Хафса Султан

Валіде Айше́ Хафса́ Султа́н (крим. Ayşe Hafsa Valide Sultan, *5 грудня 1479(14791205) — †19 березня 1534) — кримська принцеса, донька кримського хана Менґлі I Ґерая. Дружина Селіма I Грізного і мати султана Сулеймана І Пишного. Перша валіде-султан (1520-1534 роки) в Османській імперії.

Айше Хафса Султан
крим. Devletlu İsmetlu Ayşe Hafsa Valide Sultan Aliyyetü'ş-Şân Hazretleri
Хафса Султан на турецькій поштовій марці
1969
Валіде Султан
1520  19.03.1534
Попередник не було
Наступник Хюррем Султан
Народився 5 грудня 1479(1479-12-05)
Кримське ханство
Помер 19 березня 1534(1534-03-19) (54 роки)
Стамбул, Османська імперія
Похований Стамбул
Відомий як політична діячка
Країна Османська імперія
Національність кримська татарка
Династія Ґераї
Батько Менґлі I Ґерай
У шлюбі з Селім I Грізний
Діти сини: Сулейман I Пишний, Орхан, Коркут, Мусса; доньки: Хафіза Султан, Хатідже Султан, Бейхан Султан, Фатьма Султан, Шах-і-Хубан Султан
Релігія іслам

Медіафайли у Вікісховищі

Біографія

Народилася 5 грудня 1479 року на території Кримського ханства, в родині кримського хана Менґлі I Ґерая.

В 15 років дівчину відправили до Трабзону, де відбулися її заручини з майбутнім султаном Селімом I.

В 1494 році народила двійню — майбутнього султана Османської імперії Сулеймана Пишного і Хафізу Султан. Згодом народила султану ще щонайменше семеро дітей: трьох хлопчиків (Орхан, Мусса і Коркут — померли від чуми в юності) і четверо дівчаток (Хатідже, Бейхан, Фатьма і Шах).

Правління Сулеймана в Манісі

Лікарня для психічнохворих, побудована за наказом валіде
Маніса, 2007

З 1513 по 1520 рік проживала із сином Сулейманом в Манісі, в провінції, яка була традиційною резиденцією османських шехзаде — майбутніх правителів, які навчалися там основам управління державою.

Доклала багато зусиль для процвітання провінції свого сина. За її наказом в Манісі побудували мечеті, школи і лікарні. Донині збереглася будівля благодійного центру для допомоги психічнохворим.

Валіде-султан

У 1520 році, зі сходженням на престол сина, отримала титул валіде-султан (тур. мати султана), вперше в Османській імперії. Була найзначущою і найвпливовішою фігурою не тільки в палаці, а й за його межами. Нерідко втручалася в державну політику. Мала свій дохід і самостійно ним розпоряджається, часто допомагала бідним.

Смерть

Померла 19 березня 1534 року в Стамбулі, у віці 54 років. Похована поряд з чоловіком в мавзолеї-мечеті Явуз Селім у районі Фатіх, у Стамбулі.

У 1884 році мавзолей сильно зруйнував землетрус, відновні роботи почалися в першому десятилітті XX століття.

Вшанування пам'яті

  • У Манісі, в Туреччині, на честь Хафси Султан встановлене погруддя.
  • З ім'ям Хафси пов'язаний один із фестивалів Маніси — «Месір Маджуну». За народною легендою, одного разу, коли валіде-султан захворіла, лікарі приготували для неї мазь із суміші різних приправ і назвали її «Месір». Мати султана одужала і наказала подарувати мазь усім хворим городянам. Відтоді, на згадку про цю подію, у Манісі проводять фестиваль «Месір Маджуну» — біля мечеті Мурадіє, побудованої за проектом архітектора Сінана. З паперті мечеті роздають мазь всім бажаючим, а на вулицях міста влаштовують костюмовану ходу. Флакони з маззю, яка, як вважається, зцілює всі хвороби, продають в ці дні по всьому місту.
  • 19 березня, день смерті валіде, досі поминають в Туреччині як день однієї з найулюбленіших і найшанованіших народом жінок.


Погруддя Хафси Султан у Манісі
2007
Мечеть Явуз Селім, де похована Хафса Султан
2016
Селім I Грізний, чоловік Хафси Султан
невідомий автор, 1550
Сулейман I Пишний, син Хафси Султан
невідомий автор, 1530

Діти

Сини:

Доньки:

У кіно

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.