Ченг

Ченг або османська арфа (перс. چنگ ; «чанг») струнний музичний інструмент. Один з найпопулярніших музичних інструментів Ірану, особливо в епоху Сасанідської династії. Був популярний в Оттоманській імперії до другої половини XVII століття. Також поширений у Китаї, Туреччині, Вірменії, Азербайджані та Центральній Азії. В основному на ньому грають жінки.

Ченг
Ченг
Класифікація струнний музичний інструмент
Класифікація Горнбостеля-Закса 322.12
(кутова відкрита арфа)
Подібні інструменти арфа

Історичні відомості

Ченг на марці Азербайджану

Попередницею перської та османської арф найімовірніше був інструмент, відображений на античній ассірійській глиняній табличці, хоча подібний музичний інструмент також зображено серед малюнків стародавніх єгиптян.

У результаті археологічних розкопок, які проводилися недалеко від античного міста Кавказької Албанії Барда, в селі Шатирли, на території нинішнього Азербайджану були знайдені керамічний посуд, який датується IVIII століттям до нашої ери, зі зображенням жінки, що грає на ченгу. Ці знахідки є пам'ятками місцевої матеріальної культури. Доктор Фарук Сумер, який відомий своїми дослідженнями в галузі музики тюркських народів, у статті «Музика і танці стародавніх тюрків» писав: «Серед культурних пам'яток, знайдених під час розкопок на алтайських курганах, найбільший інтерес представляють два ченга. Вони були віднесені до 250500 років до нашої ери».[1] До XIX століття він повністю вийшов з ужитку в азербайджанській музиці.

Етимологія

Назва інструменту — «ченг» походить від перс. چنگ чанг і пов'язане зі значенням «тримати», «хапати».

У вірменській етимології «ченг» вірм. Չանգ може бути перекладено як «кіготь».

Будова

За своєю будовою ченг це дугоподібний, довгастий догори музичний інструмент, типу арфи. На зовнішню лицьову частину корпусу натягується шкіра осетра, а до нижньої частини прикріплюється шатка, довгастої форми, на якій у свою чергу розташовуються кілочки. Струни ченга одним кінцем закріплюються на металевих петлях, які знаходяться на шкіряній частини корпусу, а іншим кінцем намотуються на дерев'яні кілочки.[2]

Виконання

Грають на ченгу сидячи, також, як і на арфі, пальцями правої і лівої руки.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.