Тупицький Олександр Миколайович
Олекса́ндр Микола́йович Тупицький (нар. 28 січня 1963, с. Білозір'я Черкаського району Черкаської області, УРСР) — український правознавець, корупціонер[1]. 12-й голова Конституційного суду України, кандидат наук з державного управління.
Тупицький Олександр Миколайович | |
---|---|
| |
Народився |
28 січня 1963 (59 років) с. Білозір'я Черкаського району Черкаської області СРСР |
Громадянство | Україна |
Діяльність | суддя |
Галузь | суддя |
Alma mater | Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого |
Науковий ступінь | Кандидат наук з державного управління |
Посада | Суддя Конституційного Суду України від Президента України |
З 2021 грудня разом з дружиною знаходиться під візовими санкціями США у зв'язку зі «значними корупційними діями» та «отриманням грошового хабаря під час роботи в українській судовій системі»[1][2].
Життєпис
Після закінчення школи проходив строкову військову службу. Працював фрезерувальником на радіоприладному заводі Сміли та Черкаському заводі «Строммашина».
1988 — закінчив Харківський юридичний інститут за спеціальністю «Правознавство».
1988—1993 — стажист прокуратури Донецька, слідчий, старший слідчий прокуратури Куйбишевського району міста.
1993—2010 — суддя Куйбишевського суду Донецька, у 2002—2009 роках — голова цього суду. У цей період був членом кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області та членом Ради суддів Донецької області.
2006 — проходив навчання в США за програмою «Відкритий світ».
2010—2013 — суддя в Донецькому, Львівському, Дніпропетровському апеляційних господарських судах, голова Львівського та Дніпропетровського апеляційних господарських судів.
15 травня 2013 року призначений суддею Конституційного суду (за квотою Президента України)[3], у 2018—2019 роках був заступником Голови. 17 вересня 2019 року на спеціальному пленарному засіданні Конституційного суду України обраний головою КСУ терміном на три роки[4].
У жовтні 2020 року під головуванням Тупицького Конституційний суд визнав неконституційною значну частину антикорупційної реформи в Україні, це рішення жорстко розкритикували українські та міжнародні політики, експерти та журналісти, розцінивши як наступ на боротьбу з корупцією в Україні[5]. 7 листопада 2020 року активісти ГО «Центр протидії корупції» приїхали до його будинку, зареєстрованого на тещу, у Василькові і, після сутичок з поліцією, встановили біля паркану шибеницю.[6]
Відсторонення та поновлення на посаді
У грудні 2020 року президент Зеленський заявив, що голова КСУ Тупицький не може лишатися на посаді й має піти у відставку[7].
29 грудня Зеленський підписав указ про відсторонення Тупицького на два місяці від посади судді Конституційного суду України[8][9], підставою для чого було клопотання Офісу Генерального прокурора[10]. Наступного дня в КСУ заявили, що цим самим «Зеленський вийшов за межі конституційних повноважень, порушивши Конституцію»[11]. Офіс Президента України назвав цю заяву «юридично нікчемною»[12], у Генеральній прокуратурі заявили, що президент відсторонив Тупицького згідно з вимогами законодавства, а позиція Конституційного суду необґрунтована[13].
19 січня 2021 року працівники Управління державної охорони не пустили Тупицького до Конституційного суду та його робочого кабінету[14], після чого він викликав поліцію і написав заяву про «перешкоджання виконанню ним службових обов'язків»[15]. 28 січня Тупицький подав позов до Окружного адміністративного суду Києва, вимагаючи «визнати протиправними дії Управління державної охорони» та зобов'язати УДО «утриматись від перешкоджання йому в доступу до території Конституційного суду»[16]. 8 лютого суд відмовив у забезпеченні позову, оскільки дійшов висновку про відсутність правових підстав для цього[17][18].
1 лютого Указ Зеленського про відсторонення Тупицького від посади було оскаржено у Верховному Суді України[19], але 3 лютого Верховний суд ухвалив рішення про відмову у відкритті провадження[20].
