Хузестан

Хузеста́н (перс. خوزستان Xuzestân) — остан (провінція) на південному заході Ірану. Адміністративний центр — місто Ахваз. Населений арабами, персами та лурами.

Хузестан
Остан Ірану
استان
Розташування
Статистика
Столиця:Ахваз
Найбільші міста:Абадан
Андимешк
Бехбахан
Дезфул
Площа:64 055 км²
Населення (2006):
  густота:
4 274 979
  67,6/км²
Кількість шагрестанів:18
Часовий пояс:UTC+3:30
Мова(и):фарсі,
арабська,
кашкайська,
лурі
Мапа

Остан багатий на поклади нафти, що привабило Саддама Хусейна та стало причиною іракського вторгнення 22 вересня 1980, коли почалася ірано-іракська війна.

Етимологія

Назва Хузестан, що означає «Земля хузі», походить від назви племені Хуз, що населяло цю землю у часи Ахеменідської імперії. Назва міста Ахваз також походить від перського кореня перс. خوز (xuz), видозміненого на арабський манер як основа ه-و-ز (ha-wa-za). Назва древньої столиці держави Елам, що існувала в цьому регіоні до утворення Ірану — Сузи — є однокореневим з «Хуз» (має місце закономірне для індоіранських мов чергування передньоязикового фрикативного «с» і увулярний «х»).

Південна частина Хузестану в Середньовіччя була відома в Ірані як «Арабістан», оскільки в XV-XVI століттях біло значне зростання частки арабів у населенні Хузестану. Сучасна назва офіційно закріплена лише в 1923 шахом Резою.

Історія

На території Хузестану в 3 тис. VI ст. до н. е. знаходилась держава Елам зі столицею в Сузах, а пізніше ахеменідська провінція Сузіана.

Географія

На північному заході межує з останом Ілам, на півночі — з Лурестаном, на сході — з останами Чехармехаль і Бахтиарія та Кохгілує і Бойєрахмед, на південному сході — з Бушером. На заході межує з Іраком, з півдня має вихід до Перської затоки.

Хузестан розташований в долині річки Карун, притоки Шатт-ель-Арабу. Рельєф переважно низовинний, що не є типовим для країни.

Найбільші міста

Сепаратизм

Прапор Хузестанських сепаратистів, що входять в Організацію невизнаних народів

Арабське населення Ірану зосереджено, в основному, на південному заході країни, зокрема, в Хузестані, також іменованому ними Арабістаном.

До 1925 а ця територія, звана аль-Ахваз, знаходилася під британським протекторатом. Проте потім території проживання арабських племен потрапили під юрисдикцію Ірану.

З 1946 партія Ель-Саадех (El Saadeh) веде боротьбу за незалежність Хузестану від Ірану. Крім неї існує також Фронт Визволення Арабістану.

Під час ірано-іракської війни 1980—1988 місцеві арабські сепаратисти підтримували зв'язки з режимом Саддама Хусейна.

30 квітня 1980 арабськими сепаратистами з Ірану було захоплено посольство Ірану в Лондоні.

З 1990 кілька партій об'єдналися в Організацію Визволення аль-Ахваз (англ. Al Ahwaz Liberation Organisation (ALO)). Її керівник Абдулла аль-Мансурі проживає в Маастрихті, Нідерланди.

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.