Тернопільський благодійний фонд «Карітас»

Тернопільський благодійний фонд «Карітас» — регіональний центр благодійного міжнародного фонду «Карітас» Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ.

Тернопільський благодійний фонд «Карітас»
Каплиця у приміщенні Тернопільського благодійного фонду «Карітас»
Тернопільський благодійний фонд «Карітас»
Дата заснування 1994
Тип Благодійна організація
Голова о. Андрій Марчук
Адреса вул. Замонастирська, 1, м. Тернопіль, 46006,
тел.: 52-36-84, 52-15-17, 43-01-05

Про фонд

У Тернопільській області «Карітас» заснував у травні 1994 р. владика Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ Михаїл (Сабрига).

Сьогодні у фонді працює близько 30 працівників, які отримали кваліфіковану підготовку для праці з потребуючими. Створена мережа парафіяльних «Карітасів» на теренах Тернопільсько-Зборівської архієпархії.

Фонд працює щодня, крім вихідних та релігійних свят, з 9:00 до 17:00 год. Протягом дня фонд приймає будь-які пожертви (одяг, продукти харчування, навчальну і художню літературу).

При «Карітасі» в Тернополі діють:

  • соціальний центр для малозабезпечених дітей
  • реабілітаційний центр «Довіра», який допомагає залежним від алкоголю та наркотиків
  • рух за життя
  • мистецько-спортивний клуб «Сакура»
  • волонтерський рух

Раніше діяли:

  • притулок «Пресвята родина», де проживало близько 30 дітей

Діяльність

Тернопільський «Карітас» втілює в життя проекти

  • «Діти вулиці»
  • «Мобільна робота з молоддю»
  • «Домашня опіка»
  • «Школа щасливого материнства»,
  • «Допомога жінкам, які постраждали від насильства»
  • міжнародний проект «Мова об'єднує»,
  • іноземні мови (англійська, німецька)
  • благодійна їдальня (обслуговує щодня близько 60 осіб)
  • соціальний проект «Гуманітарна допомога» (продукти, одяг, медикаменти)
  • «Соціальне середовище для людей з обмеженими можливостями»[1]
  • «Життя у повноті»[2]

З благодійного фонду студенти-сироти отримують додаткову стипендію.

«Домашня опіка»

Медико-соціальний центр «Домашня опіка» з 1999 року здійснює догляд за особами похилого віку, інвалідами, які належать до категорії соціально незахищених громадян та найбільш потребуючими хворими.

Працівники центру:

  • відвідують підопічних за місцем проживання
  • слідкують за гігієною підопічних
  • надають перукарські послуги
  • при необхідності прибирають помешкання, годують хворих
  • допомагають у побуті: заміні та пранні білизни, купівлі продуктів, транспортуванні до лікарні тощо
  • підтримують підопічних духовно

«Домашня опіка» випозичає медичний реманент для догляду за хворими та їх реабілітації (ходунки, протипролежневі матраци, туалетні крісла).

Підбір пацієнтів відбувається через державні установи соціального захисту, лікарів, недержавні установи та людей, яким небайдужа чужа біда.

Від жовтня 2010 року діє Інформаційно–консультативний центр Домашнього догляду — діяльність «Карітасу» в рамках благодійного проекту «Домашня опіка», спрямована на популяризацію домашнього догляду в українському суспільстві, інформаційну та методичну підтримку доглядальників та покращення домашнього догляду для людей, які тимчасово чи на постійній основі не можуть дбати про себе самостійно.

У центрі надаються різні види констультацій (індивідуальні, фахові в домашніх умовах, телефонні); проводяться тематичні семінари/тренінги по домашньому догляду, зміцненню м'язів хворого (тренування м'язів у хронічних хворих, ізометрична програма), у «Школі глаукоми», щодо гіпертонічної хвороби (діагностика, засоби допомоги); функціонує випозичальня реабілітаційного обладнання для догляду та реабілітації.

Координатором центру є Наталія Масник.

Дитячий будинок «Пресвята Родина»

Дитячий будинок «Пресвята Родина» заснований 1998 року Тернопільсько-Зборівською єпархією УГКЦ спільно з Тернопільським благодійним фондом «Карітас». За цей час тут знайшли притулок більше 80-ти дітей-сиріт.

Основна ідея виховного процесу — християнське виховання та соціалізація дітей. Поряд з християнським вихованням дитині прищеплюються моральні чесноти, патріотизм.

На основі християнського виховання ведеться постійна робота в напрямку адаптації дитини до життя в соціальній сфері. Діти навчаються в загальноосвітній школі, відвідують гуртки та секції за межами дитячого будинку. Тут діє кулінарний гурток, де діти здобувають навички приготування їжі. Дітей привчають до самообслуговування, прання, дрібного ремонту одягу, прибирання, користування загальним транспортом, норм поведінки в місцях масового скупчення людей, розподіл бюджету.

Відтоді 86 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування знайшли домівку в цьому закладі, 7 з них на сьогодні створили власні сім'ї, 21 дитину повернуто до біологічних сімей, близько 30-ти дітей усиновлено українцями і 6 дітей усиновлено іноземними громадянами.

