Таганрозький музей авіаційної техніки

Таганрозький музей авіаційної техніки — єдиний музей авіаційної техніки на Півдні Росії.

Таганрозький музей авіаційної техніки
47°14′ пн. ш. 38°51′ сх. д.
Тип музей
Країна  Росія
Розташування Таганрог
Адреса 347916, м. Таганрог, вул. Ціолковського, 42
Засновано 23 квітня 1995
Відкрито 1973
Сайт avia-museum.ru
Таганрозький музей авіаційної техніки (Росія)

Історія

Історія авіації Таганрога почалася в 1916 р. Тоді в місті відкрито філію будівельної фірми небагатого дворянина, промисловця і генія авіації Володимира Олександровича Лебедєва. Фабрика дуже скоро була перетворена в авіазавод (ТАВИА). Поруч організовано конструкторське бюро, яке стало єдиним в країні, розробляє гідролітаки. Інноваційні ідеї в літакобудуванні, створення моделей в промислових масштабах створили в Таганрозі хорошу базу для оборони країни.

Завдяки цим фундаментальним ресурсам заснований Таганрозький музей авіаційної техніки в березні 1995 року. Уряд країни уклав договір про обмеження звичайних збройних сил в Європі, і в цьому зв'язку прийнято рішення про скорочення чисельності літаків військової авіації[1].

У Таганрозі створено базу для ліквідації авіаційної техніки. Головний інженер бази ліквідації підполковник Володимир Стоянов звернувся до командування 4-ї повітряної армії з пропозицією зберегти по одному примірнику кожного типу літаків, що приходять на знищення, знявши з них двигуни і бортові системи. За задумом Володимира Стоянова, з врятованих машин можна було створити в Таганрозі музей авіаційної техніки. Командир 4-ї повітряної армії Володимир Михайлов підтримав ідею створення музею.

Серед експонатів музею представлено 12 видів літаків[2].

В його експозиції зібрані кращі зразки вітчизняної авіації, починаючи з 1960-х.

При вході на стоянку, з обох боків алеї, розташовані чехословацькі Л-29 та Л-39 (який до цих пір є основним навчально-тренувальним літаком російських ВПС). За ними знаходяться винищувачі-бомбардувальники Су-17 і Су-17М3, а також навчально-бойова спарка Су-17УМ.

При в'їзді на територію гарнізону на постаменті встановлено винищувач-бомбардувальник Су-7БМ з повним комплектом озброєння, на сьогоднішній день це рідкісна машина. Су-7, як і Су-17, у великих кількостях поставлявся на експорт і брав участь у багатьох війнах і збройних конфліктах. Є в колекції музею і палубний вертикально злітаючий штурмовик Як-38.

Сімейство винищувачів «Міг» представлене тут літаками Міг-21бис і Міг-23МЛД, який безпосередньо здійснював бойові вильоти в Афганістані. На його крилах зірки, що позначають кількість вильотів під час бойових дій. Але найцікавішим експонатом вважається винищувач-бомбардувальник Міг-25БМ, який випущений всього в 40 примірниках, на останньому етапі (1984 р.) серійного виробництва Нижегородським заводом «Сокіл». Цей літак був призначений для розвідки і знищення РЛС і станцій наведення зенітно-ракетних комплексів супротивника за допомогою протирадіолокаційних ракет Х-58, які в кількості чотирьох штук підвішувалися під крилом носія. Після того як у першій половині 1990-х ці літаки були зняті з озброєння і утилізовані, схоже, що таганрозький МіГ-25БМ залишився в єдиному екземплярі – його немає навіть в підмосковному Моніно[3].

Також до уваги відвідувачів музею пропонуються вертольоти і численне авіаційне обладнання ― гармати, ракети, бомби, крісла-катапульти, спорядження пілотів, макети кабін, інше. У кожній одиниці техніки є своя власна історія. Все це зібрано, привезено і відреставровано самими співробітниками на чолі зі Стояновим.

У музеї представлена колекція для любителів споруджувати моделі літаків: мініатюрні версії авіації.

Зберігач музею Володимир Стоянов веде власний фотокаталог кинутої на різних майданчиках країни авіатехніки[4]. Роками доводиться домагатися дозволу на передачу музею гинучих примірників, ведучи переписку й очікуючи відповіді від військових і цивільних чиновників.

Відвідувачам надається можливість посидіти в кабіні кожного експонату і потримати в руках штурвал літака[5]. Часто проводяться екскурсії для дітей.

Зберігач музею не втрачає надії на те, що музей рано чи пізно отримає статус Міського авіаційного музею.

Колекція музею

Літаки

  1. Ан-2
  2. Бе-12
  3. Л-29
  4. Л-39
  5. Міг-15 (УТІ Міг-15)[6]
  6. Мить-19С
  7. Міг-21БІС
  8. Міг-23 МЛД
  9. Міг-25 БМ
  10. Су-17 МОЗ
  11. Су-22 УМЗ
  12. Ту-154М (носова частина)[7]
  13. Як-38

У листопаді 2016 року відбулася передача музею відновленого примірника УТІ Міг-15, що був реставрацією таганрозький 325-й авіаремонтний завод)[8]. Раніше цей примірник належав ростовського клубу «Юний авіатор».

Вертольоти

Авіаційне обладнання

  • Колекція вітчизняного авіаційного озброєння: гармати, авіабомби, ракети і т. д.
  • Вісім зразків крісел шести типів, що катапультуються (серед них рідкісні в наші дні катапульти з літаків Су-7Б і Бе-12).
  • Макет кабіни Су-17М4
  • Різне льотне спорядження пілотів радянської авіації і багато іншого.

Примітки

  1. Нейма Д. Где отдыхают самолёты? // Таганрогская правда. — 2012. — 27 июля.
  2. Музей авиационной техники в Таганроге: адрес, время работы, карта, история. lions-guides.ru. Процитовано 19 лютого 2017.
  3. Таганрогский музей авиационной техники | Национальный авиационный музей. www.airmuseum.ru. Процитовано 19 лютого 2017.
  4. Антропов М. Историю боевой авиации хранят энтузиасты // НТВ. — 2010. — 23 февр.
  5. Дудник Т.
  6. Стоянов В. Крылатая история России // Таганрогская правда. — 2011. — 16 дек. — С. 14.
  7. Собств. корр. С носом от «Ту» // Таганрогская правда. — 2011. — 14 апр.
  8. Сдатчикова И. Воплощённая легенда: МиГ-15 — в Таганроге // Таганрогская правда. — 2016. — 9 ноября. — С. 1-3.

Джерела

  • Волошин В. Все начиналось с БЛАТа // Таганрогская правда. — 2006. — 18 мая. — С. 3.
  • Фоминых Н. Будущая гордость Таганрога // Вехи Таганрога. — 2003. — № 16. — С. 73.
  • Чурганова И. Музей под открытым небом // Таганрогский курьер. — 2004. — 21 авг. — С. 6.
  • Швидкий А. Приглашаем в наш музей // Ветеран Дона. — 2002. — 22 февр. — С. 4.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.