Церкви Чернігова
Чернігів одне з найстаріших міст України та Європи, з 1300-річною історією. Лише невелика частина храмів минулих століть дійшла до наших днів.
Чернігів відомий серед туристів перш за все своїми пам'ятками часів Київської Русі і Чернігівського князівства. В Чернігові розташовуються третина Східноєвропейських пам'яток архітектури домонгольського періоду:
- Спасо-Преображенський собор (XI ст.);
- Борисоглібський собор (XII ст.);
- Успенський собор Єлецького монастиря (XII ст);
- Іллінська церква (XII ст.);
- П'ятницька церква (XII ст. — XIII ст.).
- Антонієві печери
Спасо-Преображенський собор XI ст., вважається найстаровиннішим кам'яним храмом на території колишньої Київської Русі, та був усипальницею чернігівських князів, Борисоглібський собор XII ст., де поховані видатні православні ієрархи: Лазар Баранович, св. Феодосій Углицький, Амвросій Дубневич та Феофіл (Ігнатович). Також в Чернігові знаходяться унікальні Антонієві печери, що були започатковані преподобним Антонієм, який започаткував Києво-Печерську Лавру. Не менш унікальним є Успенський собор Єлецького монастиря (XII ст), Іллінська (XII ст.) і П'ятницька (XII ст. — XIII ст.) церкви.
Також місто багате на пам'ятки козацької доби українського бароко, коли храмове будівництво в Чернігові набуло нового дихання. Звичайно це красуня Катерининська церква, також Воскресенська церква і церква усипальниця козацьких полковників Лизогубів, які наряду з гетьманом Іваном Мазепою були головними православними будівничими храмів на Чернігівщині.
В період комуністичного режиму Чернігову небачено пощастило — один з небагатьох міст, якому вдалося не попасти в зуби антирелігійного терору. Жоден з старовинних храмів, які дійшли до комуністів не був ними знищений[1].
У нинішніх умовах духовного відродження повсюдно в Україні в небачених масштабах ведеться спорудження нових храмів, відбудовуються зруйновані святині. За останні 18 років (станом на 1 січня 2010 року) в Чернігівській області збудовано 128 храмів, з них 103 — православних. У самому місті Чернігові збудовано 6 православних храмів: церква на честь 2000 ліття Різдва Христового в житловому районі Масани, церква Св. Феодосія Углицького на Яцівському цвинтарі, церква Архістратига Михаїла на проспекті Миру, церква Св. Миколая біля обласної лікарні, церква Всіх Святих Чернігівських і один храм — церква Анастасії Узорешительниці на території жіночої колонії № 44.[2]
Найновішим храмом Чернігова є монастирський Храм Різдва Пресвятої Богородиці Української Греко-Католицької Церкви освячений 24 квітня 2014 року[3].
Див. також
Виноски
- Чернігів. Пам'ятки
- «ЦЕРКОВНА СТАРОВИНА» Алла Доценко.
- ЧЕРНІГІВ -Відбулося освячення жіночого монастиря Української греко-католицької церкви - 23 Квітня 2014 - .: Департамент культури і туризму :. Чернігівщина - Екскурсія в Чернігів - Екскурсійні тури до Чернігівщини. www.cult.gov.ua. Процитовано 25 лютого 2016.
Джерела і посилання
- Храми та Собори Чернігова, Храмы и Соборы Чернигова, Churches and Cathedrals of Chernihiv, Kirchen und Kathedralen von Tchernihiv на FourSquare
- ХРАМИ ЧЕРНІГІВЩИНИ
- Чернігів. Пам'ятки
- Чернігів // Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
- Чернігівщина:Енциклопедичний довідник (за ред. А. В. Кудрицького), К.: УРЕ, 1990
- Офіційний веб-портал Чернігівської міської ради
- Офіційний веб-портал Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації