Фотохудожник

Визначення

Книга «Побільшення»
«Прапор Перемоги над Рейхстагом»
Одна з фотографій Євгена Халдея із червоним прапором над рейхстагом. Помилково вважається за встановлення Прапора Перемоги. Насправді зроблена 2 травня 1945

За одним джерелом[1][2]: «Фотохудожник, це людина, яка створює і росповсюджує фотографії як „мистецтво“», тобто «людина, яка створює художні фотографії». Незважаючи на те, що завжди протиставлялася художня фотографія фотографії журналістській, комерційній (рекламній), побутовій — світлини, створені в цих сферах людської діяльності, нерідко ставали творами мистецтва.

Хоча, як стверджується в іншому[3]: «визначення й оцінка мистецтва як явища була і залишається предметом дискусій». Природу мистецтва нерідко вважають «найбільш невловимою з усіх загадок людської культури»[4].

Сучасні фотохудожники, які використовують цифрові фотокамери і комп'ютерну обробку, відносять свої твори до медіа-мистецтва.

Фотохудожники України

Історія фотографії України налічує досить значну кількість видатних постатей. Тут доводиться обмежитися тільки найбільш помітними.

Розвиток фотографії в Україні почався ще наприкінці XIX століття. У 1930-і роки створені перші професійні об'єднання художників, спочатку в західних землях.

Серед активних діячів світлопису (фотографії) можна виділити Ярослава Савку — пропагандиста української фотографії, співорганізатора першого українського фотографічно-мистецького часопису «Світло й тінь» — фотографії Я. Савки відзначалися технічною довершенністю, художністю та незвичайними ракурсами[5] — а також Юрія Дороша — автора книг «Підручник фотоаматора» та «Побільшення».

З воєнного і повоєнного періоду слід назвати таких фотомайстрів, як Якова Давидзона — лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (1977) та Євгена Халдея (народився в Донецьку), автора всесвітньо відомих фотографій «Прапор над рейхстагом» і «Регулювальниця» (регулювала рух транспорту в Берліні у травні 1945-го, поруч із рейхстагом).

Протягом останніх десятиліть у суспільному інформаційному просторі відбулося піднесення фотографії і визнання її одним із найактуальніших мистецтв. У цей час на світову художню сцену вийшло нове покоління фотографів, що репрезентували себе як художники, а світлопис — як високе мистецтво.

До цієї когорти, без сумніву, належать Сергій Братков, Борис Михайлов, Василь Рябченко, Антон Соломуха, Юрій Косін .

Василь Рябченко. "Naked Dream", фотографія, 1995
 • Василь Рябченко[6] з початку 1970-х активно експериментує з фотографією. Використовує фотофіксацію імпровізацій за участю предметів і людського тіла, в компонуванні яких художник використовує «порожнистість» і асиметрію, властиву східної традиції.[7] Свої фотографії Василь Рябченко часто використовує в інсталяціях і колажі, а також застосовує їх в якості матеріала при написанні живописних робіт і створення цифрової графіки.[8]
 • Антон Соломуха. "Червоний Капелюшок відвідала Лувр" (2008)
  Українсько-французький фотохудожник Антон Соломуха, член НАМУ. Відомий відкриттям нового жанру в сучасній фотографії — «фото-живопису», у своїх багатофігурних мізансценах об'єднує фотографічне зображення із живописними пошуками.
 • Борис Михайлов — вважається класиком сучасної фотографії. Мистецтво Михайлова має концептуальний та соціально-документальний характер. Його твори документують зміни в побуті та суспільстві, які відбувалися у пізньому СРСР та після його розпаду. Лауреат престижної премії фундації Хассельблада (1994), його альбом «Незакінчена дисертація» увійшов у десяток найкращих фотоальбомів світу (англ. Kraszna-Krausz Book Award).
 • Валерій Решетняк — український фотограф, співзасновник фотографічного об'єднання «Погляд»[9] (разом з Ритою Островською та іншими), співзасновник НСФХУ. Лауреат кількох національних фотоконкурсів. Відомій добіркою в соціальній фотографії за радянських часів та успішною кар'єрою в комерційній фотографії як то оздобрення альбомїв Руслани Лижичко, гурту Скрябін і інших.

Помітні також фотохудожники Кирило Горішний, Анатолій Мізерний, Михайло Палінчак, Степан Назаренко, Олександр Супрун, Орест Лижечка, Микола Тикланюк та інші.

У 1989 році створена Національна спілка фотохудожників України (НСФХУ), яка стала членом Міжнародної Федерації Фотомистецтва, і нині налічує більше 700 митців. Про творчі здобутки членів Спілки свідчать їхні численні нагороди та відзнаки. У престижних вітчизняних та зарубіжних фотоконкурсах вони завоювали понад 3000 різних нагород. Рекордсменом є Заслужений працівник культури України Євген Комаров (Ялта), який здобув понад 330 міжнародних нагород, серед яких 40 золотих медалей.

Творча діяльність Спілки спрямована на розвиток та популяризацію у світі української фотографії, в тому числі художньої фотографії. З цією метою НСФХУ активно займається організацією та проведенням національних і міжнародних фотоконкурсів, масштабних фотосалонів та виставок, влаштовує навчальні семінари та майстер-класи. та інші.

Окрім постановочних та спонтанних фотографій фотохудожники широко використовують фотомонтаж. В цьому жанрі відомі роботи Сергія Святченко, Рафаеля Левчина, Арсена Савадова, Олени Голуб, Володимира Харченко, Миколи Недзельского, та ін.

Примітки

 1. (англ.)Christopherson, Richard W. Making Art With Machines: Photography's Institutional Inadequacies. Urban Life and Culture. — Vol. 3. — No. 1. — April 1974. — P. 3-34.
 2. (англ.)Christopherson, Richard W. From Folk Art To Fine Art: A Transformation in the Meaning of Photographic Work.. — Urban Life and Culture. — Vol. 3. — No. 2. — July 1974. — P. 123—157.
 3. Вікіпедія. Мистецтво.
 4. Richard Wollheim. Art and its objects. — Cambridge University Press, 1980. — P. 1, 2nd edn. ISBN 0521 29706 0
 5. Dawna fotografia lwowska 1839—1939. — Львів: Центр Європи, 2004.
 6. Odessa artist: Virtuosity as an ideology. odessa-journal.com (амер.). 23 травня 2020. Процитовано 1 липня 2020.
 7. 25 years of presence (англ.). Фамільна друкарня Huss. 2017. с. 356, 250–253. ISBN 978-617-7518-27-2.
 8. ВАСИЛИЙ РЯБЧЕНКО О ВАСИЛИИ РЯБЧЕНКО. МіТЄЦ (рос.). 10 жовтня 2019. Процитовано 1 липня 2020.
 9. photoschool_phl (11 сент, 2009). Коммерческую фотографию преподает Валерий Решетняк. Искусства нет. Процитовано 17 вересня 2018.

Джерела

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.