Флор і Лавр

Флор (Фрол) і Лавр християнські мученики.

Диво про Флора і Лавра. Новгородська ікона кінця XV століття

За житієм Флор і Лавр були рідними братами. Вони жили у II столітті у Візантії, потім переселилися до Іллірії. За ремеслом брати були каменотесами (їхніми вчителями у цьому мистецтві були християни Прокл і Максим, від яких брати навчилися й богоугодного життя). Правитель послав братів до сусідньої області для роботи над споруджуваним язичницьким храмом. Святі працювали на будівництві, роздаючи зароблені гроші жебракам, самі ж дотримувалися суворого посту та невпинно молилися. Одного разу син місцевого жерця Мамертіна необережно підійшов до будівництва і уламок каменя потрапив йому в око, сильно пошкодивши його. Святі Флор і Лавр пообіцяли батьку юнака, що його син отримає зцілення. Вони взяли юнака до себе і настановили на віру у Христа. Після цього він одужав. Побачивши таке диво батько хлопця також увірував у Христа. Коли будівля храму була закінчена, брати зібрали християн, які допомагали при будівництві, розтрощили ідолів та поставили у східній частині храму святий хрест. Дізнавшись про це, начальник області засудив до спалення колишнього жерця Мамертіна з його сином та 300 християн. Мученики Флор і Лавр були кинуті у порожній колодязь й засипані землею. Через багато років святі мощі мучеників Флора і Лавра були знайдені нетлінними й перенесені до Константинополя.

Вшанування пам'яті

Православ'я на землях Руси

День пам'яті святих мучеників Флора і Лавра відзначається православною церквою 18 серпня (31 серпня за новим стилем)[1]. В Руси здавна вважалося, що худоба знаходиться під заступництвом саме цих святих. За усним переказом, що зберігся у Новгородській землі, з відкриттям мощей святих мучеників Флора і Лавра припинився падіж худоби. Тоді й почалося шанування святих як покровителів коней. Це шанування, можливо, прийшло в Русь з Балкан — батьківщини святих братів. Саме там виник переказ про те, що мученики Флор і Лавр були навчені Архангелом Михаїлом мистецтву керувати кіньми. У стародавніх іконописних оригіналах Руси дається повчання, що святі Флор і Лавр повинні бути написані з кіньми, яким вони протегують. І дотепер у багатьох храмах та музеях збереглися прекрасні ікони святих Флора і Лавра із зображенням коней. Найбільшого поширення набув сюжет «Диво про Флора і Лавра».

У Києві на Подолі на честь святих Флора і Лавра збудований Флорівський монастир, перша письмова згадка про який датується 1566 роком. Гетьман Петро Сагайдачний наприкінці свого життя надав кошти для будівництва нової церкви при монастирі[2].

Православ'я у Російській Федерації

2011 року предстоятель Російської Православної Церкви Кирило постановив: «День пам'яті святих мучеників Флора і Лавра (18/31 серпня) благословляється вважати церковним святом ветеринарів на канонічній території Російської Православної Церкви»[3].

Католицизм

Католики теж шанують Флора і Лавра як мучеників та святих. День пам'яті 18 серпня[4].

Примітки

  1. Пам’ять святих мучеників Флора і Лавра (англ.). orthodoxtimes.com. Orthodox Times. 18 серпня 2019. Процитовано 22 березня 2021.
  2. Яворницький Д. І. Гетьман Петро Конашевич Сагайдачний / В. Щербак (упорядник, автор передмови). Коли земля стогнала. — К. : Наукова думка, 1995. — С. 313. — ISBN 5-319-01072-9.
  3. Місіонерський відділ Іжевської і Удмуртської єпархії (рос.)[недоступне посилання з вересня 2019]
  4. Книга святих — Флор, Лавр, Прокул і Максим (англ.). catholicsaints.info. Catholic Saints. Процитовано 22 березня 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.