Фікірете Шеху
Фікірете Шеху (алб. Fiqirete Shehu; нар. 17 листопада 1919 — пом. 11 вересня 1988) — албанська комуністка, дружина багаторічного прем'єр-міністра НРА/НСРА Мехмета Шеху. Займала провідні пости в ідеологічному апараті албанської компартії. Після загибелі чоловіка заарештовано і звинувачено у змові проти Енвера Ходжі. Померла в ув'язненні.
Фікірете Шеху | |
---|---|
алб. Fiqirete Shehu | |
Народилася |
17 листопада 1919 Берат, Берат, Албанія |
Померла | 1988 |
Країна |
Албанія Народна Соціалістична Республіка Албанія |
Національність | албанці |
Діяльність | політична діячка |
Партія | Албанська партія праці |
Конфесія | атеїзм |
У шлюбі з | Мехмет Шеху |
Діти | Башкім Шеху |
Люта комуністка
Народилася в албанській родині Санджактарі. В юності перейнялася комуністичними ідеями, вступила до корчинської комуністичної групі[1]. Вступила до лав Комуністичної партії Албанії (з 1948 — Албанська партія праці, АПТ). Носила партійне прізвисько Qorja — Люта[2]. Вийшла заміж за комуністичного активіста Мехмета Шеху. В шлюбі мала двох синів.
У роки Другої світової війни Фікірете Шеху брала участь у партизанській боротьбі проти італійських і німецьких окупантів. Займала адміністративні та ідеолого-пропагандистські пости в Національно-визвольної армії. Брала участь у розподілі британської матеріальної допомоги албанським партизанам[3].
Вже тоді Фікірете Шеху була впливовим комуністичним політиком. Збереглося її листування з Енвером Ходжей, де перший секретар ЦК компартії давав вказівки щодо морально-побутового вигляду бійців. Зокрема, він вимагав не допускати між юнаками та дівчатами вільного кохання, яке, на його думку, сприяло дезертирству. Такого роду вказівки Фікірете приймала до виконання[4].
Друга чета
У листопаді 1944 року комуністи прийшли до влади в Албанії. Подружжя Шеху посіло чільні позиції в партійно-державному керівництві. Мехмета Шеху було обрано до політбюро ЦК, очолював МВС, МЗС, міністерство оборони, таємну поліцію Сігурімі, з 1954 року був прем'єр-міністром і другою особою після Енвера Ходжі. Фікірете Шеху з 1952 року входила до центрального комітету, була директором Вищої партійної школи компартії. У середині 1950-х році вона обіймала посаду першого секретаря столичного комітету АПТ.
В ідеологічному апараті Албанської партії праці Фікірете Шеху відігравала важливу роль. Вона цілком поділяла ідеологію і політику сталінізму і ходжаїзму. Підтримувала політику репресій, самоізоляції, примусового атеїзму. У відповідному дусі Фікірете Шеху готувала партійні кадри. У квітні 1956 року, на посаді секретаря Тиранского міського комітету, Фікірете Шеху активно брала участь у придушенні партійної опозиції на конференції АПТ[5].
Фікірете Шеху вважалася однією з найвпливовіших жінок Албанії. Подружжя Шеху розглядалося як друге, після пари Ходжі, правлячої пари країни[6]. Між дружинами вищих керівників відзначалася певна конкуренція[7].
Загибель чоловіка
На початку 1980-х років між першим секретарем ЦК АПТ Енвером Ходжею та прем'єр-міністром Мехметом Шеху виникли серйозні розбіжності. Передбачається, що Шеху дотримувався більш прагматичних позицій в економічній, особливо зовнішньоекономічній політиці і був прихильником обережного налагодження фінансових і торговельних зв'язків із Західною Європою. Ходжа категорично відстоював ізоляціоністський статус-кво. Відносини верховного правителя Албанії з сімейством прем'єр-міністра загострили також заручини Скендера Шеху-молодшого зі спортсменкою Сільвою Турдіу, дівчиною з «політично неблагонадійною сім'ї»[8]. Негативне ставлення Ходжі до глави сім'ї поширилося на його дружину.
