Чаруків

Чару́ків село в Україні, у Луцькому районі Волинської області. Населення становить 1163 осіб.

село Чаруків
Країна  Україна
Область Волинська область
Район/міськрада Луцький
Рада Чаруківська сільська рада
Основні дані
Засноване 1444
Населення 1163
Площа 0,341 км²
Густота населення 3410,56 осіб/км²
Поштовий індекс 45653
Телефонний код +380 332
Географічні дані
Географічні координати 50°36′22″ пн. ш. 25°07′09″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
224 м
Водойми Полонка (річка)
Місцева влада
Адреса ради 45653, Волинська обл., Луцький р-н, с. Чаруків, вул. Першотравнева, 31
Карта
Чаруків
Чаруків
Мапа

 Чаруків у Вікісховищі

Історія

Перша згадка про село Чаруків датується 1494 роком.

За часів Російської імперії та Української держави село було адміністративним центром Чаруківської волості Луцького повіту Волинської губернії, у міжвоєнний період — адміністративним центром ґміни Чарукув Луцького повіту Волинського воєводства Польської республіки. Після радянської анексії західноукраїнських земель село було адміністративним центром Чаруківського (Сенкевичівського) району.

Населення

Згідно з переписом УРСР 1989 року чисельність наявного населення села становила 1299 осіб, з яких 602 чоловіки та 697 жінок.[1]

За переписом населення України 2001 року в селі мешкала 1161 особа.[2]

Мова

Розподіл населення за рідною мовою за даними перепису 2001 року:[3]

Мова Відсоток
українська 99,31 %
російська 0,60 %
білоруська 0,09 %

Економіка

  • Планується будівництво заводу з переробки та замороження ягід, фруктів та овочів.[4]

Релігія

  • Церква Святої Параскеви П'ятниці, настоятель протоієрей Ігор Скиба

Пам'ятки археології

На території села відомі наступні пам'ятки археології:

  • За селом, серед заболоченої заплави р. Полонки на останці її правого берега  — залишки давньоруського городища. Поруч з ним знаходилось два кургани, в одному з яких виявлене залізне вістря стріли.
  • За 0,5 км на північний захід від села, на захід від лінії електропередач та за 150 м на північ від шосейної дороги Луцьк–Львів  — селище давньоруського періоду ХІІ–XIV ст. площею до 2 га. Воно розміщене на видовженому мисі першої надзаплавної тераси правого берега р. Полонки висотою 5–6 м над рівнем заплави.
  • На північно-західній околиці села, на схилі правого берега р. Полонки висотою 10–12 м над рівнем заплави  — селище давньоруського періоду ХІІ–ХІІІ ст. площею до 2 га.
  • На північній околиці села, за 0,3 км на південний схід від греблі ставу, на північ від лінії електропередач, на схилі правого берега р. Полонки висотою до 10 м над рівнем заплави  — поселення XIV—XV ст. площею до 1 га.
  • На північно-східній околиці села, на схилі правого берега р. Полонки висотою 4–6 м над рівнем заплави  — багатошарове поселення тшинецько-комарівської, вельбарської культур і давньоруського періоду XII—XIII ст. площею до 1,5 га.
  • За 0,4 км на північний схід від села, на північ від греблі через заплаву річки, на схилі правого берега Полонки висотою 5–6 м над рівнем заплави  — селище давньоруського періоду ХІІ–ХІІІ ст. площею до 2 га.
  • За 1,5 км на північний схід від села, в урочищі Верховина, на напівовальному в плані мисі першої надзаплавної тераси правого берега р. Полонки висотою 10–12 м над рівнем заплави  — двошарове поселення тшинецько-комарівської культури і давньоруського періоду ХІІ–ХІІІ ст. площею до 1,5 га. Його сліди зафіксовані за 0,2 км на південь від шосейної дороги, яка сполучає с. Несвіч з автотрасою Луцьк–Львів.
  • За 2 км на північний схід від села, на схилі мису першої надзаплавної тераси правого берега р. Полонки висотою 5–6 м над рівнем заплави  — багатошарове поселення тшинецько-комарівської культури, лежницької групи ранньо-залізного часу і давньоруського періоду ХІІ–ХІІІ ст. площею до 1 га.
  • За 0,3 км на схід від села, в урочищі Луг, за 0,4 км на північ від шосейної дороги сполученням Луцьк–Львів, на схилі правого берега безіменного струмка (правобічний доплив р. Полонки) висотою до 10 м над рівнем заплави  — двошарове поселення тшинецько-комарівської культури і давньоруського періоду ХІ-ХІІІ ст. площею до 2 га

Див. також

Примітки

Література

  • Гайдай І.С. Чару́ків // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974. — том Волинська область / І.С. Клімаш (голова редколегії тому), 1970 : 747с. — С.440-450
  • Кучинко М. М., Златогорський О.Є. Пам'ятки археології Луцького району Волинської області: навчальний посібник. — Луцьк: Волинські старожитності, 2010. — С.263-264.

Посилання



This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.