Томилін Сергій Аркадійович

Сергій Аркадійович Томилін (17 жовтня 1877, Сувалки 19 липня 1952, Київ) — лікар-гігієніст, санітарний статистик, демограф та історик медицини, фітотерапевт.

Сергій Аркадійович Томилін
Народився 17 жовтня 1877(1877-10-17)
Сувалки
Помер 19 липня 1952(1952-07-19) (74 роки)
Київ
Поховання
Країна  Російська імперія
 СРСР
Діяльність лікар
Alma mater Московський університет
Галузь медицина
Ступінь доктор медичних наук
Нагороди
Орден Святого Станіслава 3 ступеня

Біографія

Народився 17 жовтня 1877 року в місті Сувалках (нині Польща) в родині військового юриста. По закінченні в 1901 році медичного факультету Московського університету — земський, потім військовий лікар.

Освіта: Петербургська Військово-медична академія, Московський університет та одночасно - Лазаревський інститут східних мов. В 1895 році вступив до Військово-медичної академії в Петербурзі, але був виключений "через участь у студентських протестах" за помилковим доносом. Насправді, Сергій Аркадійович перебував в той час за кордоном, в Німеччині. С.А.Томилін приїхав до Москви, де подовжив медичну освіту в університеті. Після закінчення п'ятого курсу університету, Сергій Аркадійович вирішує не здавати державних іспитів, та вступає в Лазаревський інститут східних мов. Такий вибір був пов'язаний з тим, що після отримання диплому лікаря, Томиліну було б необхідно проходити військову службу, а він цього не бажав. Лише в 1906 році Сергій Аркадійович здає іспити та отримує диплом лікаря "з відзнакою" в Новоросійському університеті (Одеський національний університет ім.І.І.Мечникова).

Брав участь у російсько-японській та Першій світовій війнах на засадах лікаря. Був нагороджений орденом Святого Станіслава го ступеню з мечами та двічі орденом Святої Анни 3-го ступеню. Під час Другої світової війни через стан здоров'я (операція з приводу защемленої грижі) залишався в окупованому Києві, самовіддано вів приватну практику. Завдяки Сергію Аркадійовичу вдалося врятувати архіви медичного факультету Київського Університету та Київського медичного інституту.

Восени 1907 року Катеринославське губернське земство запросило Сергія Аркадійовича на посаду санітарного земського лікаря в місто Олександрівськ. Починаючи з цього періоду і до останніх днів життя, вся його діяльність була пов'язана з Україною. В 1910 році С.А.Томилін був нагороджений орденом Святого Станіслава 3-го ступеня за роботу по боротьбі з епідемією холери.

Саме в період життя в Олександрівському повіті молодий лікар почав займатися вивченням проблем демографії та санітарної статистики. Наприкінці 1913 року відбулася нарада санітарних лікарів, на якій Сергій Аркадійович був обраний другим помічником завідувача санітарним відділом. Він був зобов'язаний проводити наукову розробку всіх санітарно-статистичних звітів земських лікарів Катеринославської губернії.

  • в 19191930 роках — завідувач статистичного відділу Народного комісаріату охорони здоров'я УРСР;
  • в 19241934 роках — завідувач кафедри соціальної гігієни Харківського медичного інституту;
  • в 19341938 роках — науковий співробітник Київського інституту демографії та санітарної статистики АН УРСР;
  • в 19321952 роках — науковий співробітник Українського науково-дослідницького бюро санітарної статистики.
Могила Сергія Томиліна

Останні роки життя С.А.Томиліна були затьмарені сліпотою. Він страждав на глаукому, а у 1950 році протягом двох тижнів зір різко погіршав. Він важко це переживав, але знайшов в собі сили та до останнього дня життя займався науковою роботою. Останні роки життя захоплювався фітотерапією.

Помер 19 липня 1952 року у Києві. Похований в Києві на Лук'янівському цвинтарі

(ділянка № 13-1, ряд 4, місце 8).

Наукова робота

Автор понад 100 праць, присвячених вивченню стану населення України, питанням поширення венеричних хвороб, дитячої смертності, соціальній медичній профілактиці тощо; у тому числі низка монографій та посібників для сільських лікарів. Головні з них:

  • «Спроба санітарного опису України» (1928);
  • «Венеричні хвороби в округових містах України у 1927 р.» (1928);
  • «Аборти на Україні» (1928, у співавторстві з М. Шрейдером);
  • «Соціально-гігієнічна оцінка дитячої смертності» (1930);
  • «Соціально-медична профілактика» (1931) тощо.

Монографія про соціально-гігієнічний стан українського села набула високої оцінки Ліги Націй.

С.А.Томилін вперше:

  • Ввів в науковий термін "економіка населення", розкрив його демографічне та соціально-економічне значення;
  • Здійснив ;дослідження з проблем народжуваності та смертності, шлюбу та сем'ї, стану здоров'я населення, демографічної поведінки, проблем захворюваності та покращення надання медичної допомоги населенню, розкрив соціальні аспекти генетики людини;
  • Склав перший санітарний опис України;
  • Вперше в вітчизняній демографії підняв питання щодо якості життя населення та необхідності виховання серед населення "бажання здоров'я";
  • Зробив соціально-гігієнічний аналіз абортів в Україні;
  • Очолив одне з перших в світовій практиці досліджень думки щодо оптимального розміру родини (1927), близьке за смислом до виявлення бажаної кількості дітей в родині.

Разом з Олександром Микитовичем Марзєєвим Сергій Аркадійович був ініціаторами створення журналу «Профілактична медицина». С.А.Томилін володів 8 мовами. Його розробки лягли в основу перебудови військово-санітарної служби Червоної Армії в передвоєнні та подальші воєнні роки.

Родина

батько Аркадій Томилін - військовий юрист

перша дружина Віра Томиліна-Петрашень - працювала медичною сестрою, дата смерті невідома.

друга дружина Олена Михайлівна Томиліна-Туркевич - вчителька.

прийомний син Валентин - загинув під час другої світової війни.

дочка: Світлана Аркадіївна Томиліна-Васнецова - кандидат біологічних наук - дружина инженера, перекладача технічної літератури з чеської мови Васнецова Віктора Михайловича (помер в 1991р.), онука видатного художника Васнецова Віктора Михайловича.

онук Михайло Вікторович Васнецов [1] -інженер-оптик, професор, доктор фізико-математичних наук.

Джерела

  1. Виктор Михайлович Васнецов, художник: биография, семья, творчество. Nastroy.net - Будьте всегда в Настроении (ru-RU). Процитовано 11 травня 2018.
  2. С. А. Томилин как демограф. www.demoscope.ru. Процитовано 9 травня 2018.
  3. Человек, врач, ученый (к 125-летию со дня рождения С.А.Томилина). www.demoscope.ru. Процитовано 9 травня 2018.
  4. https://day.kyiv.ua/ru/article/pochta-dnya/lagernyy-roman
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.