Фелікс Конарський

Фелікс Конарський (пол. Feliks Konarski; нар. 27 грудня 1906 (9 січня 1907)(19070109), Київ, Російська імперія пом. 12 вересня 1991, Чикаго, США) — польський поет і артист. Найбільш відомий, як автор тексту до пісні «Червоні маки під Монте-Кассіно».

Фелікс Конарський
Feliks Konarski
Народився 9 січня 1907(1907-01-09)
Київ, Російська імперія
Помер 12 вересня 1991(1991-09-12) (84 роки)
Чикаго, США
Країна  Польща
Діяльність поет, автор пісень
Знання мов польська
Magnum opus Czerwone maki na Monte Cassino
Нагороди

Біографія

Навчався в київській гімназії. У 1921 році, поїхав до Варшави, де завершив середню освіту і вступив до університету. Однак незабаром залишив навчання і присвятив себе сцені. У 1920-х роках грав у чемпіонаті Польщі з футболу в складі клубу «Полонія» (Варшава). 1933 року одружився з відомою співачкою і танцівницею Ніною Оленською (справжнє ім'я — Яніна Півочка). Наступного року переїхав до Львова, де створив театр-ревю. Писав вірші, у тому числі і тексти до популярних пісень «Весна, весна нарешті», «Де твій батько, сопливий» (виконавиця Зула Погоржельська), «П'ять хлопчиків з Альбатроса», «Грай Антош танго», польку «Кочегар» (Тут горить, як в пеклі …).

Після окупації східних областей Польщі Червоною армією, працював в радянському джазовому оркестрі Генріка Варса, їздив з виступами по містах Радянського Союзу. 1941 року був у Києві, де він відвідав свою матір (батько помер, а молодший брат був депортований до Сибіру). Автор російськомовних текстів до, популярних у 40-і роки, танго «Забуття» і фокстроту «Нічого не знаю» (під псевдонімом Ф.Рефрен)[1][2].

У момент нападу Німеччини на Радянський Союз знаходився в Москві. З 1941 року — в Армії Андерса, з якою пройшов через Персію, Ірак, Палестину і Єгипет до Італії. Був одним з організаторів військового естрадного театру «Polska Parada».

З січня 1944 року, сили союзників тричі намагалися прорвати німецьку оборону в районі Монте-Кассіно що прикривала Рим з півдня. 11 травня розпочався четвертий загальний штурм, в якому взяв участь 2-й Польський корпус. Після тижневих запеклих боїв, «лінія Густава» була прорвана, на ділянці від монастиря Монте-Кассіно до узбережжя. Перетворений в фортецю монастир був залишений німецькими частинами, і польський загін поставив над його руїнами національний біло-червоний прапор. Таким чином, був відкритий шлях на Рим.

17-18 травня написав текст пісні «Червоні маки під Монте-Кассіно» (на музику польського композитора Альфреда Шютца), що стала надзвичайно популярною в Польщі. Перше виконання пісні відбулося відразу ж після битви під Монте-Кассіно, на вершині монастирського пагорба, її заспівала Рената Богданьска (майбутня дружина генерала Владислава Андерса)[3]. За іншою версією: вперше цю пісню виконав Гвідон Боруцький 19 травня[4]. Перший аудіозапис — у виконанні Адама Астона (1944).

Після закінчення війни, разом з дружиною мешкав у Лондоні; створив театр «Реф-Рен». Брав активну участь у різноманітних творчих заходах польської еміграції. Зокрема, співпрацював з Ренатою Богданською і Маріаном Гемаром.

Польські вояки 3-ї дивізії карпатських стрільців слухають пісню «Червоні маки на Монте-Кассіно» (травень 1944 року).

1965 року родина Конарських переїхала на постійне проживання до Чикаго, де був одним з організаторів творчого життя польської громади і вів на радіо передачу «Червоні маки». Після падіння комуністичного режиму в Польщі, мав бажання відвідати батьківщину, але помер за кілька днів до вильоту.

Футбольна статистика

Статистика виступів у чемпіонаті Польщі[5]:

Сезон Команда Ігри Голи
1925 «Полонія» (Варшава)
1926 «Полонія» (Варшава)
1927 «Легія» (Варшава)
1927 «Полонія» (Варшава) 30
1928 «Полонія» (Варшава)
1929 «Полонія» (Варшава) 100
Усього за кар'єру130

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.