Церква Покрови Пресвятої Богородиці (Харбін)

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (кит. 哈尔滨圣母帡幪教堂) — єдиний діючий православний храм у Харбіні, що відноситься до юрисдикції Китайської православної церкви.

Церква Покрови Пресвятої Богородиці
кит. 哈尔滨圣母帡幪教堂
45°45′41″ пн. ш. 126°38′40″ сх. д.
Тип споруди церква і православний храм
Розташування  КНР, Харбін
Nangang District, Harbind
Інженер Ю. П. Жданов
Початок будівництва 1 червня 1930
Кінець будівництва 14 грудня 1930
Будівельна система цегла
Стиль Русько-візантійський
Належність православ'я
Єпархія Китайська православна церква
Юрисдикція Китайська автономна православна церква
Оригінальна назва спр. китайська: 哈尔滨圣母帡幪教堂
Епонім Діва Марія
Церква Покрови Пресвятої Богородиці (Харбін) (Китайська Народна Республіка)
 Церква Покрови Пресвятої Богородиці у Вікісховищі

Історія

Українська парафія з церквою на честь Покрови Пресвятої Богородиці була заснована в Харбіні у 1922 році з благословення митрополита Харбінського і Маньчжурського Мефодія (Герасимова) і до 1930 року розміщувалася в будівлі Українського Дому в Харбіні. Після вилучення будинку з ведення української громади, парафія деякий час орендувала підвальне приміщення на Великому Проспекті

За спогадами харбінського священика Миколая Падеріна[1]:

У центральній частині міста, на Великому проспекті, на території старого руського цвинтарю був споруджений храм Покрови Пресвятої Богородиці, навколо якого зосередилося церковне життя жителів прилеглого району, в більшості українців, тому Покровський прихід стали називати ще українським. Прибудова Покровського храму була присвячена святителю Інокентію Іркутському, і в ньому, як і в інших храмах з прибудовами, відбувалася в святкові дні рання літургія.
Оригінальний текст (рос.)
В центральной части города, на Большом проспекте, на территории старого русского кладбища был воздвигнут храм Покрова Пресвятой Богородицы, вокруг которого сосредоточилась церковная жизнь жителей прилегающего района, в большинстве украинцев, почему Покровский приход стал называться ещё украинским. Придел Покровского храма был посвящён святителю Иннокентию Иркутскому, и в нём, как и в других храмах с приделами, совершалась в праздничные дни ранняя литургия.

У 1930 році земельне управління виділило громаді ділянку на Старому цвинтарі Харбіна, де знаходилися поховання руських воїнів. Храм був закладений 1 червня 1930 року і побудований у візантійському стилі за проектом цивільного інженера Ю. П. Жданова на кошти приходу і руських жителів Харбіна. 14 грудня 1930 року храм був освячений митрополитом Мефодієм на честь Покрови Пресвятої Богродиці. Вартість споруди склала 32 тисячі єн, більшу частину з яких парафія отримала в якості позики.

Церква була закрита в роки культурної революції. В період відлиги була відреставрована і відкрита для богослужіння. 14 жовтня 1984 року першу літургію в Покровському храмі після гонінь «культурної революції» здійснив ієрей Григорій Чжу, єдиний священик Китайської Православної Церкви, який отримав державну реєстрацію[2].

Дзвіниця

Але після його смерті в 2000 році ніяких служб не проводили зовсім. Парафіяни приходили у відкриту церкву по неділях з 8:30 по 11:00 , ставили свічки, молилися, відзначали, як могли православні свята[2]. Протягом 10 років православні віруючі Харбіна, зокрема, російські співвітчизники, об'єднані у «Руський клуб Харбіна», докладали зусиль для отримання дозволу на проведення богослужінь. Після візиту до Харбіна у листопаді 2009 року голови Відділу зовнішніх церковних зв'язків (ВЗЦЗ) Московського патріархату митрополита Волоколамського Іларіона (Алфєєва) у харбінців з'явилась нагода відновлення православного життя[2]. Дозвіл було надано і 4 квітня 2010 року в храмі була відслужена Великодня утреня та літургія. Богослужіння провів співробітник ВЗЦЗ ієромонах Стефан (Ігумнов), який прибув у Китай[3].

Священик Китайської Автономної Православної Церкви Михаїл Ван, який проживав на спокої у Шанхаї, провів Божественну літургію 11 квітня 2010 року в Покровському храмі з дозволу державних властей КНР. Під час богослужіння було близько 50 православних громадян Китаю, а також російські співвітчизники, які тимчасово або постійно проживали у Харбіні[4].

Наступним богослужінням стала перша за півстоліття архієрейська літургія, що відбулась 24 червня 2012 року. ЇЇ провів митрополит Волоколамський Іларіон (Алфеєв), а йому співслужив протоієрей Олексій Киселевич, настоятель православної громади міста Шанхай. На службу зібралися близько шістдесяти православних співвітчизників, що постійно чи тимчасово перебували в Харбіні.

