Франц Вейденрейх

Франц Вейденрейх (нім. Franz Weidenreich; 7 червня 1873, м. Еденкобен, Німецька імперія 11 липня 1948, м. Нью-Йорк, США) — німецький науковець, фахівець з фізичної антропології та анатомії. Здобув популярність в основному завдяки вивченню викопних решток так званої «пекінської людини» (синантропа).

Франц Вейденрейх
нім. Franz Weidenreich
Народився 7 червня 1873(1873-06-07)
Еденкобен
Помер 11 липня 1948(1948-07-11) (75 років)
Нью-Йорк
Країна  Німецька імперія
 США
Діяльність антрополог, палеонтолог, археолог, дослідник доісторичної епохи, палеоантрополог, викладач університету, анатом
Alma mater Страсбурзький університет
Галузь антропологія
Заклад Франкфуртський університет, Гайдельберзький університет
Посада професор
Звання професор
Ступінь доктор медицини
Членство Леопольдина
Родичі Italo Piccaglid

Життєпис

Народився 7 червня 1873 р. в Еденкобені (Німеччина). Медичну освіту отримав в університетах Мюнхена, Кіля, Берліна і Страсбурга. У 1899 р. отримав ступінь доктора медицини[джерело?]. Перший час займався питаннями гематології. У 1904 році, ставши професором анатомії в Страсбурзі і залишаючись на цій посаді до 1918 р., опублікував понад 50 робіт з анатомії. З 1921 р. до 1928 р. керував кафедрою анатомії Гейдельберзького університету, а потім (до 1935 рік) — кафедрою антропології Франкфуртського університету.

Ще працюючи в Гейдельберзькому університеті, провів своє перше дослідження викопних решток людини, вивчаючи череп неандерталоіда з Ерінгсдорфа. Наукова публікація, присвячена цій роботі, вийшла у світ в 1926 році. А в 1935 році, перебуваючи на посаді запрошеного професора Пекінського об'єднаного медичного коледжу, він приступив до фундаментального дослідження останків «пекінської людини» (лат. Sinanthropus pekinensis).

Ці останки були знайдені в 1927 році. І на той момент вчені розташовували знаннями про фрагменти черепа людиноподібної істоти з острова Ява, Homo erectus (крім так званої «гейдельбергской щелепи»). У ряді характеристик будови черепа і форми зубів лат. Sinanthropus показав схожість з лат. Homo erectus. Зіставлення цих двох груп, що відносяться до ранньої епохи середнього плейстоцену (близько 1 мільйона років тому), дозволяє виділити ранню людину в зовсім особливу зоологічну групу. Пізніше Вейденрейх, виділяючи цей тип, використовував термін «архантропи».

У 1937 р. Вейденрейх році разом з голландським антропологом Г. Кенігсвальдом виявили на Яві нові останки архантропа. Великий череп викопної людини став їх новою знахідкою, про яку вони повідомили в 1938 році. Цей тип викопних решток вищих приматів був названий лат. Pithecanthropus robustus. У 1939 р. вийшла у світ публікація Вейденрейха, в якій він повідомив про знахідку, зроблену в верхньому шарі печери Чжоукоудянь: це три черепа лат. Homo sapiens. Вейденрейх виїхав з м. Пекіна в 1940 році. Переїхавши до США, він захопив із собою гіпсові зліпки знахідок синантропа (оригінали цих останків загублені, але копії були зроблені дуже точно).

У 1941 р. він приступив до роботи в Музеї природної історії в м. Нью-Йорку. Результати своїх досліджень виклав у монографії «Череп пекінського синантропа» (англ. The Skull of Sinanthropus pekinensis), яка вийшла в 1943 році. Працюючи над монографією, Вейденрейх зберіг інтерес до проблем людської еволюції. І в 1946 р. опублікував книгу «Людиноподібні мавпи, гігантопітеки і людина» (англ. Apes, Giants and Man), в якій підбив підсумок своїм багаторічним дослідженням у цій галузі. За цей же час ним написано більше 30 статей.

Теорія Вейденрейха

Вейденрейх вважається одним із творців теорії поліцентризму, згідно з якою походження людини було можливо в декількох регіонах Землі. У кожному з цих регіонів завдяки незалежній еволюції з архантропів, що тут мешкають, а після палеоантропів з'явилася сучасна людина, що належить до конкретної великої раси (європеоїдної, негроїдної, монголоїдної та т.п.). Прихильником цієї теорії в Радянському Союзі був Г. Ф. Дебец.

Критика теорії Вейденрейха

Теорія Вейденрейха різко критикувалася Я. Я. Рогинським і М. Г. Левіним, які вважали докази, що наводяться недостатніми, щоб стверджувати існування специфічних еволюційних зв'язків між бейпінськими мавпо-людьми і сучасними монголоїдами. Проте їх критика не заважала їм розглядати Китай як один з регіонів становлення людини. На користь цього висновку говорить велика морфологічна близькість між синантропом і пітекантропом і природно-географічна вірогідність існування найдавніших гомінідів на початку четвертинного періоду на всій території від околиць Бейпіну до Яви. Крім того, критики цієї теорії зазначають, що між викопними формами людини і сучасними расами, що мешкають в цих же регіонах, немає морфологічної відповідності, в той час як більшість не пов'язаних одна з одною ознак виявляють у різних рас помітну подібність.

Бібліографія

  • (нім.)Weidenreich F. Der Menschenfuss. // Zeitschrift für Morphologie und Anthropologie 22 (1921).
  • (англ.)Weidenreich F. Evolution of the Human Foot // American Journal of Physical Anthropology 6 (1923).
  • (нім.)Weidenreich F. Rasse und Körperbau. — Berlin: Springer, 1927.
  • (нім.)Weidenreich F. Der Schädelfund von Weimar-Ehringsdorf. — Jena, Germany: Fischer, 1928.
  • (англ.)Weidenreich F. The Sinanthropus Population of Choukoutien (Locality 1) with a Preliminary Report on New Discoveries. // Bulletin of the Geological Society of China B 14 (1935)
  • (англ.)Weidenreich F. Observations on the Form and Proportions of the Endocranial Casts of Sinanthropus Pekinensis, Other Hominids and the Great Apes: A Comparative Study of Brain Size // Palaeontologia Sinica, Series D, 3 (1936)
  • (англ.)Weidenreich F. The Mandibles of Sinanthropus pekinensis: A Comparative Study // Palaeontologia Sinica, Series D, 7. (1936)
  • (англ.)Weidenreich F. The Dentition of Sinanthropus pekinensis: A Comparative Odontography of the Hominids // 2 Palaeontologia Sinica, n.s. D, no. 1 (1937)
  • (англ.)Weidenreich F. The Brain and Its Role in the Phylogenetic Transformation of the Human Skull // Transactions of the American Philosophical Society 31 (1941)
  • (англ.)Weidenreich F. Apes, Giants and Man. — Chicago: University of Chicago Press, 1946.

Джерела

  • «Вейденрейх Франц» — 3-е изд. М.: Советская энциклопедия, 1969.(рос.)

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.