Церква святого Іоана Богослова (Маків)

Церква святого Іоана Богослова у Шатаві (Іоаннобогословська церква) православна (УПЦ МП) церква в селі Шатава Дунаєвецького району Хмельницької області.

Церква святого Іоана Богослова в Макові
Церква святого Іоана Богослова у селі Макові
48°46′45″ пн. ш. 26°42′21″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Маків, Дунаєвецький район, Хмельницька область
Початок будівництва 1839
Кінець будівництва 1862
Будівельна система ротонда
Стиль класицизм
Належність УПЦ МП
Церква святого Іоана Богослова (Маків) (Україна)

Мурована церква св. Іоана є пам'яткою класицизму з притаманною храмам Поділля готичною ретроспективою.

Церква зводилась у період від 1839 до 1862 року.

Нині Церкву святого Іоана Богослова внесено до Державного реєстру національного культурного надбання (охоронний номер та номер у комплексі 1681 0)[1].

Історія

В селі, були церкви й до ХІХст. Відомо, що у 1831 р. ієрей Скворцов, що інспектував подільські церкви, категорично заборонив використовувати старий шатавський храм, приєднавши прихід до маківського. Він також жалівся, що Раціборовський, при всіх його багатствах, неспроможний вибудувати в селі церкву. Поблизу цвинтаря невдовзі з'явився дивний круглий фундамент. Будівництво церкви-ротонди Івана Богослова тривало з 1839 по 1862 рр. Далі справа вже була за священиком Корнічем, який зміг переконати духовенство, що й така "неканонічна" святиня все-таки є храмом.

За місцевою легендою кажуть, що під час громадянської війни тут брав черговий шлюб батько Махно.

Архітектура

Планово-об'ємна структура споруди Іоаннобогословської церкви є характерною для класицизму, а ось окремі деталі храму — від неоготики.

Храм являє собою ротонду, десять внутрішніх стовпів якої поставлені колом та злучені арками, несуть циліндричний світловой барабан з куполом. Обхідна галерея перекрита плоско. Стрільчасті вікна в стилі неоготики, обрамлені на барабані дрібним профілюванням. Під карнізом, що довершує горішню частину основного простору будівлі, проходить декоративна смужечка з різьбленням рослинного мотиву.

Галерея

Виноски

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.