Хлібна лопата
Хлібна лопата — прямокутна або овальна дерев'яна дошка на довгому дерев'яному руків'ї для садіння хлібів і пирогів у піч і діставання їх звідти.
Поверхню лопати перед використанням посипають підсипкою[1] — борошном, кукурудзяними крупами[2], пшеничними висівками.
Обряд «перепікання» дитини
Широко відоме використання хлібної лопати в народній медицині при «переробленні» або «перепіканні» дитини. Обряд «перепікання» був поширений у всіх східних слов'ян. В Україні був відомий на Поділлі, Волинському Поліссі, у Київській, Чернігівській, Харківській областях. Хвору дитину укладали на хлібну лопату (зазвичай це робила мати, дитину перед приміщенням на лопату обмивали водою, а іноді загортали у тісто) і садили в піч так само, як хліб. Вважалося, що така дитина «не допеклася» в утробі матері. У даному обряді відбувалося «ототожнення дитини і хліба, випічки хліба і появи дитини на світ: її ніби повертають у материнську утробу (піч), щоб вона народилася заново».
В інших обрядах
У весільному обряді в Білгородському повіті Курської губернії в середині XIX ст. хлібну лопату використовували при випіканні весільного короваю, в приготуванні якого брали участь заміжні родички нареченого і весільні чини. Сваха готувала лоток закваски, над яким запалювала три свічки.
Лопата для піци
Різновидом хлібної лопати є лопата для піци. Це професійний інструмент, уживаний у піцеріях для садіння піци у піч, перегортання її у печі та виймання готової страви. Колись вони були виключно дерев'яними, сучасні лопати для піци роблять як із дерева, так з алюмінію. Професійні лопати для піци характеризуються легкістю, гнучкістю та відмінною міцністю. Лопати для піци бувають як суцільними, так і з ґратчастою поверхнею, яка дозволяє відсіяти зайве борошно перед садінням піци у піч[3].
Примітки
- Підсипка // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- Owens, Martin J. (2003). Make Great Pizza at Home. Taste of America Press. с. 3. ISBN 0974447005.
- Simmons, Marie (2008). Things Cooks Love: Implements, Ingredients, Recipes. Photographs by Ben Fink. Kansas City, Missouri: Andrews McMeel Publishing. с. 283. ISBN 0-7407-6976-6. OCLC 167764416. Процитовано 6 вересня 2012.
Джерела
- А. Л. Топорков. «Перепекание» детей в ритуалах и сказках восточных славян/Фольклор и этнографическая действительность. СПб.: Наука. С.-Петербургское отделение, 1992
- Етнографічний музей «Слобожанські скарби» ім. Гната Хоткевича