Сянсько-Дністровська вододільна рівнина

Сянсько-Дністровська вододільна рівнина (інші назви — Надсянська низовина, Надсянська рівнина) — хвиляста рівнина у межах Львівської області. Розташована на захід та південний захід від Львова.

Географічне положення

На півночі та північному сході межує з Розточчям, на сході — з Львівським плато та Опіллям, на півдні — з Передкарпаттям, зокрема з Верхньодністровською улоговиною. Рівнина складається з Яворівської (Надсянської) улоговини (абсолютні висоти 230—250 м) і Сянсько-Дністровської височини (заввишки до 340 м).

Особливості рельєфу

Рельєф полого-хвилястий. Глибина розчленування поверхні 10—30 м. Складається з піщано-глинистих та суглинисто-піщаних відкладів та лесів. Є родовища нафти й газу (Хідновицьке, Пинянське та інші), сірки (Яворівське) і мінеральних вод (Великолюбінське, Немирівське, Шкловське). Річки Вишня, Шкло, Січня та Завадівка належать до басейну Сяну; Верещиця, Ставчанка — до басейну Дністра. У межах рівнини — численні ставки. Найпоширеніші місцевості: рівнинні слабодреновані та заболочені на водно-льодовикових відкладах, вкриті сосново-буковими лісами і терасні з опідзоленими ґрунтами на лесових та піщаних породах. На території рівнини є кілька геологічних та ботанічних пам'яток природи місцевого значення — Міженецький парк, Рудківський та Оброшинський дендропарки тощо.

Про назву

  • Різні джерела фіксують різні назви рівнини — Сянсько-Дністровська вододільна рівнина, Надсянська низовина, Надсянська рівнина. Та оскільки рівнину перетинає Головний європейський вододіл, який проходить між басейнами річок Вишні (притока Сяну) і Верещиці (притока Дністра), найдоречніше називати рівнину Сянсько-Дністровською вододільною рівниною. Назву Надсянська низовина (або рівнина) варто вживати лише до прирічкової рівнини Сяну, незначна частина якої охоплює західні терени Мостиського району.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.