Товстошкірі

Товстошкірі, або пахідерми[1]грец. pachys — товстий + derme — шкіра) — нетаксономічна група ссавців. Найбільші представники мисливської фауни.

?

Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хордові
Підтип: Хребетні
Клас: Ссавці
Ряд: Товстошкірі
Pachydermata, Cuvier, 1796
Зображення мамонта з Кам'яної Могили
Зображення бізона і людини з печери Ласко (Франція )
Полювання метисів

За класифікацією Кюв'є[2] і Штора товстошкірі, як і жуйні, розглядалися як дві абсолютно окремі групи ссавців (окремі ряди). Довгий час це було загальноприйнято і визнавалося систематиками. Нині не вживається в таксономії, проте сам термін «пахідерми»[3] досі використовується для опису товстошкірих ссавців.

Обсяг поняття

До товстошкірих відносять великорозмірних ссавців, які були об'єктами колективних полювань давніх людей:

Всі товстошкірі відносяться до надряду Унгулят, але представляють кілька різних рядів — слоноподібних (слони, мамути), оленеподібних (бізони, гіпопотами, або бегемоти), конеподібних (носороги).

Значення в житті людей

Ця група тварин відіграла визначну роль у розвитку мисливських традицій і колективної поведінки людей. З товстошкірих людина отримувала необхідну для виживання племен кількість м'яса, жиру, кісток, шкір та інших похідних. На практиці полювань за товстошкірих у людей сформувалася система знань та вмінь, що має назву «мисливство» і охоплює знання про біологію та поведінку мисливського звіра, про способи і знаряддя його здобування, про значення його в господарстві людини. Поняття «мисливство» є однокорінним зі словом «мислити»[4]. Товстошкірі і величезні і розумні істоти зі складною поведінкою вимагали від давніх людей особливих спеціальних знань і навичок для здобування тварин.

У цьому прогресі людини не обійшлося без жертв: деякі види товстошкірих були знищені людиною (мамут Mammuthus, шерстистий носоріг Coelodonta), інші опинилися під загрозою знищення. Зараз людські можливості до здобування товстошкірих значно зросли. Тепер при наявності сучасних засобів транспорту, навігації і вбивства вполювати великого звіра значно простіше, ніж будь-коли і незрівняно простіше, ніж середньорозмірного. Цим користуються заможні люди, які знають себе володарями світу. З кінця 20 ст., коли сформувалося поняття і суміжний з ним комплекс послуг сафарі, товстошкірі остаточно перестали бути мисливською здобиччю. Тепер товстошкірі стали частиною екобізнесу, і за продаж їх туристам-багатіям і великим бізнесменам розвивається місцева економіка багатьох країн. Тепер ці види мисливських звірів остаточно перестали бути об'єктами полювання для місцевих громад і мисливських колективів.

В Україні товстошкірі представлені тепер тільки в зоологічних музеях, у зоопарках та у напіввільних умовах (тільки зубр); у природі їх не залишилося.

Див. також

Примітки

  1. Пахідерми // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — С. 100.
  2. Жорж Кювье (1769—1832) / Канаев И. И. — Л.: Наука, 1976. — С. 104 (рос.)
  3. Пахідерми // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. К. ; Ірпінь : Перун, 2005. ISBN 966-569-013-2.
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора  М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.