26 лютого 2021 року Указом Президента України Тупицького було повторно відсторонено від посади судді Конституційного Суду на один місяць, починаючи з 28 лютого 2021 року[21].
17 березня КСУ мав зібратися на спеціальне пленарне засідання для розгляду питання про відсторонення Тупицького, але воно не відбулося через те, що самого Тупицького не пропустили до будівлі суду[22][23][24].
27 березня Зеленський підписав указ, яким скасував укази експрезидента Януковича від 2013 року про призначення суддями КСУ Олександра Тупицького та Олександра Касмініна. Таким чином, Тупицький як суддя КС та голова суду був позбавлений повноважень[25]. Згодом представник президента у КСУ Федір Веніславський пояснив, що таким чином вони також втратили статус судді (загальної юрисдикції) й право на довічне забезпечення як судді КСУ. Усім незгодним із рішенням Веніславський порадив звертатися до Верховного або до Конституційного суду, оскільки тільки в них можна оскаржити указ президента[26][27].
8 квітня до Конституційного суду надійшло конституційне подання групи із 49 народних депутатів, у якому оскаржується указ президента про скасування указів про призначення Тупицького та Касмініна на посади суддів КСУ[28]. У партії ЄC пояснили звернення до Конституційного суду наміром не допустити «узурпації влади» Зеленським[29].
1 липня Тупицький подав позов проти КСУ з вимогою відсудити понад 900 тис. грн суддівської зарплатні. У позові він вимагав визнати протиправною бездіяльність КСУ щодо невиплати зарплатні в період з 18 квітня по 28 серпня 2020 року[30][31].
16 серпня Офіс президента оскаржив відновлення Тупицького на посаді судді КСУ. Поновлення стало можливим після того, як Верховний суд скасував указ президента Зеленського про звільнення Тупицького[32].
Розслідування
У грудні 2020 року програма «Схеми» опублікувала запис розмови Тупицького про причетність до суддівського шахрайства та отримання хабарів, здійснений СБУ[33]. Тупицький переконував свідка не давати свідчень правоохоронцям і говорив про бізнес-схеми, у яких він, ймовірно, задіяний.
Також було оприлюднено дані, що Тупицький купив і не задекларував землю в тимчасово окупованому РФ Криму, власником якої він став 2018 року за законами Росії, з РФ було отримано підтвердження[34]. Тупицький пояснив це тим, що «не знає як» задекларувати її, аргументуючи це російською окупацією Криму.[35]
19 січня 2021 року ДБР повідомило Тупицькому про підозру у злочинах за ч.2 ст.384, ст.386 ККУ (завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів захисту, підкуп свідка з метою відмови від дачі показань)[36][37].
1 березня ДБР порушило проти Тупицького кримінальну справу про самоправство[38].
26 березня Голова НАЗК Олександр Новіков склав протокол щодо Тупицького, оскільки той скасував засідання КСУ, на якому мали розглядати звернення Державного бюро розслідувань про вчинення ним проступку[39][40][41]. Протокол складено за фактом «неповідомлення про наявність реального конфлікту інтересів». Заступник голови КСУ Сергій Головатий скликав пленарне засідання суду, але Тупицький, за твердженням НАЗК, «незаконно видав розпорядження, яким скасував раніше видане розпорядження».
У липні ДБР повідомило, що перевіряє Тупицького на причетність до ще двох кримінальних правопорушень — зокрема, щодо можливого самовільного присвоєння владних повноважень та втручання в автоматизований розподіл судових справ[42]. Розслідування відбувається за заявою представника президента у Конституційному суді Веніславського.
8 листопада ДБР направили до суду справу у звинуваченні Тупицького в несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованої системи «Клієнт Казначейства — Казначейство». За даними слідчих, головний бухгалтер КСУ протягом 29.12.2020-9.02.2021 незаконно підписала 207 документів від імені Тупицького, а також підписала електронні платіжні доручення на виплату винагороди судді, заробітної плати співробітникам Секретаріату КСУ разом із преміями, допомогою, надбавками та іншими виплатами[43].
