Теорема Ейлера про чотирикутник

Теорема Ейлера про чотирикутник (також закон Ейлера для чотирикутників) теорема планіметрії, названа на честь Леонарда Ейлера, яка описує співвідношення між сторонами опуклого чотирикутника і його діагоналями. Теорема є узагальненням тотожності паралелограма, яку, в свою чергу, можна розглядати як узагальнення теореми Піфагора; тому іноді використовують назву теорема Ейлера — Піфагора.

Теорема і окремі випадки

Для опуклого чотирикутника зі сторонами і діагоналями і , середини яких з'єднані відрізком , виконується рівність:

Якщо чотирикутник є паралелограмом, то середні точки діагоналей збігаються і довжина відрізка , що з'єднує їх, дорівнює 0. Крім того, у паралелограма довжини паралельних сторін рівні, отже, в такому випадку теорема Ейлера зводиться до формули:

яку називають тотожністю паралелограма.

Якщо чотирикутник є прямокутником, то рівність ще спрощується, оскільки тепер дві діагоналі рівні:

Ділення на 2 дає теорему Ейлера — Піфагора:

Іншими словами: для прямокутника відношення сторін чотирикутника і його діагоналей описує теорема Піфагора[1].

Альтернативні формулювання та розширення

Теорема Ейлера для паралелограма

Ейлер вивів описану вище теорему як наслідок іншої теореми, яка, з одного боку, менш елегантна, оскільки вимагає додавання ще однієї точки, але, з іншого боку, дає більше розуміння властивостей чотирикутника.

Для заданого опуклого чотирикутника Ейлер увів додаткову точку , таку, що утворює паралелограм; тоді виконується така рівність:

Відстань між додатковою точкою і точкою чотирикутника, відповідає відрізку, який не є частиною паралелограма. Довжину цього відрізка можна розглядати як міру відмінності розглянутого чотирикутника від паралелограма, або, іншими словами, як міру правильності члена у початковій рівності тотожності паралелограма[2].

Оскільки точка є серединою відрізка , то отримуємо . Точка є серединою відрізка , і вона також є серединою відрізка , оскільки і є діагоналями паралелограма . Звідси отримуємо , і, отже, . Із теореми Фалеса (і оберненої) випливає, що і паралельні. Тоді , звідки й випливає теорема Ейлера[2].

Теорему Ейлера можна розширити на множину чотирикутників, яка включає перетинні і непланарні. Вона виконується для так званих узагальнених чотирикутників, які складаються з чотирьох довільних точок у просторі , пов'язаних ребрами з утворенням циклічного графу[3].

Примітки

  1. Debnath, 2010, с. 105–107.
  2. Haunsperger, Kennedy, 2006, с. 137–139.
  3. Kandall, 2002, с. 403–404.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.