Телебачення України
Телебачення в Україні, як професійне мовлення, з'явилося 1951 року.
Історія українського телебачення після відновлення незалежності України 1991 року ― це переважно історія про боротьбу за українську мову в ефірі, про те, як спочатку у 1990-их українське телебачення починало як українськомовне телебачення, однак у 2000-их на українському телебаченні ставало дедалі менше україномовного контенту, й лише наприкінці 2010-их після впровадження мовних квот на українськомовний телепродукт, відбулося поступове повернення в телепростір української мови й було створено перші українські серіали.[1]
Історія
Радянська доба
Першу офіційну спробу прямого ефіру в УРСР здійснено 1 лютого 1939 року. Знімання відбувалося в маленькій київській студії. Тривалість передачі становила 40 хвилин, у ході неї було відтворено портретне зображення Григорія Орджонікідзе.
Через Другу світову війну, друге народження українського телебачення відбулося 5 листопада 1951 року. Київський телецентр показав фільм «Алітет іде в гори». Наступного дня, 6 листопада, було продемонстровано радянський фільм про Жовтневу революцію «Велика заграва». 7 листопада показували святкування на честь 34-ї річниці Жовтневої революції. 1 травня 1952 показано концерти українських співаків Київського оперного театру ім. Тараса Шевченка. Відразу після побудови московського і ленінградського телецентрів, в 1953 закінчено будівництво київського телецентру на Хрещатику. Мовлення регулярних програм почалося 1956 року. До цього показувалися художні та документальні фільми двічі на день. До середини 1960-х мовлення здійснювалося наживо, потім почали використовувати відеозапис.
У 1949 радіоаматори побудували в Харкові перший в країні аматорський телецентр.
7 травня 1951, за півроку до початку роботи київського телецентру, почалося мовлення з першого аматорського телецентру. Головний інженер московського телецентру в січні 1951-го зазначив, що досягнута тут чіткість зображення не поступалася столичній. Цей телецентр працював три роки, а 1954 року в Харкові було побудовано професійний телецентр.
З другої половини 1940-х по 1954 рік у часи СРСР працювали три телевізійні центри (у Москві, Ленінграді та Києві), спільнота телеглядачів не була великою.
20 січня 1965 р. з'явився перший постійний національний канал під назвою УТ-1 (Українське телебачення-1, згодом — UA: Перший). В 1983-му почалося будівництво нового телецентру в Києві.
У грудні 1989 року ліцензію на мовлення отримав перший приватний канал України «Тоніс». Тоді ж канал почав налагоджувати зв'язки з Держкіно СРСР, Радянським фондом культури та іншими організаціями. 13 жовтня 1990-го в Харкові на «7 каналі» в етер вийшли програми, підготовлені студією АТВ-1, надалі «Тоніс-Центр». Цей день прийнято вважати днем народження українського недержавного телебачення. До 1992 р. існувало 3 версії каналу — крім Тоніс-Південь в Миколаєві і Тоніс-Центр в Харкові, був створений Тоніс-Ентер в Києві. З плином часу київська версія «Тонісу» перетворилася на самостійний канал ТЕТ, щоби залишитися на київському телебаченні, створена нова версія «Тоніс-Київ».
Доба незалежності
Після Помаранчевої революції українське телебачення стало вільнішим. У лютому 2009 р. Національна рада з питань телебачення і радіомовлення заявила, що «політичний тиск на ЗМІ зріс останнім часом, за рахунок зміни законів та інших нормативних актів з метою зміцнення впливу на засоби масової інформації та регулюючі органи в цій сфері»[2].
18 серпня 2011 р. відбувся конкурс, за підсумками якого обрані канали для чотирьох загальнонаціональних мультиплексів цифрового телебачення. Частина каналів до того часу не розпочали мовлення, переможців обирали з програмної концепції. Тим, хто отримав ліцензії з програмної концепції, що не запустили канал до миті оголошення переможців, дали рік на запуск каналів (до серпня 2012-го). Після оголошення результатів конкурсу ходили чутки про можливий продаж чотирьох каналів із загальнонаціональних мультиплексів (Real TV Estate, Star TV, Погода ТБ і Goldberry; перший з цього списку проданий). Також передбачалося, що деякі канали змінять концепцію, оскільки серед переможців на етерні ліцензії були 4 музичні канали (Enter Music, М1, Star TV, MTV Україна; перший з цього списку змінив напрямок та став дитячим каналом Піксель TV), а деякі канали мають вузьку спрямованість (Погода ТБ, Хокей). UBR згодом відмовився від власних місць у регіональному мультиплексі ― на ці місця будуть претендувати інші канали під час повторного конкурсу[3].
