Сім'яні залози

Сім'яники, яєчка (лат. testiculi, грец. ὄρχις) — чоловічі парні статеві залози (гонади) самців, в яких утворюються сперматозоїди та статеві гормони.[2][3].

Яєчко
Inner workings of the testicles.
Яєчка чоловіка
Деталі
Артерія Артерія яєчка
Вена Вена яєчка
Нерв Яєчкове сплетення
Лімфа Парааортальні лімфатичні вузли
Ідентифікатори
Латина testis
Анатомія Грея subject #258
MeSH D013737
TA98 A09.3.01.001
TA2 3576
FMA 7210[1]
Анатомічна термінологія

У більшості видів ссавців (окрім однопрохідних, багатьох комахоїдних та неповнозубих, хоботних, даманів, сирен, ластоногих та китоподібних) розташовані у мошонці (м'язо-шкіряний мішечок). У деяких ссавців (окремі види гризунів) сім'яники опускаються у мошонку тільки у період розмноження, а потім знов підіймаються у черевну порожнину. Формуються у черевній порожнині плоду, але до моменту народження або одразу після нього опускаються у мошонку через пахвинний канал. Цим досягається зниження температури залоз, що необхідно для нормального розвитку сперматозоїдів.

Яєчка у мошонці відділені одне від одного перетинками з сполучної тканини, розміщені здебільшого на різному рівні та можуть відрізнятись за розмірами. У дорослого чоловіка довжина яєчка становить приблизно 3,8 см, ширина — 2,5 см, вага залежить від зросту та становить 12,5 — 25г. Яєчко складається з звивистих сім'яних канальців, в яких розвиваються сперматозоїди. Загальна довжина канальців — близько 70 см. Вони оточені перетинками з сполучної тканини, в яких розташовані скупчення клітин Лейдига. Ці клітини продукують чоловічі статеві гормони андрогени, зокрема тестостерон. Ці гормони підтримують статеву систему чоловіків у функціональному стані, без них статеві органи не досягають повного розвитку. Крім того вони відповідають за формування вторинних статевих ознак. Функції яєчка знаходяться під контролем передньої долі гіпофіза.

Яєчка тварин використовуються у кулінарії.

Примітки

  1. Foundational Model of Anatomy
  2.  Шевчук, В. Г., В. М. Мороз, С. М. Бєлан, М. Р. Гжегоцький, М. В. Йолтухівський (2015). Фізіологія. (вид. 2, Підручник для ВМНЗ IV р.). Вінниця: Нова Книга. ISBN 9789663825328.
    • Талпош В. С. Зоологія. Словник-довідник. Поняття, терміни. — Тернопіль : Навчальна книга-Богдан, 2000. — 240 с. — ISBN 966-7520-47-1.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.