Хімічний синтез

Хімі́чний си́нтез — отримання хімічних сполук заданої структури, складу й властивостей з інших хімічних сполук за допомогою послідовності хімічних реакцій.

Загальний опис

Хімічний синтез відбувається в природі в клітинах живих організмів, в хімічних лабораторіях і на виробництві. З огляду на важливість органічної хімії, окремо виділяють органічний синтез.

Біосинтез білків відбувається в рибосомах на основі коду, скопійованого з ДНК. У рослинах та бактеріях відбувається фотосинтез — утворення органічних сполук за рахунок енергії світла, важливою складовою якого є фіксація Карбону, а вихідними речовинами є вуглекислий газ і вода.

У лабораторних умовах синтез конкретної речовини є послідовністю хімічних реакцій та температурних, концентраційних, світлових та інших режимів, при яких вони відбуваються. Кожна з реакцій може потребувати каталізатора.

Розроблена в лабораторіях методика синтезу хімічних сполук може стати промисловим технологічним процесом.

Асиметричний синтез

Традиційний термін для стереоселективного синтезу хіральних сполук. Такий синтез, що йде з утворенням хіральної молекули з прохіральної (енантіоселективний синтез) або хірального фрагмента в молекулі (діастереоселективний синтез) за допомогою оптично активного асиметризуючого реагенту або фізичного чинника (при цьому стереоізомерні продукти утворюються в нерівних кількостях). Неможливо одержати оптично активну речовину, якщо всі реагенти й середовище оптично неактивні, навіть якщо оперувати з рацематами.

Паралельний синтез

У комбінаторній хімії — синтез набору окремих сполук одночасно в багатьох фізично відділених реакційних посудинах або мікрореакторах без обміну інтермедіатами протягом процесу. Протилежність до пулсплітного синтезу.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.