9 грудня Мінфін США вніс Тупицького разом із колишнім заступником глави Адміністрації президента Януковича Андрієм Портновим до списку санкцій, звинувативши його у використанні впливу для ухвалення замовних рішень у судах та підриві реформування судової системи[44].
Скандали та критика
10 січня 2021 видання «Цензор.нет» опублікувало репортаж про відпочинок Тупицького на королівській віллі в Дубаї, вартість добової оренди якої становить понад 300 тис. грн[45].
12 січня у Конституційному суді підтвердили, що Тупицький із дружиною і сином перебували у відпустці в ОАЕ, але заявили, що вартість відпочинку є нижчою[46]. Апарат суду також повідомив, що сума доходу Тупицького за 2020 рік склала 3,71 млн грн[47].
Наукові звання
- Кандидат наук з державного управління за спеціальністю «Механізми державного управління» (2009)[48].
Професійні відзнаки
- «Суддя господарського суду» за версією Союзу юристів України
- грамота Судової адміністрації України
- ювілейний знак Вищого господарського суду України «20 років господарським судам України»
- подяка Вищої кваліфікаційної комісії України
- подяка Національної школи суддів України
- нагрудний знак «Правосуддя і справедливість» Вищої кваліфікаційної комісії суддів України
Примітки
- Elevating Anti-Corruption Leadership and Promoting Accountability for Corrupt Actors. United States Department of State (англ.). Процитовано 9 грудня 2021.
- США запровадили санкції проти ексглави Конституційного суду України Тупицького. www.eurointegration.com.ua (укр.). Процитовано 9 грудня 2021.
- Указ Президента України від 14 травня 2013 року № 256/2013 «Про призначення О.Тупицького суддею Конституційного Суду України»
- Обрано нового голову та заступника КСУ. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Знищення декларування: Як Конституційний Суд обнулив себе, хто винен та як вийти з ситуації. Українська правда (укр.). Процитовано 29 жовтня 2020.
- Біля будинку голови КС встановили шибеницю, сталися сутички, УП, 7 листопада 2020
- Тупицький не може бути головою КСУ, перезавантаження суду має початися з цього – Зеленський. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 25 грудня 2020.
- Зеленський підписав указ про відсторонення Тупицького від посади судді КСУ – ОП. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Зеленський відсторонив главу КСУ. РБК-Україна (рос.). Процитовано 30 грудня 2020.
- Офіс генпрокурора проситиме усунути Тупицького з посади голови Конституційного суду. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- КСУ: Зеленський порушив Конституцію указом про відсторонення Тупицького. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Заяви КСУ щодо відсторонення Тупицького є «юридично нікчемними» – Офіс президента. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Роз’яснення Офісу Генпрокурора щодо законності відсторонення від посади судді Голови Конституційного Суду України. www.gp.gov.ua. Процитовано 1 березня 2021.
- УДО не пускає Тупицького до КС, він викликав поліцію. Українська правда (ua). Процитовано 19 січня 2019.
- Тупицький написав заяву до поліції через недопуск до КСУ та «перешкоджання роботі». Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Тупицький позивається до УДО, яке не пустило його до Конституційного суду. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Олександр Тупицький vs УДО: ОАСК відмовив у забезпеченні позову | Окружний адміністративний суд міста Києва. oask.gov.ua. Процитовано 1 березня 2021.
- Тупицький програв суд проти Управління держохорони. Його поки не будуть пускати до КСУ. РБК-Україна (рос.). Процитовано 8 лютого 2021.
- Повідомлення Верховного Суду України. Facebook (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Повідомлення Верховного Суду України. Facebook (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №79/2021. Офіційне інтернет-представництво Президента України.
- Спецзасідання КСУ не відбулося. Тупицького не пропустили в суд. РБК-Україна (рос.). Процитовано 17 березня 2021.