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 13.06.2018 аналогове мовлення було вимкнено на теренах Кіровоградської області та м. Києва з 31.07.2018. Дата від'єднання аналогового телемовлення на решті території України, визначена як 31.08.2018[4].
З 01.09.2018 року для телеглядачів України, доступними повинні були залишатися наступні канали телемовлення:
- Цифрове телебачення
- Супутникове телебачення
- Кабельне телебачення («Воля», регіональні оператори)
- Онлайн-сервіси та IPTV (найвідоміші — Megogo, OLL TV, Divan TV).
16 липня 2021 року набула чинності норма мовного закону про обов’язковість трансляції фільмів та серіалів на телебаченні державною мовою.[5]
Українські
Суспільне мовлення
- UA:Перший
- UA:Культура
- Регіональні філії НСТУ
StarLightMedia (Віктор та Олена Пінчук)
- Детальніше StarLightMedia
11 листопада 2009 р. Віктор Пінчук заснував групу компаній під назвою StarLightMedia. До медіагрупи StarLightMedia входять сім телеканалів, три з яких є лідерами зі всіх цільових аудиторій:
Телевізійна частка групи 2012 року складала 34 % (за аудиторією віком 14—49, міста 50 тис.+, дані GfK Ukraine).
У першій половині 2013, StarLightMedia переважала з телеперегляду за основними глядацькими аудиторіями, з показниками 30,3 % частки (серед глядачів віком 14—49, міста 50 тис.+, дані GfK Ukraine) порівняно з: Inter Media Group — 19,8 %, 1+1 Media — 16,0 %, Медіа Група Україна — 10,3 %. Ті ж дані по групі 18-54 років, становлять 28,3 %, 20,8 %, 15,6 % і 10,7 % відповідно.
Микола Княжицький та Іван Жеваго
- Еспресо TV (Goldberry)
Інше
Категорії
Фільми, трансльовані на багатьох українських телеканалах, поділяються на три вікові категорії:
- 0+, без вікових обмежень (цілодобово)
- 12+ і 16+, перегляд неповнолітніми глядачами рекомендується разом з батьками (особами, що їх замінюють) або з відома батьків (осіб, що їх замінюють) (цілодобово)
- 18+, перегляд рекомендується тільки повнолітніми глядачами (22:00—06:00)
Критика
Громадськість критикує українське телебачення, перш за все низку центральних телеканалів, за наявність у передачах великої кількості вмісту російського походження. За підрахунками активістів кампанії «Бойкот російського кіно», у вересні 2014 року на 10-ти провідних українських телеканалах («1+1», «Україна», «СТБ», «ICTV», «Новий канал», «ТЕТ», «2+2», «НТН» та «К1»; останній з них — проросійський телеканал «Інтер») обсяг російського телепродукту, становив у середньому 40 %. У жовтні та грудні активісти зафіксували збільшення обсягів російського контенту на цих телеканалах.
Також активісти піддають обструкції українські телеканали за мовну політику. У жовтні 2014 року активісти оприлюднили статистику мовного складу передач українських телеканалів. За її даними, суто україномовного вмісту — 29 %; суто російськомовного — 39,3 %; російськомовного із українськими субтитрами — 23,5 %; двомовного (українською та російською) — 8,2 %.
Примітки
- Ольга Беца. «Телефони розваг» та серіали від Netflix поштою. Як я пройшла онлайн-курс про телебачення. ms.detector.media. 7 вересня 2021
- National TV Council Claims Harder Political Pressure On Mass Media, Ukrainian News Agency. Архів оригіналу за 19 вересня 2012. Процитовано 21 листопада 2013.
- Телегрупи Порошенка, Коломойського а Пінчука банкротять Зеонбуд (російською). 16 жовтня 2014.
- Про внесення зміни до Плану використання радіочастотного р... | від 13.06.2018 № 509. zakon5.rada.gov.ua. Процитовано 22 серпня 2018.
- Мовний закон: які норми запрацюють з 16 липня (українською). 11 лютого 2022.