Українська енергетична біржа

ТОВ «Українська енергетична біржа» (ТОВ «УЕБ») — створена з метою організації та проведення біржових торгів енергоресурсами. Біржа є відкритим торговим електронним майданчиком, де на основі попиту та пропозиції учасників торгів формуються справедливі ринкові ціни і на їх основі проводяться розрахунки. Біржа допомагає учасникам ринку мінімізувати свої фінансові та виробничі ризики, пов'язані з енергозабезпеченням. Українська енергетична біржа є лідером біржової торгівлі в Україні і єдиною централізованою платформою, де зосереджена найбільша ліквідність та торгівля всіма видами енергоресурсів.

Українська енергетична біржа
Розташування  Україна, Київ, вул. Хрещатик, 44а
Сайт Офіційний сайт

На Українській енергетичній біржі зареєстровано понад 1300 компаній, укладено більше 45 тис. угод. Загальний обсяг продажів становить понад 200 млрд. грн.

Місія

Місія діяльності — створення надійних, прозорих та ефективних технологій та інструментів  торгівлі енергоносіями на внутрішньому та для зовнішніх ринків України з урахуванням специфіки та особливостей функціонування енергетичних ринків та завдань і кроків з їх лібералізації.

Біржові торги енергоресурсами

  • Торги природним газом
  • Торги нафтопродуктами
  • Торги та аукціони з продажу скрапленого газу
  • Торги нафтою та газовим конденсатом
  • Торги вугільною продукцією
  • Торги добривами
  • Торги сировиною та іншою продукцією
  • Аукціони з купівлі-продажу електричної енергії

Аукціони з продажу необробленої деревини

«Українська енергетична біржа» проводить аукціони з продажу необробленої деревини з використанням спеціалізованої електронної торгової системи.

Електронний торговий майданчик ProZorro.Продажі

«Українська енергетична біржа» є акредитованим майданчиком ProZorro.Продажі. Аукціони у системі ProZorro.Продажі проводяться за такими напрямками:

  • Автомобілі
  • Оренда нерухомості
  • Продаж нерухомості
  • Мала приватизація
  • Металобрухт
  • Оренда вагонів
  • Деревина
  • Комерційні торги
  • Користування надрами
  • Права вимоги за кредитами
  • Майно банкрутів

Станом на кінець 2019 року електронний майданчик Української енергетичної біржі займає 1 місце серед майданчиків ProZorro.Продажі за результатами продажів[1].

Учасники

У торгах беруть участь компанії міжнародного рівня, великі світові трейдери та вітчизняні державні підприємства, зокрема, Trafigura, MET Group, JKX Oil & Gas plc (ПГНК), АТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «ГПК Нафтогаз-Трейдинг», ПАТ «Укрнафта»,  АТ «Укртранснафта», ПАТ «Центренерго», група компаній ДТЕК, ДП «Укрспирт», ВП «Енергоатом-Трейдинг» ДП «НАЕК Енергоатом», ДП «Калуська ТЕЦ-НОВА», ПрАТ «Укргідроенерго», ДП «Гарантований покупець» та інші.  Загалом налічується більше 1050 учасників, з яких близько 300 - за напрямком «Природний газ», близько 220 - за напрямком «Електроенергія».

Керівництво

Олексій Дубовський — Голова біржового комітету.

Олександр Коваленко — Генеральний директор.

Інна Щербина — Заступник Голови Біржового комітету.

Членство в асоціаціях

З метою наближення біржової торгівлі енергоносіями в Україні до європейських стандартів, налагодженню міжнародного співробітництва з енергетичними товарними біржами Європи і підвищення розуміння законодавства та інших документів, що регулюють товарно-сировинні ринки Європейського Союзу Українська енергетична біржа є учасником всеукраїнських та європейських асоціацій.

Європейська бізнес асоціація (ЄБА)

Асоціації «Біржові та електронні майданчики»

Асоціація Європейських Енергетичних Бірж Europex

Участь у робочих групах

Представники біржі брали участь у розробці положень проектів Законів України «Про ринок вугільної продукції» та «Про ринок електричної енергії», Кодексу ГТС. Керівників біржі включено до складу низки робочих груп, зокрема: 1) до складу Робочої групи при Міністерстві енергетики з розробки проектів нормативно-правових актів щодо забезпечення торгівлі природним газом на біржах; 2) до складу Робочої групи з питань лібералізації ринку вугілля, створеної за дорученням Прем’єр-міністра України В. Гройсмана; 3) до складу робочих груп при АМКУ - з питань створення системи комплексного моніторингу ринку нафти та нафтопродуктів, шляхів вирішення проблемних питань, що стримують формування конкурентних відносин на ринках електроенергії та вугілля; 4) до складу Робочої групи при Міністерстві енергетики з питань функціонування ринку нафтопродуктів;  5) до складу робочих груп при Міністерстві економіки з розроблення методики визначення ринкового індикативу ціни на природний газ та нафтопродукти на основі біржових котирувань для використання під час проведення публічних закупівель та ін.

Також співробітники біржі брали участь в низці робочих груп, спрямованих на розвиток енергетичних ринків та ринків деривативів, зокрема: 1) співпрацювали з НКЦПФР та міжнародними проектами (Frankfurt School of Finance & Management gGmbH, Baringa LLC) і ЄБРР щодо створення в Україні газової біржі та функціонування і регулювання енергетичних бірж в Україні, клірингово-розрахункової інфраструктури на правових засадах, що відповідають європейській практиці; 2) в робочих групах з розробки проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення залучення інвестицій та запровадження нових фінансових інструментів».

Визнання на законодавчому рівні

Відповідно до Наказу Міністерства енергетики № 270 «Про призначення організатора електронного аукціону з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами» від 21 червня 2019 року та за результатами конкурсного відбору[2] організаторів електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, оголошеними у вересні 2019 року, УЕБ проводить аукціони з продажу електроенергії за двосторонніми договорами.

Міністерство економіки надало роз’яснення (лист № 3304-04/54265-06 від 11.12.2018) щодо уточнення ціни природного газу та роз’яснення (лист № 3304-04/698-06 від 08.01.2020) щодо уточнення ціни нафтопродуктів під час перегляду ціни в публічних закупівлях відповідно до рівня біржових котирувань УЕБ.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 485 від 05 червня 2019 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 3.04.2019 р. № 293» (Положення про ПСО) котирування УЕБ у 2019 році враховувались при визначенні ціни газу для населення.

УЕБ визначено переможцем конкурсу та  уповноваженою проводити електронні біржові торги з купівлі-продажу вугільної продукції відповідно до наказу Міністерства економіки від 19.06.2012 № 723 та Розпорядження КМУ від 26 жовтня 2011 р. N 1070-р «Про схвалення Концепції переходу на біржову форму продажу вугілля».

Відповідно до Постанови № 570 від 16.10.2014 року АТ «Укргазвидобування» на підставі конкурсного відбору визначило УЕБ уповноваженою біржею для організації торгів скрапленим газом.

Співпраця з державними компаніями

У березні 2020 року УЕБ спільно з державним підприємством «Оператор ринку» уклали меморандум про співпрацю. Компанії будуть разом працювати над розвитком інструментів строкового енергетичного ринку.

Див. також

  1. Українська енергетична біржа утримує лідерство за результатами продаж. ТБ «Українська енергетична біржа» (uk-UA). Процитовано 30 квітня 2020.
  2. Міністерство енергетики та вугільної промисловості України :: Оголошення про результати проведення конкурсу з відбору організаторів електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами. mpe.kmu.gov.ua. Процитовано 30 квітня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.