- Спеціальні пленарні засідання Конституційного Суду України не відбулися | Конституційний Суд України. www.ccu.gov.ua. Процитовано 17 березня 2021.
- КСУ: спеціальне засідання, яке скликав Тупицький, не відбулося – його не допустили до суду. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 20 березня 2021.
- Особи, призначені Януковичем до Конституційного Суду, можуть відправлятися на заслужений відпочинок – Володимир Зеленський. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 9 грудня 2021.
- Тупицький і Касмінін втратили статус судді і довічне забезпечення – Веніславський. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 28 березня 2021.
- Скандал у КСУ: у Зеленського прояснили долю звільнених суддів. Україна 24 (укр.). Процитовано 28 березня 2021.
- Совгиря: до КСУ надійшло депутатське подання, в якому оскаржується указ щодо Тупицького і Касмініна. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 9 квітня 2021.
- «Європейська Солідарність» проти правового хаосу та узурпації влади Президентом України | Європейська Солідарність (укр.). 8 квітня 2021. Процитовано 9 квітня 2021.
- Тупицький подав позов проти КСУ, хоче відсудити понад 900 тисяч гривень. РБК-Украина (рос.). Процитовано 1 липня 2021.
- Олександр Тупицький позивається до КСУ: ОАСК вирішує питання відкриття провадження в адміністративній справі | Окружний адміністративний суд міста Києва. oask.gov.ua. Процитовано 1 липня 2021.
- Офіс президента оскаржив "відновлення" Тупицького. РБК-Украина (рос.). Процитовано 17 серпня 2021.
- «Схеми» опублікували розмову голови Конституційного суду про причетність до суддівського шахрайства та отримання хабарів. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 25 грудня 2020.
- Голова Конституційного суду не задекларував землю в Криму, власником якої став після анексії за законами Росії – «Схеми». Радіо Свобода (укр.). Процитовано 29 жовтня 2020.
- Не знаю, як це зробити, – Тупицький пояснив, чому не задекларував землю у Криму. 24 канал (укр.). Процитовано 30 жовтня 2020.
- ДБР повідомило про підозру Тупицькому. РБК-Україна (рос.). Процитовано 8 лютого 2021.
- Підозрюваний суддя Конституційного Суду України та його Голова порушує норми КПК України. Державне бюро розслідувань (ua). Процитовано 19 січня 2019.
- ДБР відкрило на Тупицького справу про самоправство. РБК-Україна (рос.). Процитовано 1 березня 2021.
- Голова НАЗК склав протокол щодо Тупицького за скасування засідання КСУ. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 26 березня 2021.
- Глава НАЗК склав протокол щодо Тупицького. Він скасував засідання КСУ у своїх інтересах. РБК-Україна (рос.). Процитовано 26 березня 2021.
- Голова НАЗК склав протокол щодо Олександра Тупицького, який скасував засідання КСУ, на якому мали розглядати звернення ДБР про вчинення ним проступку. Національне агентство з питань запобігання корупції (укр.). 26 березня 2021. Процитовано 26 березня 2021.
- У ДБР перевіряють Тупицького на причетність до ще двох кримінальних злочинів. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 липня 2021.
- Ще одну справу щодо Тупицького направлено до суду, - ДБР. РБК-Украина (рос.). Процитовано 8 листопада 2021.
- США запровадили санкції проти українців: хто увійшов до списку. РБК-Украина (рос.). Процитовано 10 грудня 2021.
- Цензор.НЕТ. Глава КС Тупицький відпочиває на королівській віллі в Дубаї. ФОТОрепортаж. Цензор.нет (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Спростування недостовірної інформації | Конституційний Суд України. www.ccu.gov.ua. Процитовано 1 березня 2021.
- У КСУ розповіли, скільки голова суду Тупицький заробив за 2020 рік. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 1 березня 2021.
- Науковці України irbis-nbuv.gov.ua
Джерела
- Сайт Конституційного Суду України
- Тупицький Олександр Миколайович. dovidka.com.ua. Процитовано 2 листопада 2020.