Товстюк Корній Денисович

Корні́й Дени́сович Товстю́к (22 березня 1922,  с. Мамаївці, нині Кіцманський район 16 вересня 2004, Львів) — вчений у ділянці напівпровідникового матеріалознавства, член-кореспондент Академії наук УРСР (з 1978).

Товстюк Корній Денисович
Корній Товстюк
Корній Товстюк
Народився 22 березня 1922(1922-03-22)
с. Мамаївці, нині Кіцманський район
Помер 16 вересня 2004(2004-09-16) (82 роки)
м. Львів
Поховання
 : 
Країна  Україна
Національність українець
Діяльність фізик
Alma mater Чернівецький державний університет
Галузь матеріалознавство напівпровідників
Звання професор, член-кореспондент АН УРСР, України
Ступінь доктор фізико-математичних наук
Науковий керівник А. Г. Самойлович
Членство НАН України
Нагороди

Член ОУН. Брав участь у Буковинському курені. З 1941 по 1991 — Провідник ОУН на теренах Буковини і Бессарабії. З 2000 року — член Сенату ОУН. У 2004 очолив Сенат ОУН.

Дитинство

Корній Денисович Товстюк народився 22 березня 1922 року у селі Мамаївці (нині Кіцманського району), що на Буковині. Його батько, Денис Георгійович Товстюк, і мати, Февронія Юріївна, були заможними селянами. Вони віддали хлопця у 1933 році на навчання до української гімназії в Чернівцях (нині Чернівецька гімназія № 5).

Гробівець родини Товстюків на Личаківськім цвинтарі

Боротьба за Українську Державу

У 1940 р. вступив до лав ОУН. Учасник Буковинського куреня 1941 р. З куренем перейшов до Києва. У 1943 році, перенісши тортури гестапо у київській тюрмі по вул. Володимирській, 33, Корній Товстюк чудом уник розстрілу, втік і опинився у Топорівцях на Городенківщині, тодішньої Станіславської, а нині Івано-Франківської, області. Про ті часи Корній Денисович згадував:

«За вісім місяців, які я прожив у Топорівцях, я не бачив жодного німця. Мав окрему кімнату. У селі зразу знайшов своїх однодумців-мельниківців: Марковського Михайла Антоновича, Сопотика Ярослава Миколайовича, Никифорука Федора Івановича, Мохорука Василя Івановича, Мохорука Михайла Дмитровича, Пішака Семена Васильовича, Олексіїву Оксану Теодорівну, Олексіїву Ольгу Теодорівну…»

Корній Товстюк виконував функції надрайонного провідника, пізніше крайовий провідник ОУН Буковини. При наближенні радянських військ Корній Товстюк виїжджає із Топорівців на Буковину. Деякий час знаходиться у підпіллі, а потім легалізується і вчителює в селах Кіцманського району.

Наукова діяльність

У 1945 році вступає до Чернівецького державного університету на фізико-математичний факультет. У 1950 році закінчує з відзнакою університет і починає працювати асистентом кафедри експериментальної фізики Чернівецького державного університету.

Талановитий працівник звертає на себе увагу професора А. Г. Самойловича, до якого у 1953 році вступає до аспірантури на кафедру теоретичної фізики. 30 червня 1956 року достроково захищає кандидатську дисертацію. І у тому ж 1956 році очолює кафедру напівпровідників ЧДУ, якою керує до 1968 року. У цьому ж році Корній Денисович організовує першу у СРСР проблемну лабораторію з фізики напівпровідників. В цей період Корній Товстюк робить ряд важливих відкриттів у галузі фізики.

Після захисту докторської дисертації перейшов на роботу до Львівського державного університету ім. Івана Франка. Там очолив кафедру теорії твердого тіла. У вересні 1969 року Корній Товстюк повертається на Буковину. У Чернівцях організовує відділення інституту напівпровідників Академії наук УРСР, яке складається з двох великих проблемних лабораторій: лабораторії Міністерства авіапромисловості СРСР та лабораторії Міністерства оборонної промисловості СРСР. Відновлюються нові дослідження та з'являються нові відкриття. Протягом 1969—1974 років Корній Товстюк завідує Відділом напівпровідників Академії наук України.

На базі розробок Чернівецького відділення Інституту проблемного матеріалознавства Академії наук УРСР створюється наукова основа нових технологій фотоелектроніки й електороніки. Це дало поштовх до організації (за ініціативою та безпосередньою участю Корнія Товстюка) чотирьох підприємств електронної промисловості у Чернівцях, які після розпаду СРСР почали занепадати.

У 1973 році наукова діяльність ученого була, нарешті, відзначена Державною премією УРСР у галузі науки і техніки. У 1978 році Корній Денисович обирається членом-кореспондентом Академії наук УРСР. У 1974—1990 роках — керівник Чернівецького відділення напівпровідників Інституту напівпровідників Академії наук УРСР, пізніше — керівник Інституту проблем матеріалознавства.

Екологічне лихо, облисіння дітей, яке сталося у Чернівцях в листопаді 1988 року стає зручним приводом для усунення Корнія Денисовича Товстюка з його посади. Але цікаво, що сам учений і всі його співробітники відділення доклали максимум зусиль для з'ясування причини захворювання дітей і отримали експериментальні дані, якими пізніше користувалися токсикологи і які фігурують у медичній літературі.

У 1991 році Корній Товстюк переїздить вдруге до Львова і стає завідувачем Львівського відділення відновлювальних джерел струму ІПМ АН УРСР, а також з 1995 року професором кафедри напівпровідникової електроніки Державного університету «Львівська політехніка», головою Спеціалізованої вченої ради із захисту докторських дисертацій технічного та фізико-математичного профілів. У 1990-х роках продовжуються нові дослідження і відкриття. Ці роботи відзначені другою Державною премією України в галузі науки і техніки у 2001 році.

Автор 400 наукових праць і монографій. Під його здібним керівництвом захищено понад 100 кандидатських і 15 докторських дисертацій, як уже було сказано, створена електронна промисловість у Чернівцях.

Вчений мав майже 60 патентів (з них 12 за кордоном).

Суспільно-політична діяльність

У 1989 році у «Буковинському віснику» з'являється стаття вченого, в якій він відстоює необхідність утворення самостійної держави України.

Автор збірки віршів «Марія» (1995 р.) і поеми-трагедії «Хресна дорога» (1999 р.).

Член ОУН з 1940 року, член УРП з 1989 року. Володів французькою, англійською, німецькою та румунською мовами. Захоплювався історією, літературою.

Похований у родинному гробівці на 70 полі Личаківського цвинтаря .

Вшанування пам'яті

10 квітня 2012 р. на засіданні чернівецького міськвиконкому було прийнято рішення підтримати клопотання Чернівецького університету встановити меморіальну дошку на фасаді будинку № 6 на вул. Грушевського, де проживав Корній Денисович Товстюк.

Література

Джерела

  1. Українська газета «ЧАС» — Полковник Петро Войновський — організатор і комендант Буковинського куреня
  2. Нація і Держава — Корній Товстюк
  3. Склад керівних органів ОУН та Українського Націоналістичного Руху відповідно до результатів виборів на XV ВЗУН та призначень Голови ОУН[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Національна академія наук України — Член-кореспондент НАН України
  5. 80-річчя члена-кореспондента НАН УКРАЇНИ К. Д. ТОВСТЮКА
  6. До 90-річчя від дня народження. Товстюк Корній Денисович (псевдо Андрій)
  7. У Чернівцях встановлять меморіальну дошку фізику Товстюку
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.