Церква святого Архистратига Михаїла (Острів)

Церква св. Архистратига Михаїла — чинна дерев'яна церква із дерев'яною ж дзвініцею, пам'ятка архітектури національного значення[1] в селі Острів, Рокитнянський район, Київська область. Парафія належить до Рокитнянського благочиння, Білоцерківська єпархія УПЦ (МП), Українська православна церква Московського патріархату[2].

Церква святого Архистратига Михаїла

49°40′28″ пн. ш. 30°23′11″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Острів
Тип дзвіниця і дерев'яна церкваd
Матеріал деревина
Стиль Дерев'яна архітектура
Настоятель ієрей Андрій Харчишин

Церква святого Архистратига Михаїла
Церква святого Архистратига Михаїла (Київська область)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історичні відомості

За переказами, записаними Л. І. Похилевичем, у с. Острів на початку ХVIII ст. існувала невелика однокупольна Свято-Михайлівська церква. Згодом вона згоріла і на її місці було споруджено нову, значно більшу церкву[3].

Щодо дати побудови даної церкви, джерела подають різні відомості. Клірові відомості (своєрідні літописи, що велися при кожній церкві ХІХ — поч. ХХ ст.) за 1836 р. стверджують, що дата побудови церкви є невідомою — «за давностью».

Дзвіниця Михайлівської церкви (дер.), село Острів

Пізніше ж, після проведень досліджень славетного краєзнавця Київщини Л. Похилевича, в аналогічних документах стало вказуватися, що острівська церква споруджена в 1740 р.[4].

Від самого початку побудови він мав три куполи, проте був невеликим. Але в 1864 р. острівські селяни, попросивши благословення тогочасного київського митрополита Арсенія (Москвіна), добудували до церкви ще три приділи, які були відразу ж пофарбовані олійною фарбою.

1804 року поряд із церквою було збудовано дерев'яну дзвіницю[5]. Церква в 1808 році мала понад 1110 парафіян з Острова та присілку Троцького. У 1850 році парафіян налічувалося понад 2150 осіб, а в 1914 р. — 3708 вірних. Церква належала до 4 класу та мала землі 42 десятини (менше 40 га).

Метричні книги, клірові відомості, сповідні розписи церкви св. Михаїла с. Острів Острівської волості Васильківського пов. Київської губ. зберігаються в ЦДІАК України http://cdiak.archives.gov.ua/baza_geog_pok/church/ostr_001.xml

Архітектура

Церква дерев'яна на кам'яному фундаменті, тризрубна, з невисокими бічними приділами і прибудовами. Композиція будівлі незвична бані розташовані тільки над бабинцем і вівтарем. На даху над навою встановлена главка. Карниз розділяє нахилені досередини вертикально шальовані стіни дуже високих зрубів на два яруси. В інтер'єрі збереглися розписи ХІХ ст[6].

Дзвіниця дерев'яна, каркасної конструкції, вертикально шальована, триярусна зовні і двоярусна всередині. Верхній ярус прорізаний отворами-голосниками, під ним дзвіницю оперізує опасання. Верх увінчаний главкою. Судячи з напису на одвірку — це остання традиційна дзвіниця Наддніпрянщини (як вказувалося вище, рік побудови дзвіниці 1804). До того ж і найвища.

Під час одного з ремонтів у радянський час висоту верхів церкви зменшили. Внаслідок цього верхня частина іконостасу нахилена досередини церкви.

Світлини

Примітки

  1. Охоронний номер ДРНПУ: церква — 941/1; дзвіниця — 941/2.
  2. Рокитнянське благочиння
  3. Церква святого Архистратига Михаила. Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 22 березня 2015.
  4. Сказания о населенных местностях Киевской губернии или Статистические, исторические и церковные заметки о всех деревнях, селах, местечках и городах, в пределах губернии находящихся / Собрал Л. Похилевич. — К.: Типография Киевопечерской Лавры, 1864, с.519
  5. Олександр Михайлик. Старовинні храми Київщини. К., 2017, с.75
  6. Острів с. Михайлівська церква та дзвіниця

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.