18 грудня 1981 року офіційна албанська влада оголосили, що Мехмет Шеху покінчив життя самогубством «у стані глибокого душевного хвилювання»[9]. Існує версія, що насправді Шеху було застрелено безпосередньо на засіданні політбюро ЦК АПТ[10]. Незабаром на адресу покійного пішли стандартні політичні звинувачення: шпигунство, «контрреволюційний змова», «плани реставрації капіталізму» тощо.[11]
Смерть у в'язниці
Загибель Мехмета Шеху і акція антикомуністичної Групи Шевдета Мустафи у вересні 1982 року спричинили черговий спалах репресій. Були заарештовані міністр оборони Кадрі Хазбіу, племінник покійного прем'єра міністр внутрішніх справ Фечор Шеху (обидва в різний час очолювали МВС та Сігурімі), найближчі родичі покійного прем'єра, в тому числі вдова і сини.
Головною мішенню чергової партійної чистки був Хазбіу[12] та Фікірете Шеху дала витребувані слідчим покази проти давнього друга сім'ї[13]. Інші її свідчення були спрямовані проти багаторічного сімейного лікаря — колишнього міністра охорони здоров'я Ламбі Зичишти. Фікірете Шеху визнала неспівмірні звинувачення у спробі отруїти Ходжу отрутою, доставленим під виглядом ліків з Китаю до Франції[14].
Незважаючи на співпрацю зі слідством, вона була поміщена до тиранської в'язниці 313. Перебувала Фікірете Шеху у відносно комфортних умовах. Наглядачка відзначала її глибоку скорботу після смерті Енвера Ходжі[15].
Як не згадати Поліну Жемчужину, дружину Вячеслава Молотова, яка до кінця життя молилася на Сталіна, що ув'язнив її за «злочинний зв'язок з єврейськими націоналістами»? Тільки на відміну від Поліни Фікірете до звільнення не дожила[16].
Наступник Ходжі Раміз Алія не змінив колишніх оцінок «справи Шеху» і не реабілітував його фігурантів (існує версія його зацікавленості в тих подіях). Фікірете Шеху залишалася в ув'язненні, лише місця утримання періодично змінювалися. Вона померла 1988 року від серцевого нападу на 69-у році життя і була похована в одному з сіл окргу Лежи[17].
Див. також
- Неджміє Ходжа
- Лірі Гега
- Лірі Белішова
- Ленка Чуко
- Семіраміс Алія
Примітки
- 4 misteret e Liri Gegës dhe Dali Ndreut: Si u ekzekutua shtatzënë anëtarja e Byrosë Politike. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 10 вересня 2016.
- Zbulohet pseudonimi i Nexhmije Hoxhës nga koha e luftës
- Fiqretja na shpëtoi jetën, hapi qesen me para. Архів оригіналу за 22 вересня 2016. Процитовано 5 вересня 2016.
- Албания от резни до весны
- GJASHTE DITET TRAGJIKE TE KONFERENCES SE TIRANES (14-20 prill 1956)
- Bashkim Shehu: Si e ndaloi Enveri djalin e Kadri Hazbiut të shoqërohej me vajzën e tij
- Dokumentet e CIA/ Marrja e pushtetit nga Enver Hoxha më klasike se grushti i shtetit në Çekosllovaki
- Dëshmia e Feçor Shehut: Lidhjen e djalit të Mehmetit me Silva Turdiun e mësova nga Kreshnik Tartari
- GEN. MEHMET SHEHU DEAD AT 68; SERVED ALBANIA AS PRIME MINISTER
- Death of Enver Hoxha
- TABLO SINOPTIKE E ENVER HOXHËS PËR VETËVRASJEN E MEHMET SHEHUT
- Fiqirete Shehu: Ju rrëfej bisedën me Mehmetin pak çaste para vetëvrasjes
- Fiqret Shehu: Vetëvrasja e Mehmetit pas vizitave të fshehta të Kadriut e Feçorit natën e 17 dhjetorit 1981
- Dossier/ 3 misteret e Llambi Ziçishtit
- Gardiania e burgut: Vitet në qeli të gruas së Mehmet Shehut, kur vdiq Enveri u mërzit
- Кем были настоящие герои албанской революции
- Rrëfimi, si u varros Fiqirete Shehu në Zejmen