. Першими пішли в партизани Олексій Прокопчук, молодий партизанський поет, автоматник, який загинув 14 січня 1943 року в бою за визволення Костополя (Рівненської області), повторивши подвиг Матросова, Іван Герус, Степан Тимочко, Микола Бойко. Це були розумні, грамотні хлопці. Була Трійця. Несподівано в село ввірвався каральний загін нацистів. Вони оточили село і попрямували до хат, де жили родини – хлопців – партизанів. Запалало чотири хати, а в хатах згоріли і діти. Того дня було спалено 12 хат. Невдовзі знову горіло село. Цього разу його палили бандерівці. Можливо тому, що хлопці із села підтримували зв’язок з партизанами. Згоріло 15 хат, але вже без людей. Пішли чутки, що німці у селі хочуть розмістити свій штаб. Тоді майже все село було в партизанах. І втретє запалало село Суховоля. Згоріло 4 найбільших будинки, у яких не проживали люди. Їх спалили партизани, щоб не дозволити німцям розміститися в Суховолі. Більше ста чоловік з села загинуло під час війни. Не обійшлося і без того, що гітлерівці забирали молодих дівчат і хлопців на роботу в Німеччину. Більше 15 чоловік було насильно забрано. Деякі з них спочивають там вічним сном. Минуло лихоліття війни. Жителі села взялися за відбудову народного господарства. Люди почали помаленьку будувати житлові будинки. Головами колгоспу були: Гірник, Бузинській, Коломійчук, Гуртовий.

В 1954 році колгосп став носити ім'я «50-річчя Жовтня». Головою було обрано Деюна Володимира Микитовича. Село продовжувало загоювати «рани» нанесені війною. Закінчили будівництво корівників, свинарників, конюшню, тіпальний пункт. Після об’єднання двох колгоспів: сіл Суховоля та Повчино господарству було дано назву ім. Богдана Хмельницького, в якому продовжував працювати Деюн В.М.

В 70-і роки господарство знову роз'єднали, даючи йому попередню назву – «50-річчя Жовтня» ,головами колгоспу, змінюючи один одного, були Радецький М.С., Вольський І.С., Поліщук Л.П., Соболюк М.Г. та Лук'янчук П.М. На даний час господарство перетворилося на ПСП з романтичою назвою «Пролісок», керівником якого є Сапожнік А.В.

Гордістю села є двоповерхова красуня – школа, директором її є чарівна жінка – великий керівник, вчителька Герус Надія Сергіївна. Багато видатних людей вийшло зі стін школи: це інженери, агрономии, журналісти, зоотехніки, спеціалісти – будівельники та інші. Але найбільше пишаються жителі села своїм поетом Ковальським Юрієм Івановичем, який жив на цій землі, та в пам'ять пішов, немов відчуваючи, що залишить навіки своїх рідних, своїх земляків та чудовий поліський край, який так безмежно любить.

Див. також

Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.