Гуманітарна допомога

У фонді є склад гуманітарної допомоги, який постійно поновлюється надходженнями з різних іноземних благодійних організацій, а також приватних пожертв парафіян Тернопільсько-Зборівської архієпархії. Щоденно потребуючі мають змогу отримувати одяг та речі домашнього вжитку. На базі проекту також є пральня, де процесом керує домогосподарка спільноти Анастасія Павлишин, вона ж одночасно опікується пранням білизни, необхідного одягу потребуючих проекту «Домашня опіка».

Координатором проекту є аніматор Жанна Михайлевич.

Благодійна їдальня

Зовнішні відеофайли
 Благодійний обід для підопічних, які на схилі літ залишились на самоті, організували в «Карітасі» на YouTube // Телекомпанія TV-4. — 2015. — 1 жовтня.

Щодня до 80 осіб отримують гарячі обіди, а також продуктові набори. Аніматори формують базу потребуючих, зберігаючи необхідні документи, які засвідчують особу. За тими відвідувачами, які не мають фізичної змоги прийти і пообідати, закріплені соціальні працівники із міського Центру соціального захисту.

Кожного року ТБФ «Карітас» готує багато акцій для потребуючих людей похилого віку чи ж дітей з проекту «Мобільна робота з молоддю», чи то акція до Різдва Христового, чи акція до Великодніх свят «Великодній кошик».

Кухарі благодійної їдальні Любов Войтович та Галина Папура готують обіди не тільки для потребуючих, але, власне, і для працівників фонду.

«Мобільна робота з молоддю»

Розв'язання проблеми вуличних дітей лягло в основу праці проекту — «Кризового центру допомоги вуличним дітям Карітас-Тернопіль», який розпочав свою діяльність у 2001 році. Протягом років цілі, діяльності, користувачі та назва проекту змінювалися.

Від початку 2010 року Карітас продовжує вдосконалювати свою роботу вже в рамках загальноукраїнського проекту «Мобільна робота з молоддю», фінансованого Міністерством економіки та розвитку уряду Німеччини. Окрім безпосередньої роботи із дітьми, посилено взаємодію із їхніми батьками та співпрацю із іншими структурами, які дотичні до проблем бездоглядних дітей і молоді.

Загальною метою проекту є покращення якості життя дітей та молоді, які опинились у важких життєвих обставинах та отримали кращі шанси на інтеграцію. Молоді люди отримують інформаційну допомогу, психологічну і юридичну консультацію.

На сьогодні праця у центрі здійснюється за такими тематичними напрямками:

  • кіноклуб (перегляд та обговорення фільмів та новинок кіно)
  • клуб першовідкривачів «Discovery» (тренінги, цікаві зустрічі, інформація з різних ділянок життя)
  • спорт-клуб
  • клуб «Дозвілля» (табори, мандрівки, екскурсії, екологічні заходи)
  • соціо-терапевтична група (соціалізація, психокорекційна робота, рольові ігри)
  • «Біржа праці» (мотивування та пошук праці)

Наступна цільова група — діти із багатодітних, кризових та малозабезпечених родин. Щодня після шкільних занять вони приходять до центру і мають можливість займатися в «English Club'і», спортивному клубі, «Кухні народів світу», арт-гуртках та інших.

Реалізовується програма під назвою «Школа екстремального виживання у природі», яка поєднує в собі відпочинок та навчально-освітню програму, а також «Соціо-терапевтичні табори».

Підсобне господарство

Одним з найперших проектів Тернопільського благодійного фонду «Карітас» став проект «Підсобне господарство», яке знаходиться в 10-ти км від м. Тернополя в с. Драганівка (завідувач підсобного господарства Михайло Савка). На сьогодні у користуванні підсобного господарства є 120 га власної та 200 га орендованої землі.

Підсобне господарство займається вирощуванням зернових культур (ячмінь, пшениця, гречка) і городини (картопля, огірки, капуста, морква, кріп, петрушка, кабачки).

Завдяки діяльності підсобного господарства, благодійний фонд має змогу забезпечувати продуктами харчування свої соціальні проекти.

У вересні 2008 року «Карітас Чехії» м. Оломоуц благодійно надав ТБФ «Карітас» соковижималку, яку встановлено на підсобному господарстві.

«Школа щасливого материнства св. Анни»

Проект «Школа щасливого материнства св. Анни» започатковано 22 грудня 2003 року.

Стоматологічний кабінет

18 жовтня 2012 року в приміщенні фонду відкрито стоматологічний кабінет. Фінансування й оплату комунальних послуг забезпечує «Карітас», медичне обслуговування — міська стоматологічна поліклініка (кошти виділяють із благодійних внесків, обладнання - із лікарні).

Кабінетом опікуються лікар-стоматолог Оксана Корчевська та асистент стоматолога Марія Перейма.

Арт-студія для дітей із кризових родин

В арт-студії діти під керівництвом Романа Галака виготовляють декоративні свічки, ікони під старовину, ганчарські вироби.

