Шампанська масть

Шампа́нська масть — одна з похідних мастей коней, що виникла внаслідок генетично обумовленого явища амеланізму, часткової втрати або ослаблення пігменту коней. Лошата шампанської масті народжуються світлішими за рудих, гнідих та вороних лошат, жовтими чи молочно-кавовими на вигляд, з рожевою шкірою, світлим копитним рогом та ясно синіми очима, колір перерахованих областей помітно темнішає з віком.

Шампанський кінь.

Опис

Ознаки шампанської масті у лошат (A-C), у дорослому віці (D,E)

Ця масть дуже нагадує кремовий тип мастей — булану, солову, ізабелову масті. Проте є суттєві відмінності в генетичному успадкуванні кольору шкіри та очей, лише для шампанської обов'язковою ознакою є зелений колір очей дорослих представників, в той час як в інших мастей кольори варіюють. Шампанська масть може поєднуватись з буланою, соловою та саврасою, що робить її ще світлішою в своєму прояві. Вона також візуально подібна з перлинною, проте головною і суттєвою відмінністю є походження: шампанські коні зустрічаються і виникли лише в Америці, перлинні ж мають піренейське або іспанське походження, різницю помітно і в генотипі таких коней.

Головні ознаки

  • Шкіра рожевого кольору при народженні, з віком темнішає, майже завжди помітне ластовиння шкіри, що притаманне цій масті. За ці численні темні цятки на рожевій шкірі шампанська і отримала свою назву, через подібність до бульбашок шампанського на тлі освітленої кольорової гами.
  • Кольорова гама шерсті та волосся дуже варіює: від молочно-білого, кремового, бежевого, до кольору золота, кольору кави з молоком, і до кольору темної кави на окремих ділянках тіла коня. Таке різноманіття кольорів пояснюється різним ступенем освітлення різних типів пігментів на тілі коня, — зазвичай рудого феомеланіну до жовтого та молочного; і зазвичай чорного чи коричневого меланіну до кавового та молочно-кавового відтінків.
  • Часто помітні блиск шерсті та так звані обернені яблука - темні яблука на світлішому фоні, особливий яблучний візерунок на тулубі, що також можуть відповідати незвичайній назві цієї масті.
  • Очі забарвлені у блакитний колір при народженні, з віком темнішають до зеленого кольору, відтінки варіюють від салатового до болотного, але обов'язково зеленого.

Поширення

Шампанська масть може зустрітись виключно в породах американського походження. Це американський верховий або седлбред, американський кремовий, американський мініатюрний, американський пейнтхорс , аппалуза, квотерхорс, місурійський фокстроттер, мустанг, теннессійський прогулянковий, а також арабські, фризькі та спортивні помісі з американським походженням і інші американські породи коней та поні.

Генетика

Генотип шампанських коней визначений послідовністю SLC36A1 з назвою Champagne для відповідного гену у коней та домінантними алелями Ch, що успадковуються незалежно від таких генів як Cream (SLC36A2) та Dun (TBX3). Обидві комбінації (гетерозиготна та гомозиготна) спричинюють шампанську масть у коней. Оскільки жодного впливу на здоров'я шампанських коней не виявлено, можна стверджувати, що ген Champagne відповідає лише за особливості пігментації.

Символізм

Шампанська масть доволі нова та ізольована на фоні інших мастей, тому про неї відомо мало в літературі та мистецтві.

Посилання

  1. Усе про шампанську масть коней
  2. Генетика шампанської масті
  3. Генотип шампанських коней
  4. Тестування на шампанську масть

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.