Туркули
Туркули (пол. Turkuł) — боярський, шляхетський, дворянський рід гербу Остоя.
Рід походить від молдавського боярина, етнічного русина з Буковини Василя Туркула, який отримав польський шляхетський титул на сеймі 1676 року. Рід Туркулів було внесено у Дворянські Родовідні Книги Волинської, Київської та Подільських губерній, а також дворянські книги Царства Польського.
Окремі представники роду Туркулів:
У 1685–1699 р.р. Староста Чернівецького староства (тимчасово анексована у Османської імперії територія Чернівецької та Хотинської земель) Речі Посполитої.
З 1700 року — агент графа Головкіна у Польщі та Молдавії.
У 1709 році разом з братами Танськіми брав участь у Чернівецькому рейді у складі російської армії, в результаті якого було знищено залишки, відступаючих після Полтавської битви, шведських військ Карла XII та козаків Івана Мазепи. Основну мету операції — взяти в полон Івана Мазепу та Карла ХІІ, які повинні були прориватись з Молдавії у Прусію через Буковину — реалізувати не вдалося.
- Туркул Гнат Лаврентійович (1798–1856) — міністр, статс-секретар Царства Польського, член Державної ради Російської імперії.
- Туркул Антон Васильович (А.Туркул) (1892–1957) — російський офіцер, генерал-майор.
Джерела
- Niesiecki K. Korona polska przy złotej wolności Starożytnemi Wszystkich Kathedr, Prowincyi y Rycerstwa Kleynotami Heroicznym Męstwem y odwagą, Naywyższemi Honorami a naypierwey Cnotą, Pobożnością y Swiątobliwością Ozdobiona …— Lwów: w drukarni Collegium Lwowskiego Societatis Jesu, 1743.— Т. 4.— 820 s.— S. 404. (пол.)
- Туркули // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
- Черновицкий рейд 1709 года бригадира Кропотова