Тореадори з Васюківки (книга)

«Тореадори з Васюківки» — трилогія українського письменника Всеволода Нестайка, написана у 1963—1970 роках. До того як трилогія була надрукована однією книгою, автор видав три повісті з трилогії окремими книгами: «Пригоди Робінзона Кукурузо» (1964), «Незнайомець з тринадцятої квартири» (1966) та «Таємниця трьох невідомих» (1970). Вперше всі три повісті разом однією книгою надруковано у 1972 році видавництвом «Веселка». У 2004 році у видавництві А-ба-ба-га-ла-ма-га з'явилося нова, виправлена редакція книги, де автор вилучив ідеологічні радянські нашарування, вилучив деякі застарілі деталі незрозумілі сучасному читачеві та додав нові сюжетні лінії.[1]

Тореадори з Васюківки
Палітурка першого видання 1972 року
Жанр пригодницький
Автор Всеволод Нестайко
Мова українська
Написано 1963 — 1970
Опубліковано 1972

 Цей твір у Вікіцитатах
Цей твір потрапив до списку ста найкращих творів української літератури за версією ПЕН-клубу

Книгу включено до шкільної програми з літератури[2]. «Тореадорів з Васюківки» перекладено більше як 20 мовами, зокрема німецькою, російською тощо. 1979 року ухвалою Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогію «Тореадори з Васюківки» внесено до «Особливого почесного списку Ганса Крістіана Андерсена» (Special Hans Christian Andersen Honor List) як один із найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.[3]

Сюжет

Палітурка видання 2004 року

Повість складається з трьох частин (видавалися і як окремі повісті): «Пригоди Робінзона Кукурудзо», «Незнайомець із тринадцятої квартири» та «Таємниця трьох невідомих». Героями повістей є Ява Рень та Павлуша Завгородній (у ранніх редакціях — Криворотько).

Кожен з епізодів має власний сюжет, пов'язаний з попереднім виключно за допомогою основних персонажів. Головними героями книги є прості школярі з села Васюківка — Павлуша Завгородній (у ранніх редакціях — Криворотько) і Ява Рень. Шибайголову Яву та більш спокійного й розважливого Павлушу об'єднує щире бажання прославитися на весь світ. Для цього вони впродовж всієї трилогії намагаються стати тореадорами, зловити іноземних шпигунів зі свого села, підкорити Київ та багато іншого. Головне послання книги — справжня дружба, самопожертва, готовність прийти на допомогу нужденній людині.

Історія написання

Письменник розповів таке: "Василь Євдокименко — художник, який оформляв мої книжки, одного разу розповів про школярів, які заблукали в кукурудзі й змогли вийти тільки тоді, як у селі на стовпі забалакало радіо. Так в оповіданні «Пригода в кукурудзі» вперше з'явилися Ява й Павлуша, герої всієї трилогії «Тореадори з Васюківки».[4].

За часів незалежної України книжку перевидавали видавництва «Навчальна книга — Богдан» (спільно з «Веселкою») та «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Останнє видання дещо відрізняється від оригінальної редакції, автор видалив ідеологічні нашарування та деталі, що незрозумілі сучасним дітям, і додав нові сюжети.[5]

Екранізації

1965 року оповідання «Тореадори з Васюківки» (одне з двох оповідань, з яких виріс цей роман) екранізувала Харківська студія телебачення.

Видання

Оригінальне видання

  • Всеволод Нестайко. Тореадори з Васюківки. Київ: Веселка. 1972. 416 стор.
  • Всеволод Нестайко. Тореадори з Васюківки. Малюнки: Євген Семенов. Київ: Веселка. 1973. 415 стор.

Оновлене видання

  • Всеволод Нестайко. Тореадори з Васюківки. Малюнки: А. Василенко. Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА. 1973. 543 стор. ISBN 9789667047863 (Найкращий український дитячий роман)

Джерела

  1. Всеволод Нестайко (2004). Від автора, Всеволод Нестайко. Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА». Київ. Архів оригіналу за 22 червня 2013. Процитовано 9 травня 2019.
  2. Лілія Овдійчук. Всеволод Нестайко — майстер пригодницької прози // Українська література в загальноосвітній школі. 2015. № 2. с. 10-12
  3. 1979, International Year of the Child: Special Hans Christian Andersen Honor List 1979; a Selection of Outstanding Children's Books from 19 Countries. — København. Stougaard Jensen, 1979 — 44 P.(англ.)
  4. Пригоди та книжки Всеволода Нестайка  — Український тиждень, 10 жовтня 2008
  5. Всеволод Нестайко: Бог дав мені гумор, і я тримаюся за цей гумор… — Главред, 30 січня 2009
Твір у підручниках
Твір у наукових працях

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.