Церква Снігів

Церква Снігів (англ. Chapel of the Snows) — позаконфесійна християнська церква-каплиця в Антарктиці, одна з найбільш південних культових споруд у світі.

Церква Снігів
77°50′49″ пд. ш. 166°39′43″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування , Територія Антарктичного договоруd
Початок будівництва 1956
Стиль Модерна архітектура
Єпархія Roman Catholic Diocese of Christchurchd
[[Файл:|300px|Церква Снігів. Карта розташування: Земля]]
Церква Снігів (Земля)
 Церква Снігів у Вікісховищі

Розташування

Відноситься до американської антарктичної станції Мак-Мердо, розташованої на острові Росса. Є найпівденнішою будівлею релігійного призначення в світі, донедавна була і найпівденнішою культовою спорудою взагалі[1]; на даний час на більшій (приблизно на 1 хвилину) південній широті розташована тільки католицька каплиця печерного типу, вирубана в крижаному масиві в зоні аргентинської бази «Бельграно II».

Релігійні громади та служби

У церкві регулярно проводяться служби за католицькими і протестантськими (англіканськими) обрядами. У літній (для південної півкулі) період служби проводяться священиками відповідних громад на вахтовій / ротаційній основі; католицькі священики надаються архиєпархією Нової Зеландії, а протестантські — Військово-повітряними силами Національної гвардії США. Крім основних двох громад, в Церкві Снігів, за домовленістю лідерів відповідних груп, проводяться служби та зустрічі представників інших конфесій та віросповідань (включаючи мормонів, буддистів і бахаїстів), й навіть нерелігійних груп (наприклад, «анонімних алкоголіків»[1].

Стара будівля церкви в 1966 році

Заснування

Церква була заснована в 1956 році, проте стара будівля (на іл. зліва) згоріла в 1978 році і було замінена тимчасовою каплицею. Нова будівля, у якій могло поміститися до 63 прихожан / відвідувачів, було зведено влітку 1988—1989 років і освячено 20 січня 1989 року в ході служби, що зібрала близько 80 осіб, яку очолював капелан допоміжних сил ВМС США в Антарктиці лейтенант М. Бред Йортон, за участю о. Джерарда Крейга з церкви Hoon Hay Parish в Крайстчерчі (Нова Зеландія). Після введення в дію нової будівлі церкви, тимчасову споруду (згодом знищену під час шторму в травні 1991 року) використовували для інших потреб[1].

Вітражі церкви

Архітектура

При частковій схожості архітектури зі старою церквою, нова була прикрашена вітражами з символікою крижаного континенту (на іл. праворуч). Крім того, в ній зберігаються сувеніри, пов'язані з участю військово-морського флоту США в організації та оснащенні американської антарктичної програми в 1955—1956 роках в ході місії Deep Freeze, а в літній сезон — привізний срібно-золотий потир, відомий як Erebus Chalice, подарований Церкві вдовою Роберта Скотта та названий на честь одного з кораблів експедиції Джеймса Росса; його привозили з собою священики і використовували в різдвяній службі. У зимовий сезон потир зберігався в Кафедральному соборі Крайстчерча (Нова Зеландія)[2][3], а після його руйнування внаслідок землетрусу в 2011 році, — там же в місцевій католицькій школі.

Вівтар церкви також пов'язаний з ім'ям Роберта Скотта і пожертвуваний Церкві Снігів церквою St. Saviour's Chapel в Літтелтоні (Нова Зеландія)[4], де Скотт молився перед стартом експедиції «Терра-Нова»[5].

Див. також про інші антарктичні церкви

  • Список церков Антарктиди
  • Антарктична Церква Святої Трійці (російська православна церква)
  • Каплиця Святого Іоанна Рильського (болгарська православна церква)
  • Аргентинська Каплиця Св. Діви Луханської (римсько-католицька церква)
  • Норвезька лютеранська церква (Грютвікен)

Примітки

  1. История основания и восстановления Церкви Снегов(англ.).
  2. Фотография потира и некоторые данные о нём на Flickr.
  3. Nicholas Johnson. {{{Заголовок}}}. Los Angeles : Feral House, 2011. — P. 309—314. — ISBN 9781459617490..
  4. Chapel returning home to Lyttelton. Anglican Taonga. Архів оригіналу за 8 січня 2013. Процитовано 13 листопада 2012.
  5. St. Saviour's Anglican Church (Former)(англ.) в регистре St Saviour’s Anglican Church (Former).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.