Цусімська битва

Цусі́мська би́тва (яп. 日本海海戦 ніхонкай кассен, «битва у Японському морі»; рос. Цусимское сражение) — останній і визначальний бій на морі у російсько-японській війні 19041905 років між флотами російської і японської імперій біля острова Цусіма. Тривав з 27 травня по 28 травня 1905 у Цусімській протоці. У цьому бою японський адмірал Тоґо Хейхатіро розгромив дві третини 2-ї Тихоокеанської ескадри російського флоту під командуванням З. П. Рожественського.

Цусімська битва
Російсько-японська війна
Японський флот у Цусімській битві
Поштівка часів війни

Японський флот у Цусімській битві
Поштівка часів війни
Дата: 2728 травня 1905
Місце: Цусімська протока
Результат: Вирішальна перемога Японії
Сторони
Японська імперія Російська імперія
Командувачі
Тоґо Хейхатіро
Акіяма Санеюкі
Рожественський Зіновій Петрович
Небогатов Микола
Військові сили
4 броненосців, 27 крейсерів, торпедні човни і судна допомоги 8 броненосців, 3 броненосці берегової оборони, 8 крейсерів, 9 есмінців
Втрати
117 убитими, 583 пораненими, 3 торпедні човни 4380 убитими, 5917 взято у полон
21 корабель потонув, 7 кораблів захоплено, 6 роззброєно

Цусімська битва була наймасштабнішою морською операцією, яка сталася після битви при Трафальгарі, та найбільшим боєм до появи дредноутів 20 століття. Вона підтвердила більшу ефективність важких гармат і важливість далекобійного гарматного вогню.

Поразка у цьому бою пришвидшила революційні процеси у Російській імперії та крах її монархічного устрою. З другого боку, перемога японців додала їм віри у власні сили (це була перша перемога над однією з європейських супер-держав, які ще 40 років тому загрожували перетворити Японію на колонію) і відкрила їм шлях до розбудови Японської імперії. У цьому бою був полонений Клочковський В'ячеслав Євгенович, штурманський офіцер 1 розряду крейсера «Адмірал Нахімов» — майбутній командувач морськими силами Чорного моря в уряді Скоропадського, контр-адмірал.

Японський лінійний броненосець Мікаса, січень 2004

Сили сторін

1-й броненосний загін

В перший броненосний загін входили чотири однотипних броненосця

(ескадрений броненосець  «Князь Суворов», «Император Александр III», «Бородино», «Орёл») і крейсер другого рангу «Жемчуг»

3-й броненосний загін

Крейсерський загін

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.