Чорні Лози (село 1920 ~ 1945)
Чо́рні Ло́зи (пол. - Czа́rne Łо́zy) — нині неіснуюче село в Рівненському районі Рівненської області. Знаходилось у складі Бугринської ґмініи Рівненського повіту Волинського воєводства Польської республіки. Розташовувалось між селами Антопіль, Бабин, Дмитрівка та Підліски.
Історичні дані
Як населений пункт село Чорні Лози починає згадуватися від 1922 року та фігурувати на мапах у період між Першою Світовою війною та Другою Світовою війною. Населення, це переважно еміґранти з окупованої більшовиками України, польські осадники та громадяни Чехословаччини.
У 1937 року солтисом (старостою) села Чорні Лози обрано було Шафранського Броніслава, поляка за національністю, підсолтисом (підстаростою) Трохимчука Григорія, українця за національністю. Більшість мешканців працювали на Бабино-томахівському цукрозаводі, що належав у 1920-30х роках компанії "LUDWIK TUCZEK S-ka". На 1936 рік село було електрифіковане та живилося від підстанції в Бабині разом із селами Підліски, Дмитрівка, Рясники, Дорогобуж та Подоляни. Повз село курсували автобуси сполученням Рівне-Гоща-Корець, Рівне-Межиріч (нині Великі Межиричі), Рівне-Бабин-Бугрин. Також мешканці Чорних Лоз брали активну участь у просвітянській діяльності, будучи членами "Просвітянської хати" в Бабині, яка була заснована 4 січня 1934 року. З січня 1934 року село у складі Рівненської ґміни.
З початком Німецько-радянської війни в червні 1941 року поблизу сіл Чорні Лози, Бабин та Дмитрівка відбувся епізод однієї з найбільших танкових битв по лінії Луцьк-Дубно-Броди (23-29 червня 1941р). Під час цієї битви у червні 1941 року згоріло декілька будинків. Починаючи з цього періоду село починає зазнавати постійних руйнувань та занепадає. З появою в місцевому лісі червоних партизанів, яких десантували сюди радянські спецпідрозділи НКВС у вересні 1941року, почалися репресії німецької окупаційної влади. За одного вбитого партизанами солдата Вермахту розстрілювали 10 цивільних місцевих мешканців. Таких випадків за 1941-1942 роки в сусідньому Бабині було кілька. В лютому 1944 року з поверненням сюди частин Червоної Армії та радянської влади настав новий період протистояння з місцевим населенням, що почало масово вступати до лав УПА.[1] До 1945 року в Чорних Лозах майже не лишилось вцілілих будинків. Мешканці, що лишилися були розселилися по сусіднім селам.
Нині з колишнього села Чорні Лози розпочинається західна частина сучасного села Бабин.
Населення
Згідно з повітовим переписом, станом на жовтень 1936 року проживало 480 осіб.
Джерела
- Архів управління СБ України фонд 6, опис 2.
Примітки
- Архів управління СБ України фонд 6, опис 2.
Посилання
- Eastern Borderlands Places http://www.kami.net.pl/kresy/