Основною ціллю проекту є ресоціалізація дітей із кризових родин шляхом трудотерапії через посередництво арт-студії, а саме:

  • надання дітям із кризових родин можливості задоволення вищих естетичних потреб;
  • покращення трудових навичок, можливість у майбутньому знайти кваліфіковану працю, підвищення освітнього рівня;
  • підвищення власної самооцінки, повернення віри у власні сили;
  • випрацювання ініціативності особистості дитини, створення нових зацікавлень, нового соціального оточення.

Літні табори для дітей

Щороку проводяться літні табори для дітей.

Акції

Щорічно проводяться благодійні акції:

  • «Різдвяна кутя»,
  • «Різдвяна свічка»,
  • «Різдвяний подарунок»,
  • «День хворого»,
  • «День людей похилого віку»,
  • «Великодній кошик»,
  • «День матері»,
  • «Шкільний портфелик»,
  • «Дари осені»,
  • «Святий Миколай» та інші;

«Різдвяна кутя»

Щорічна акція, на якій роздають кутю, калачі та вінегрет тим, хто не взмозі за відсутності коштів закупити необхідні продукти і приготувати святковий стіл.

«Різдвяна свічка»

Залучені від акції кошти передаються на потреби дітей-сиріт та одиноких старших людей.

«Різдвяний подарунок»

5 січня в залі благодійного фонду проходить акція «Різдвяний подарунок»: молитва за здоров'я і благополуччя всіх дітей, подарунки для них, які забезпечують чеські родини, котрим не байдужа доля маленьких українців. При отриманні подарунка, кожен із гостей готує свій презент у вигляді листівки, малюнку чи виробів із бісеру, зроблених власноруч.

«Великодній кошик»

Щорічна акція «Великодній кошик» для підопічних проекту «Домашня опіка», проекту «Мобільна робота з молоддю», Соціального центру для дітей з кризових родин і потребуючих «Благодійної їдальні».

У «Великодній кошик» входить набір великодніх продуктів. У проведенні акції беруть участь волонтери, працівники фонду і добродії, які долучаються до неї, збагачуючи кошики продуктами.

«День хворого»

Щорічна акція до Дня хворого, мета якої — привернути увагу до страждаючих та немічних, їх належного догляду, піклування та полегшення страждань. У міській дитячій лікарні м. Тернополя працівники фонду і волонтери спільно моляться за здоров'я хворих та їх швидке видужання. Далі відвідують відділеня лікарні і роздають подарунки для діток: одяг, солодощі, булочки, образки та Новий Завіт із коментарями.

«День людей похилого віку»

Зовнішні відеофайли
«Карітас» привітав своїх підопічних із міжнародним Днем людей похилого віку на YouTube // TV-4. — 2017. — 29 вересня.

Щорічна акція до Дня людей похилого віку.

Родинне свято

Акція проводиться в рамках проекту «Мобільна робота з молоддю» ,— свято для дітей та їхніх батьків. Дорослі готують страви, а діти організовують конкурси і під вечір усі спільно вечеряють, потім бавляться, співають українських народних пісень.

«Шкільний портфелик»

Зовнішні відеофайли
Тернопільський «Карітас» провів акцію «Шкільний портфелик» на YouTube // ТТБ. — 2015. — 28 серпня.
«Карітас» перед новим навчальним роком проводить акцію «Шкільний портфелик» на YouTube // Телекомпанія TV-4. — 2016. — 23 серпня.

Акція для школярів на початку навчального року, в якій дітям роздають учнівські приладдя: зошити, ручки, щоденник, кольорові олівці, папку, ножиці, ґумку, лінійки, альбом для малювання, набір кольорового паперу тощо.

«Дари осені»

Зовнішні відеофайли
«Карітас» поділився з потребуючими дарами осені на YouTube // Телеканал ІНТБ. — 2016. — 27 жовтня.

У листопаді потребуючі люди отримують пакунки з овочами та крупами в рамках щорічної акції.

Періодичне видання — «Обіжник»

Тернопільський благодійний фонд «Карітас» видає квартальні випуски «Обіжника», який редагують о. Андрій Марчук та Ірина Бура.

«Святий Миколай дітям Тернопілля»

Щорічна акція, коли вся спільнота і запрошені гості — діти та їх батьки з багатодітних, малозабезпечених сімей святкують прихід Святого Миколая.

Директори

  • о.-митрат Іван-Андрій Говера (грудень 1994 - вересень 2011)
  • о. Андрій Марчук (від вересня 2011), заступник о. Роман Загородний

Пам'ятник св. Вікентію

11 жовтня 2016 року на території «Карітасу» встановили пам'ятник покровителю вбогих і дітей-сиріт святому Вікентію.[3]

Література

До 20-річного ювілею діяльності організація видала книгу «Там, де живе милосердна любов» (наклад — 300 примірників, 72 сторінки).

Примітки

Джерела

Посилання

Зовнішні відеофайли
о. Андрій Марчук. 20 років Тернопільському благодійному фонду «Карітас» // Тернопільсько-Зборівська архієпархія. — 2014. — 6 грудня.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.