Центр надання адміністративних послуг
Центри надання адміністративних послуг (ЦНАПи) в Україні — це установи, у яких різні групи осіб можуть отримати широкий спектр адміністративних послуг у комфортних умовах. Створюються місцевими радами та місцевими державними адміністраціями і обслуговують фізичних та юридичних осіб.[1][2] Можуть мати територіальні підрозділи, віддалені робочі місця та мобільні офіси для легшої доступності.[3]
ЦНАПи почали створюватися у 2013 році на виконання Закону України «Про адміністративні послуги»[1][4].
Окрім підвищення доступності та якості державних послуг, створення розгалуженої мережі ЦНАПів сприяє створенню прозорої і підзвітної багаторівневої системи врядування, яка реагуватиме на потреби громадян, а також сприяє зростанню кількості робочих місць навіть в невеликих населених пунктах[5].
У 2021 році Міністерство цифрової трансформації України розпочало програму модернізації ЦНАПів і утворення ЦНАПів нової формації — так званих «Центрів Дія». У таких центрах окрім адміністративних послуг, можна буде отримати консультації щодо онлайн-послуг та бізнесу, комп'ютери із доступом до інтернету, комунальні послуги та безоплатну правову допомогу.[6]
Створені ЦНАПи
Станом на вересень 2014 року ЦНАПи діяли в 11 регіонах (14 міст)[4].
Після початку активного впровадження реформи децентралізації спроможні об'єднані громади отримали більш широкі повноваження, ресурси і відповідальність. Це призвело до того, що в громадах почали відкриватись ЦНАПи, в яких отримати найнеобхідніші адміністративні послуги у комфортних умовах. Перелік послуг, що можуть надаватися на місцях, постійно розширюється.
Станом на липень 2017 року кількість ЦНАПів значно зросла та налічує 713 ЦНАПів, що функціонують як у великих містах, так і в невеликих ОТГ[7]. На додачу до цього, в грудні 2017 року Віце-прем'єр-міністр — Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко відкрив перший в Україні мобільний ЦНАП, що почав свою роботу в Славутській громаді Хмельницької області[8][9] за підтримки програми «U-LEAD з Європою».
Станом на січень 2019 року за офіційною інформацією, наданою Мінекономрозвитку, в Україні функціонує 778 центрів, а саме: 325 – створено органами місцевого самоврядування (у тому числі 40 територіальних підрозділів), з яких 125 центрів утворено в об’єднаних територіальних громадах, 453 – створено місцевими державними адміністраціями (у тому числі 10 районних у місті Києві та 5 територіальних підрозділи). Крім того органами місцевого самоврядування створено 90 віддалених місць для роботи адміністраторів центрів, у тому числі 68 – у об’єднаних територіальних громадах, а також 3 мобільних центра.
Послуги
В більшості ЦНАП надаються послуги в межах повноважень місцевих рад та держадміністрацій.
До переліку послуг виконавчої влади, які можуть надаватися через ЦНАП включено сотні різних послуг[10], зокрема:
- Оформлення паспорту та документу для виїзду за кордон.
- Видача різноманітних посвідчень, витягів, дозволів та довідок, зокрема архівних.
- Реєстрація місця проживання, суб'єктів-господарювання і юридичних осіб.
- Вирішення питань щодо нерухомого майна та землеустрою: озеленення, операції із землею, будівництво, введення в експлуатацію, тощо.
- Розміщення та регулювання зовнішньої реклами, роботи закладів торгівлі.
- Екологічні дозволи та з підвищеної небезпечності.
- Санітарно-епідеміологічні експертизи.
- Матеріальна допомога та ін.
Перелік послуг постійно збільшується та залежить від чинного законодавства[4][11].
В більшості ЦНАП діють веб-платформи де онлайн можна подати запити і/або простежити за розглядом власного подання[4].
Прийом громадян
В деяких містах, зокрема у Вінниці та Харкові, створено територіальні філії ЦНАП задля легшої доступності. В інших містах центри діють в єдиному місці[4].
Графік роботи ЦНАП частково регулюється Законом України «Про адміністративні послуги» та має складати не менше 42 години впродовж тижня, в тому числі в суботу не менше 6 годин. Крім цього, не менше одного дня на тиждень ЦНАПи мають працювати до 20:00 години[1].
Понеділок | Вівторок | Середа | Четвер | П'ятниця | Субота |
---|---|---|---|---|---|
9:00—18:00 | 10:00—20:00 | 9:00—18:00 | 10:00—20:00 | 9:00—18:00 | 9:00—15:00 |
Див. також
Примітки
- Закон України «Про адміністративні послуги». ВРУ. 20 квітня 2014. Процитовано 8 грудня 2017.
- ЦНАП. decentralization.gov.ua. Процитовано 19 серпня 2021.
- Представники Європейського Союзу та Уряду України передали ключі від чотирьох мобільних ЦНАП очільникам громад. decentralization.gov.ua. 18.03.2021. Процитовано 19 серпня 2021.
- Надія Добрянська (19 вересня 2014). Центри надання адміністративних послуг — шлях подолання бюрократії та корупції. Дзеркало тижня. Україна. Процитовано 23 вересня 2014.
- U-LEAD з Європою: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку – cnap.in.ua. cnap.in.ua (укр.). Процитовано 8 грудня 2017.
- Без черг та папірців: у Житомирі відкрився перший Дія Центр. thedigital.gov.ua (укр.). 5 червня 2021. Процитовано 19 серпня 2021.
- Оплата послуг держави в центрах надання адмінпослуг: бути чи не бути? – cnap.in.ua. cnap.in.ua (укр.). Процитовано 8 грудня 2017.
- Геннадій Зубко презентував перший в Україні мобільний ЦНАП. decentralization.gov.ua. Процитовано 8 грудня 2017.
- Інновації в децентралізації: перший в Україні мобільний ЦНАП почав працювати в Славутській громаді за підтримки Програми «U-LEAD з Європою». decentralization.gov.ua. Процитовано 8 грудня 2017.
- Нетішинська міська рада - Перелік адміністративних послуг, які надаються через ЦНАП. www.netishynrada.gov.ua (ua). Процитовано 8 грудня 2017.
- Законодавство – cnap.in.ua. cnap.in.ua (укр.). Процитовано 8 грудня 2017.
Література
- Адміністративні послуги: стан і перспективи реформування : збірник матеріалів / В. П. Тимощук, Н. Л. Добрянська, О. В. Курінний, Є. О. Школьний та ін. ; за заг. ред. В. П. Тимощука, О. В. Курінного ; Центр політико-правових реформ. — Київ : ФОП Москаленко О. М., 2015. — 428 с. — ISBN 978-966-2214-53-6.
- Як створити належний ЦНАП в ОТГ? : Досвід інституційного створення ЦНАП в рамках Програми «U-LEAD з Європою» : [посібник] / експерти Програми «U-LEAD з Європою». — 2018. — Листопад. — 364 с.