Фонд Ріната Ахметова
«Фонд Ріната Ахметова» — українська некомерційна організація, заснована 15 липня 2005 року. Стара назва — «Розвиток України». Офіси фонду розташовані в Маріуполі і Києві.
Дата заснування | 2005 |
---|---|
Тип | Благодійна організація |
Голова | Рінат Ахметов |
Адреса | 87515, Донецька обл., місто Маріуполь, вул. Георгіївська 2 |
Офіційний сайт | akhmetovfoundation.org |
Історія
Фонд був створений групою компаній СКМ в рамках реалізації політики корпоративної соціальної відповідальності. До березня 2008 року фонд «Розвиток України» здійснював функції благодійного корпоративного фонду групи СКМ. Починаючи з 19 березня 2008 року фонд «Розвиток України» діє як особистий благодійний фонд Ріната Ахметова, головного акціонера групи СКМ, залишаючись при цьому постійним партнером компанії СКМ у реалізації різноманітних проєктів у сфері спонсорства і благодійності.
У 2017 році Фонд Ріната Ахметова очолив топ-5 приватних благодійних фондів України[1].
- Місія Фонду
"Працювати для людей, усуваючи причини актуальних громадських проблем; впроваджуючи найкращий досвід, накопичений в Україні та за кордоном; створюючи унікальні системні рішення; домагаючись максимального результату кожним своїм проєктом та дією"[2].
Фонд реалізує власні проєкти, бере участь у фінансуванні програм інших благодійних організацій, надає підтримку громадським ініціативам.
До листопада 2013 року рішення фонду проходили експертну оцінку Правління та Наглядової ради, а також незалежних експертів.
До структури управління входили:
- Засновник фонду — Ринат Ахметов,
- Голова наглядової ради фонду, директор фонду «Ефективне управління» — Наталія Ізосімова,
- Почесний президент Національного Університету «Києво-Могилянська Академія» – В'ячеслав Брюховецький[3][4]
- Народний депутат України — Юрій Воропаєв,
- Директор інституту філософії НАН України, академік НАН України — Мирослав Попович[3][4]
- Заслужений лікар Україні — Борис Стинський,
- Директор департаменту корпоративних комунікацій групи компаній СКМ — Джок Мендоза-Вілсон,
- Директор з розвитку нових напрямків бізнесу групи компаній СКМ — Микола Нестеренко.
Управління Фондом
Усі рішення Фонду проходять експертну оцінку в рамках Правління із залученням зовнішніх незалежних експертів.
Реалізацією рішень Правління займається Виконавча дирекція[5] та Програмна дирекція[6].
Основні напрямки діяльності та проєкти
Зупинимо туберкульоз в Україні
Проєкт «Зупинимо туберкульоз в Україні» покликаний об'єднати зусилля усіх зацікавлених осіб навколо вирішення проблеми туберкульозу. До проєкту залучаються представники влади, бізнесу, міжнародних та національних недержавних організацій. У рамках проєкту фонд впровадив моніторинг якості препаратів, вдосконалення законодавчої бази, забезпечив обладнанням дитячі відділення туберкульозних диспансерів, а також впроваджує ряд ініціатив в Донецьку у партнерстві із місцевими органами влади.
У грудні 2010 року відбулося підписання грантової угоди у розмірі 95 млн дол. США між Україною в особі фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» і Глобальним фондом по боротьбі з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом та малярією. Виділені кошти підуть на боротьбу з епідемією туберкульозу, оголошеної в Україні ще в 1995 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Основний реципієнт — фонд Ріната Ахметова «Розвиток України». Субреципієнти — Центр по контролю за туберкульозом при Міністерстві охорони здоров'я України, Державний департамент з питань виконання покарань, Міжнародний благодійний фонд «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», представництво міжнародної організації РАТН і Товариство Червоного Хреста в Україні. У рамках Програми впроваджується Національний електронний реєстр хворих на туберкульоз.
Рак виліковний
Всеукраїнський проєкт «Рак виліковний» був створений з метою підтримки державної системи допомоги онкологічним хворим. Проєкт був заснований Ахметовим 10 липня 2008 року. Загальна сума інвестицій фонду в розвиток державної онкологічної служби України склала 315 млн грн. Серед основних завдань проєкту — впровадження світового рівня діагностики та лікування онкологічних захворювань в Україні. В рамках проєкту передбачається будівництво ПЕТ-центру у Донецьку і сучасного радіологічного корпусу на базі Національного інституту раку у Києві. У восьми областях Західної Україні фонд працює над посиленням діагностичної та лікувальної бази спеціалізованих диспансерів. Завдяки Фонду в Україні запрацював перший в країні пересувний медичний комплекс «Мобільна жіноча консультація» (спільно з Національним інститутом раку)
E-health (телемедицина)
Проєкт присвячений підвищенню ефективності медичного обслуговування та доступності високоспеціалізованих медичних послуг для пацієнтів за рахунок використання сучасного телекомунікаційного обладнання
Журналістика цифрового майбутнього
Освітній проєкт «Журналістика цифрового майбутнього» (Digital Future Journalism, DFJ) стартував в 2007 році в партнерстві з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» і Могилянською школою журналістики. В рамках проєкту журналісти навчаються роботі в нових медіа за сучасними цифровими стандартами.
Докторська програма (Ph.D) з масових комунікацій
Проєкт «Докторська програма» був заснований 1-го жовтня 2008 року з метою підготовки науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації за зразком третього циклу Єдиного європейського освітнього простору (European Higher Education Area), описаного в т. зв. «Зальцбурзьких принципах». У рамках програми проводиться підготовка дослідників комунікативної проблематики світового рівня.
