Холодна війна (роман Штросса)

«Холодна війна» (англ. A Colder War) — альтернативно-історичне оповідання Чарльза Штросса, написане 1997 року. Опубліковане 2000 року[1]. Роман розповідає про Холодну війну та Міфи Ктулху.

Холодна війна
A Colder War
Жанр альтернативна історія
Автор Чарльз Штросс
Мова англійська
Опубліковано липень 2000

Головні події роману розгортаються на початку 1980-х років та розповідають про наслідки дослідницької експедиції Пабоді, описаної Говардом Лавкрафтом у романі «У горах божевілля»[2][3]. «Хоча сюжетна лінія дещо схожа з попереднім романом Штросса «Архів звірств», події розгортаються в іншому всесвіті[4]. Тереза Нільсен Гейден описує історію «Створення світу» як «скандал Олівера Норза та скандал з озброєними заручниками, який бачиться з точки зору бюрократа ЦРУ, у Всесвіті, в якому реаліністю є всі міфи про Ктулху»[5].

Потрапив до списку з 2000 романів, «Рекомендованих до прочитання», за версією видання Locus Online[6].

Історія публікації

Вперше надрукований у журналі Spectrum SF №3 у 2000 році, згодом перевидавався у збірці Ґарднера Дозуа «Найкраща фантастика року № 18», а також у збірниках Штросса «Тост: Та інші іржаві варіанти майбутнього» (2002) та «Бездотовий» (2009). Наприкінці 2011 року вище вказане опопвідання з'явилося у двох антологіях, присвячених Ктулху: у «Книзі Ктулху» видавництва Night Shade Books (ISBN 1597802328) та «Новий Ктулху: Нові чудеса» від Prime Books (ISBN 1607012898)[7].

Сюжет

Головний герой, Роджер Юргенсен, — аналітик ЦРУ, який пише доповідь про стан окультних досліджень як урядів США, так і радянських урядів для новообраного президента Рональда Рейгана. Цей звіт привертає увагу «полковника» (мається на увазі Олівер Норз), який організовує переведення Юргенсена та роботу над варіантом справи Іран-контрас: таємної угоди між США та Іраном для протидії Іраку Саддама Хуссейна, з метою зірвати радянське вторгнення в Афганістан, а також організовують звільнення заручників у Лівані.

У Холодній війні США і НАТО відстають від Радянського Союзу в освоєнні темних мистецтв та покладаються на ядерну зброю як на головний контраргумент у протистоянні. Совєти здобули свої знання від нацистської Німеччини, яка перевезла сплячого об'єкта з підводного міста в Балтійському морі; тепер істота проживає в Чорнобилі. Вони також випустили «слуг», невгамовних істот, подібних до роботів, знайдених під час початкової експедиції Пабодьє. Американські супутники-шпигуни виявили, що військовослужбовці, вочевидь, були розміщені в Афганістані, що порушило б таємний багатонаціональний договір (у ньому заборонялося використання цих чужопланетних угруповань у війні), якого дотримувався навіть Адольф Гітлер. Американські контрзаходи включалив в себе 300 мегатон ядерної зброї та безперервність урядової бази в сотні світлових років від Землі, з'єднаних через ворота у Вашингтоні. ЦРУ також використовує ці ворота на інших планетах як обхідні шляхи транспортування наркотиків та зброї для афганських моджахедів в рамках операції «Циклон».

Стівен Гулд проінформував ЦРУ про еволюційні висновки щодо чужорідних форм життя, підтвердивши, що вони походять не з земних джерел. Інші країни наслідують наддержави; Іран та Ізраїль таємно планують спільну ядерну оборонну програму проти спроб Іраку відкрити ворота до зірок. Врешті-решт про домовленості Полковника стало відомо широкому загалу, і Юргенсен повинен дати свідчення перед комітетом конгресу США. Один конгресмен, зляканий спогадами про Полковника, запитує про Великий фільтр: чому жоден інопланетянин відкрито не наважився відвідати людство, а залишаються лише сили та слуги. Він вказує, що втручання в реліквії Старців було б хорошим поясненням того, чому інше розумне життя було винищене до того, як воно могло тут побувати.

Саддам стабілізує ворота Йог-Сотота, знищуючи нелояльні до себе племена в Іраку, змушуючи Іран помститися ядерною атакою. За нещасним збігом обставин ці події збігаються з невдалим жартом Рональда Рейгана; Радянський Союз та його лідер Єгор Лігачов починають помсту; ядерна війна знищує Близький Схід, більшу частину США та СРСР. Окрім цього, організація, яка стоїть за радянською програмою, Ктулху, загалковим чином була розпущена; здається, ядерний удар США не зупиняє його, коли той прямує на захід через Атлантичний океан. Юргенсен та інший американські службовці відступають до таємно здубдовану колонію на далекій помираючій планеті під кодовою назвою XK Masada. Там, загнаний фантомними голосами, Юргенсен роздумує про самогубство. Він вирішує протистояти цьому, оскільки смерть не допоможе, якщо — як він підозрює — його вже пожирає Ктулху.

Примітки

  1. Interview – Charlie's Diary. Antipope.org. 27 серпня 2010. Процитовано 10 лютого 2012.
  2. «Штросс зізнався, що «Холодна війна» була написана під натхненням від роману Говарда Лавкрафта „У горах божевілля“.» --"Review of A Colder War by Charles Stross", SFFaudio
  3. «Ще в 1997 році, коли я почав досліджувати цю територію, я розпочав роман під назвою «Холодна війна», яка зробила це досить явним. ACW був створений у майбутньому «У горах божевілля» Лавкрафта — майбутнього, в якому нацистська Німеччина, СРСР та США знайшли своє застосування для давніх чужих технологій, знайдених експедицією Пабоді в Антарктиді. Все закінчується плачевно (і долею гіршою, ніж глобальне термоядерне вимирання — суть цієї історії полягала в тому, щоб навести якийсь жах у твори Лавкрафта, пов'язуючи це неявно з чимось по-справжньому жахливим, для кожного, хто виріс під час холодної війни), але не перед тим, як сенатор на слуханнях в Конгресі проголосить наступні слова: "Пане президент, ми не можемо дозволити появу Шогготського розриву.»" "Ian Tregillis in conversation with Charlie Stross on The Laundry Files"
  4. "Інтернет-оповідання «Холодна війна» не * є * частиною серії про Боба Говарда / Дондрі,, але є більш раннім оповідання з аналогічним сюжетом, але більш серйознішим (і жахливішим); у цій коротшій історії зовсім відсутній гумор». З Марті Гарпер Архівовано 26 червня 2011 у Wayback Machine., видавцем Штросса, про це ж оповідання
  5. Teresa at * 34 comments (25 вересня 2004). Making Light: More on the Lovecraftian far right. Nielsenhayden.com. Процитовано 10 лютого 2012.
  6. Locus Online: 2000 Recommended Reading List. Locusmag.com. Процитовано 10 лютого 2012.
  7. New Cthulhu: The Recent Weird edited by Paula Guran. Prime Books.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.