Чорногірський заповідний масив

Чорногі́рський запові́дний маси́в — природоохоронна територія в Українських Карпатах. Розташований у Рахівському районі Закарпатської області. Чорногірський заповідний масив є частиною Карпатського біосферного заповідника.

Чорногірський заповідний масив
Лісові масиви Чорногірського заповідника, зліва — гора Менчул (1588 м). Вигляд із Говерли.
Лісові масиви Чорногірського заповідника, зліва — гора Менчул (1588 м). Вигляд із Говерли.
48°07′39″ пн. ш. 24°24′17″ сх. д.
Розташування:  Україна
Закарпатська область,
Рахівський район
Найближче місто: Рахів
Площа: 16375 га
Заснований: 1968
Керівна
організація:
Карпатський біосферний заповідник
Країна  Україна[1]
Об'єкт №: 1133-001
Чорногірський масив на мапі Карпатського біосферного заповідника під № 1
Статус (до анулювання): частина об'єкта Світової спадщини ЮНЕСКОd

Створення заповідника

В 1968 році уряд України для збереження унікальних гірських ландшафтів прийняв Постанову про організацію Карпатського заповідника, до якого ввійшов і Чорногірський заповідний масив.

Склад

Входить до складу транскордонного природного об'єкта «Древні та первісні букові ліси Карпат та інших регіонів Європи», що складається з 78 окремих масивів, які розташовані на території 12 країн. Об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Лише тут найкраще зберігся неоціненний генофонд бука лісового (Fagus sylvatica) та ряду інших видів з його ареалу. Букові праліси Карпат є надзвичайно важливими для розуміння повної картини історії та еволюції роду бука (Fagus), який завдяки своїй поширеності у північній півкулі є глобально важливим. Бук є однією із найважливіших складових помірних широколистяних лісів, які колись займали 40 відсотків території Європи.

Масив розташований на південних і західних схилах Чорногірського хребта, в межах висот від 700 до 2061 м над р. м. На території масиву, площа якого становить 16375 га, розташована найвища вершина Українських Карпат Говерла (2061 м). Рельєф високогірної частини масиву носить сліди давнього зледеніння з характерними льодовиковими формами карами; у деяких з них утворились озера, наприклад Брескул, Верхнє озеро, Бребенескул.

Кліматичні особливості

Клімат Чорногірського масиву помірно континентальний. Зі збільшенням висоти над рівнем моря температура повітря понижується, а кількість опадів зростає. Велика кількість опадів обумовлює наявність добре розвинутої гідромережі — на території масиву розташовані джерела численних приток річки Біла Тиса.

Типовими для лісових формацій є світло-бурі та темно-бурі гірсько-лісові ґрунти. У високогір'ї переважають торф'янисто-гірсько-підзолисті та гірсько-лучно-буроземні ґрунти.

Флора та фауна

Чорногірський заповідний масив характеризується великою різноманітністю флори та фауни. Панівним типом рослинності є ліси. В прохолодному кліматі Чорногори чисті бучини мають обмежене поширення і пов'язані з південними схилами. У ширшому висотному діапазоні трапляються мішані листяно-хвойні ліси, що сягають висоти 1200 м. Вище поширені зональні смеречнюки, що утворюють верхню межу лісу, яка тут проходить на висоті 1500–1600 м. У субальпійському поясі поширене криволісся. Значні площі займають трав'янисті формації альпійські луки. У складі флори Чорногірського масиву нараховується ряд рідкісних видів.

Центральним ядром фауни хребетних Чорногірського масиву є види тайгового та альпійського комплексів. У високогір'ї, на висоті близько 1800 м, трапляються снігова полівка та альпійська тинівка, занесені до Червоної книги України. Характерними мешканцями хвойних та мішаних лісів Чорногори є трипалий дятел, жовтоголовий корольок, гірський дрізд, глухар, рись, ведмідь тощо. Загалом у фауні Чорногірського масиву добре представлені види, характерні для всього лісового поясу Карпат. Чимало видів безхребетних — карпатських та східнокарпатських ендеміків — зареєстровано в Українських Карпатах тільки в Чорногорі.

Великі панорами

Велика панорама Карпатського біосферного заповідника
Велика панорама Чорногірського хребта

Джерела

  • «Праліси в центрі Європи. Путівник по лісах Карпатського біосферного заповідника» // Федеральний інститут досліджень WSL, Бірменсдорф / Карпатський біосферний заповідник, Рахів

Див. також

  1. GEOnet Names Server — 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.