Цифрові медіа для університетів
Реалізується спільно з Національним університетом «Києво-Могилянська академія» з 2011 р., присвячений залученню журналістів в Україні до провідних світових стандартів викладання масових комунікацій.
Тепло сім'ї (розвиток сімейних форм виховання)
Проєкт «Розвиток сімейних форм виховання» був заснований в 2008 році. У рамках проєкту фонд сприяє національному усиновленню, надає підтримку прийомним сім'ям та дитячим будинкам сімейного типу, у тому числі матеріальну; взаємодіє з дитячими інтернатними установами з метою профілактики соціального сирітства. Партнери проєкту — Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту, обласні державні адміністрації, ВГО «Магнолія», ВГО «Служба захисту дітей», телеканали Інтер, ТРК «Україна», СТБ, газета «Сьогодні».
У грудні 2009 року за підтримки проєкту почав роботу перший Всеукраїнський Інтернет-портал з усиновлення дітей-сиріт Сирітству-Ні!. Завдяки цьому порталу більше 6000 дітей знайшли родину. У Донецькій і Дніпропетровській областях діють проєкти, спрямовані на усиновлення і влаштування дітей в сімейні форми виховання. 21 лютого 2009 фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» спільно з футбольним клубом «Шахтар» представили ролик , що пропагує ідею національного усиновлення та сімейних цінностей. Ролик покликаний донести всім глядачам головний посил соціальної кампанії: «Кожній дитині потрібна родина». Демонстрація також проводилася на телеканалі «Футбол» , великих світлодіодних екранах в центрі Донецька, на відеоекранах мереж супермаркетів. Планується запуск трансляції на регіональних та загальнонаціональних телевізійних каналах.
Реставрація Будинку митрополита (завершено)
З метою підтримки національної культурної спадщини в партнерстві з Національним заповідником «Софія Київська» протягом 2006-2008 років фонд реалізував проєкт реставрації та ревіталізації пам'ятника-музею українського бароко — Будинку митрополита . Ця споруда внесена до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У вересні 2008 року з нагоди завершення реставрації та відкриття Будинку митрополита відбулася виставка з фондів одного з найвідоміших музеїв світу: «Аполлон у кузні Вулкана. Бронзові скульптури з колекції Людовика XIV у музеї Лувр» (Париж, Франція). Це зібрання було вперше представлено за межами Франції.
Реконструкція музею в селі Пирогово (завершено)
У 2008 році фонд виділив кошти на розвиток інфраструктури та реставрацію експонатів Національного музею народної архітектури та побуту України у селі Пирогово, завдяки чому протягом 2 років проводилася масштабна робота з реставрації експонатів музею.
Програма грантів і3 [ідея - імпульс - інновація]
Програма грантів i3 (офіційний сайт — http://i3grants.org) надає матеріальну підтримку в сферах розвитку візуального та театрального мистецтва, літератури, музейної справи та освіти у сфері культури. Програма виділяє гранти в наступних напрямках:
- Професійні подорожі для індивідуальних художників чи інституцій,
- Індивідуальні гранти на створення художніх робіт і подій в області культури,
- Інституційні гранти на вироблення культурного продукту (від тренінгу до книги).
Проєкт підтримки музеїв «Динамічний музей»
Завдяки проєкту українські музеї можуть отримати грант і спрямувати кошти на модернізацію і реалізацію нових проєктів.
Адресні проєкти
Адресна допомога надається на дорогі і складні курси лікування, які не забезпечуються в повному обсязі в рамках державних програм та бюджетного фінансування. Проводяться різні соціальні адресні заходи, наприклад, майстер-класи для дітей-пацієнтів в медустановах, підтримка спортивних турнірів для людей з особливими потребами і т.і. Спеціальні проєкти:
- Адресна допомога має на меті допомогу людям, що потрапили в критичну життєву ситуацію, наприклад, оплата невідкладної медичної допомоги
- Допомога в надзвичайних ситуаціях - допомога людям, постраждалим від природних катаклізмів і техногенних катастроф. У жовтні 2007 року фонд виділив 10 млн гривень постраждалим під час вибуху газу в житловому будинку в Дніпропетровську, в 2008 році фонд виділив 3,4 млн гривень сім'ям загиблих гірників на шахтах «Краснолиманська» та ім. К. Маркса. Серйозна допомога була надана постраждалим від повені на Західній Україні в 2010 р. Всього в рамках даної програми допомогу отримали понад 8000 осіб.
- Вуличний Пес. У Донецьку працює програма ВСВ (Вилов. Стерилізація. Вакцинація. Чипування. Кліпсування. Випуск тварини в ареал мешкання). Також у Донецьку був відкритий притулок європейського зразка для собак на 1000 особин.
- Мала Батьківщина - локальний проєкт, метою якого є вирішення поточних соціальних проблем донеччан.
Гуманітарний Штаб Ріната Ахметова
Посилання
- Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України»
- Група компаній СКМ
- Програма грантів i3 офіційний сайт програми [ідея - імпульс - інновація]
- «Сирітству-Ні»
- «Зупинимо Туберкульоз»
Примітки
- "Фонд Рината Ахметова возглавил рейтинг частных благотворительных организаций Украины" Сайт міста Донецьк 62.ua, 19 грудня 2017
- Інформація про Фонд
- Брюховецький та Попович працюватимуть із Ахметовим // Газета по-українськи №128 за 23.05.2006
- Томенко про фінансові причини антипатії БЮТ до Партії регіонів // І-РЕПОРТЕР, 20 травня, 14:05
- Виконавча дирекція
- Програмна дирекція