14 травня 2013 року Патріарх Московський і всієї Русі Кирило відвідав храм та відслужив Божественну літургію. На свято зібралося багато православних китайців і російськомовних співвітчизників. Не всі з них отримали можливість увійти в храм. Після прибуття до Покровського храму патріарх Кирил вирушив до віруючих, що знаходилися на вулиці та поспілкувався з ними, давши їм благословіння. Патріарх закликав владу Харбіна дозволити богослужіння в храмі, хоча б на Великдень і Різдво. Владивостоцька єпархія підготувала храм для богослужіння і здійснила в ньому необхідний ремонт[5][6][7][8][9].

Клірик Владивостоцької єпархії Димитрій Федорін, який приїжджав у Харбін, відзначав: «В цілому громада — міцна. Щонеділі вони збираються в храмі. Якщо немає можливості провести Божественну літургію в храмі, то вони це можуть зробити вдома. Для пастирського духовного окормлення тих, хто проживає в цьому місті, приїжджає священик»[10].

4 жовтня 2015 року в домовому храмі Санкт-Петербурзької духовної академії був висвячений в сан священик Олександр Юй[11], якого по завершенні навчання передбачалося направити служити в Покровський храм. У тому ж році ієрей Олександр зазначав: «В нашому храмі в Харбіні тільки один служебник [китайською мовою], немає богослужбових книг, церковного начиння. Нам зараз потрібна всебічна підтримка і перше — це взаєморозуміння, не тільки матеріальна допомога». Як зазначив священик Димитрій Федорін: «За минулі п'ятнадцять років відсутності священика громада багато втратила в плані православних традицій»[12].

Із Різдва 2015 року храм був закритий на ремонт[13]. Богослужіння в ньому не відбувалися[14]. У причтовому будиночку китайські віруючі влаштували імпровізовану капличку, в якій збиралася громада. В ті недільні дні, коли в Харбіні не було священика, з ранку відбувалося богослужіння мирським чином (обідниця). З 9 годин обідниця читалась китайською, а потім, з 10 годин — російською мовою. Кожну неділю православна громада намагається збиратися разом, щоб зайнятися спільною справою, або влаштувати загальний суботник на території парафії або на цвинтарі. Разом відзначають в Харбіні і свята, в тому числі світські Новий рік, День Перемоги та інші"[12]. Основні богослужіння після цього почали відбуватися в католицькому кафедральному соборі, що розташований поруч. Від католицького собору за згодою влади відбувався хресний хід до Покровської церкви[13]. 7 січня 2016 року на Різдво китайська і російська православні громади Харбіна зустріли Різдво Христове разом — в попередні роки це відбувалося окремо. Різдвяні свята в Харбіні відвідали понад 100 осіб[15].

14 квітня 2018 року, в суботу Світлої седмиці, храм знову відкрився для богослужіння і відразу прийняв близько 100 віруючих[16].

Настоятелі

  • протоієрей Прокопій Гордзієвський, (19221925)
  • протоієрей Микола Труфанов (19251942)
  • ієрей Іван Бринських (19521955)
  • протоієрей Григорій Чжу (19862000)
  • ієрей Олександр Юй (з 2015)

Старости

  • 1922—1925 — Сарабун
  • 1925—1934 — Бодянов
  • 1934—1940 — Неповєтов

Примітки

  1. http://www.pravmir.ru/v-rasseyanii/
  2. http://www.russianchina.org/events/2014/10/23/6039
  3. https://mospat.ru/ru/2010/04/05/news15957/
  4. БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ ЗНОВУ ЗДІЙСНЕНА В ПОКРОВСЬКОМУ ХРАМІ МІСТА ХАРБІНА
  5. Предстоятель Російської Православної Церкви звершив Божественну літургію в Покровському храмі Харбіна
  6. Радониця в китайській провінції. Патріарх Кирил відслужив літургію в Харбіні
  7. Патріарх Кирило попросив влади Харбіна дозволити богослужіння хоча б кілька разів на рік
  8. У цитаделі російської еміграції предстоятель РПЦ помолився про дружбу Росії і Китаю.
  9. Патріарх у Покровському храмі (ВІДЕО)
  10. http://www.unification.com.au/articles/read/2501/?lang=ru
  11. http://spbda.ru/news/v-akademicheskom-hrame-sovershena-iereyskaya-hirotoniya-uchaschegosya-fakulteta-inostrannyh-studentov/
  12. http://prichod.ru/orthodoxy-everywhere/24074/
  13. http://www.hramsimeona.ru/news-patriarhii/v_kitae_vstretili_paskhu_khristovu.html
  14. http://www.vladivostok-eparhia.ru/society/pomosch/?id=21697
  15. http://vladivostok.eparhia.ru/eparhia/vladsovet/?id=17531
  16. https://pravoslavie.fm/interested/v-harbine-vnov-otkryit-pravoslavnyiy-hram-pokrova-presvyatoy-bogoroditsyi/

Література

  • Герасимов, В., свящ., «Обзор состояния Харбинской Епархии на 1 Октября 1939 г.» // Хлеб Небесный, Харбин, 1939, № 10, С.86.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.