Церква великомученика Димитрія Солунського (Київ, Жуляни)

Це́рква великому́ченика Дими́трія Солу́нського — православна церква у селищі Жуляни міста Києва. Після приєднання Жулян до Києва стала найстарішою дерев'яною церквою міста. Конфесійно належить до РПЦ Московської патріархії, благочинння західного округу Київської митрополії РПЦ. Престольне свято — великомученика Димитрія Солунського (26 жовтня (8 листопада)). Настоятель храму єпископ Васильківський Микола (Почтовий), священиком — ієрей Георгій Габорець.

Церква великомученика Димитрія Солунського
50°23′34″ пн. ш. 30°26′18″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Київ
Початок будівництва 1862
Стиль еклектичний, псевдоросійський
Належність РПЦ
Адреса Жуляни, вул. Повітрофлотська, 1
Вебсайт solunsky.com — тільки [[російська мова|російською мовою]
Церква великомученика Димитрія Солунського (Київ, Жуляни) (Україна)
 Церква великомученика Димитрія Солунського у Вікісховищі

Історія

У 1715 році в селі Жуляни під Києвом силами монахів Софійського монастиря, якому до 1787 року належало село, було зведено храм-каплицю Димитрія Солунського. До середини XIX століття ця церква застаріла та не могла вже вміщувати усіх парафіян. У 1847 році стару дерев'яну каплицю було розібрано та того ж року за рахунок казни збудовано нову, теж дерев'яну, невелику з цибулястою банею церкву, яка, втім, о 7 годині вечора 21 червня 1859 року згоріла від блискавки.

Сучасна церква зведена у 1862 році. Вона була підпорядкована 3-му благочинному округу Київської губернії. Настоятелем церкви став протоірей Ю. Біляновський, також при церкві було 2 клірики. Парафія володіла 44 десятинами та 350 саженями землі, парафіян нараховувалося 1 082 особи, з яких 841 чоловік та 961 жінка. При церкві були споруджені будинок причту та церковно-парафіяльна школа, де навчалося 10 дітей. Парафія церкви включала Михайлівську Борщагівку та Совки.

1913 року до парафії церкви належало 2988 осіб — 1482 чоловіки та 1506 жінок, парафії підпорядковувалися село Совки із каплицею та хутір Красний Трактир. З 1904 року настоятелем був священик Стефан Пославський (1865  ?).

Доба російського більшовизму

1936 постановою комуністичної міськради храм зачинений — нібито у зв'язку із розпадом парафії. Дзвони викрадені, ікони — частково знищені, частково врятовані парафіянами. У церкві комуністи влаштовали колгоспний склад. У серпні 1941 під час битви за Київ у вівтар церкви влучив снаряд, невдовзі, за рішенням німецької влади, службу в церкві було відновлено. 1956 московська влада знову вдруге закриває храм.

Архітектура

Дерев'яна церква хрестова у плані, однобанна, над притвором облаштована дзвіниця. Форми бані та дзвіниці еклектичні, із впливом псевдоросійського стилю. Церква є зразком традиційного народного культового будівництва.

Настоятелі

  • 1850–1894 роки — протоієрей Юхим Іванович Біляновський
  • 1896 рік  – священник Яків Бартовський
  • 1896-1903 роки  – священник Іоанн Василевський
  • 1904-? — священник Стефан Пославський
  • 19(??) — 1956 роки — протоієрей Григорій Маркевич
  • 1976–1986 — протоієрей Феодор Кобиляцький
  • 1988–2008 — протоієрей Василь Вакулин
  • з 2008 року — преосвященнійший Микола (Почтовий), епископ Васильківський

Святині храму

У церкві зберігають мощі великомученика Димитрія Солунського, преподобномученика Макарія Каневського, святителя Луки Кримського, преподобного Іллі Муромця, преподобної Олени Флоровської, а також дві мироточиві ікони Пресвятої Трійці та Покрова Божої Матері.

Свiтлини

Джерела

Клірові відомості, метричні книги, сповідні розписи церкви св. Димитрія Солунського с. Жиляни (приписні сс.* Михайлівська Борщагівка, Софійська Борщагівка, Совки, Теремки, хут. Красний Трактир) Київської сот. і п., з 1781 р. Київського пов. і нам., з 1797 р. Білогородської (за ін. даними) Петропавлівської волості Київського пов. і губ. зберігаються в ЦДІАК України. http://cdiak.archives.gov.ua/baza_geog_pok/church/zhyl_001.xml

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.