Чабани (смт)

Чабани́ містечко в Фастівському районі Київської області.

смт Чабани
Герб Прапор
Країна  Україна
Область Київська область
Район/міськрада Фастівський район
Громада Чабанівська селищна громада
Код КАТОТТГ:
Основні дані
Засноване 1670
Статус із 7 вересня 1981 року
Площа 11.20 км²
Населення 4907 (01.01.2020)[1]
Густота 438 осіб/км²
Поштовий індекс 08162[2]
Телефонний код +380 44, 45 98
Географічні координати 50°20′24″ пн. ш. 30°25′22″ сх. д.
Відстань
Найближча залізнична станція: Вишневе
До станції: 10 км
До обл. центру:
 - автошляхами: 3 км
Селищна влада
Адреса 08162, Київська обл, Фастівський р-н, смт Чабани, вул. Машинобудівників, 4
Голова селищної ради Киризлієв Олександр Федорович
Карта
Чабани
Чабани

Чабани у Вікісховищі

Транспорт

Селище знаходиться за 3 км від Києва — трасою Одеса-Київ (Автошлях М 05) до Києва 3 км. Тому маршрутні таксі досить часто їздять до селища. До найближчої станції метрополітену Теремки — близько 5 км.

Історія

Поселення на території сучасних Чабанів існували ще в неоліті, 5-4 тис. років до н. е. Поблизу селища проходить земляний вал скіфських часів. Неподалік є пагорб, на якому, за однією з версій, стояв літописний Звенигород. Самі ж Чабани були засновані в першій чверті XVIII ст. Є кілька легенд про їхнє виникнення.[3]

У минулому це урочище біля лісу використовувалося для випасання худоби. Людей, які пасли отари овець, називали чабанами. Слово чабан тюркського походження. В урочищі спочатку будували тимчасове житло, а потім уже будували постійне житло біля дороги (для пастухів-чабанів). Назва урочища прижилась і до хутора.

Довгий час Чабани були лише невеликим хутором. Так, 1900 року тут налічувалося 25 дворів та 139 мешканців. 1926 року дворів стало 43, а мешканців — 203 особи. 1932 року населення становило вже 223 особи. У довіднику 1947 року Чабани також фігурують як хутір.

Селище міського типу Чабани (1971 р.) розташоване на південь від міста на 16-му км автостради Київ — Одеса. Воно знаходиться за масивом Теремки обабіч старого Васильківського шосе на витоку Шварнівського потічка. Навколо нього села: Новосілки, Хотів, Віта Поштова, Гатне, Теремки.

Згадується воно десь на початку XII століття при розмежуванні земельних володінь Микільсько-Пустинного (с. Гатне) та Києво-Печерського (с. Хотів) монастирів.

На початку XX ст. в час Столипінської реформи та будівництва нової Васильківської дороги на Київ, на хутір переселялись селяни з Гатного, Хотова, Віти Поштової.

Відновили допоміжне господарство Чабани. Багато жителів села у післявоєнні роки працювали в допоміжному господарстві в Чабанах. Відновили роботу колгоспу «Більшовицька весна». Тут же в Чабанах знаходився табір військовополонених німців. Згодом на цьому місці було побудовано Інститут землеробства (ВАСГНІЛ), експериментальний завод ВНДУ — тваринмаш, зональну амбулаторію та Інститут захисту рослин. Допоміжне господарство стало насінницьким радгоспом «Чабани» Інституту землеробства. Хутір переріс у село Хотівської сільської Ради.

З року в рік велась забудова Чабанів власними добротними будинками й подвірними будівлями.

Інститут землеробства Всесоюзної Академії сільськогосподарських наук (ВАСГНІЛ — південне відділення, директор Василь Миколайович Євминов) успішно вирішував проблеми селекції зернових, кукурудзи та сої для лісостепової зони та надавав практичну допомогу по веденню зернового господарства України.

Радгосп «Чабани» став дослідницьким господарством насінництва (директор Іван Олексійович Латушко).

З року в рік велася забудова одно-, дво- і багатоповерховими будинками, збільшувалась кількість населення. Чабани в 1971 році набули статус селища міського типу, до якого підпорядковано с. Новосілки. Після катастрофи на атомній станції (ЧАЕС) 1986 року на базі Інституту захисту рослин розпочав роботу філіал Всесоюзного інституту радіології, де вивчається вплив радіації на рослинний світ та надається практична допомога всім потерпілим від аварії на ЧАЕС.

До середини 1970-х років Чабани входили до складу Хотівської сільської ради, лише десь із середини 1970-х років було утворено Чабанівську сільську раду, а починаючи з 2020 року село стало центром однойменної селищної громади.

Населення

Населення — 3 650 жителів.

Пам'ятки

  • ДОТ № 182 — ДОТ Київського укріпленого району, єдиний з кулеметним майданчиком і бруствером на даху. Збудований у 1930-х, пошкоджений у 2005 році.
  • ДОТ № 185 — підірваний ДОТ між Чабанами і Хотовим, на території електричної підстанції.
  • ДОТ № 186 — донині цілий ДОТ на вул. Покровській, музеєфікований.


Галерея

Примітки

  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2020 року (PDF)
  2. Детальна інформація про відділення поштового зв'язку
  3. Міста і села України. Київщина. Книга перша. Автор-упорядник Болгов В. В. Київ: Український видавничий консорціум, 2009. — с.491-496. — ISBN 978-966-1641-21-0.

Посилання

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.