Шанідар

Шанідар печерна стоянка кам'яної доби в передгір'ях хребта Загрос (північний Ірак), поблизу озера Урмія, де в 19511961 роках американська археологічна експедиція виявила залишки скелетів 9-и людей неандертальського типу разом з леваллуазьким кам'яними знаряддями мустьєрської культури.

Череп неандертальця з печери Шанідар I
Шанідар
Печера Шанідар
Печера Шанідар
36°48′02″ пн. ш. 44°14′35″ сх. д.
Тип: печерна стоянка
Доба: кам'яна
Країна:  Ірак
Регіон: Іракський Курдистан
Археологічна культура: мустьєрська
Артефакти: залишки скелетів 9 людей неандертальського типу разом з леваллуазьким кам'яними знаряддями мустьєрської культури
Дата відкриття: 1951
Дата дослідження: 19511961
Шанідар

 Шанідар у Вікісховищі

Деякі з виявлених скелетів несуть сліди важких патологій — сліди хвороб і травм. Люди з такими недугами не могли б вижити самостійно, що свідчить про розвинену взаємодопомогу в колективі неандертальців. Встановлено, що деякі неандертальці в цій печері були поховані, а в похованні Шанідар IV була виявлена надзвичайно висока концентрація пилку квітів. Ймовірно, могила була просто засипана квітами. Це цікавий факт, адже у цьому випадку ми можемо говорити про один з найдавніших випадків скоєння навмисного поховання, що супроводжується певним похоронним обрядом.

Антропологічно люди з Шанідар близькі до неандертальців Західної Європи, але мають чимало спільних з сучасною людиною рис. Проживали 50-70 тис. років тому.

Література

  • Коробков И. И., Новые данные о неандертальских скелетах из пещеры Шанидар (Ирак), «Вопросы антропологии», 1963, в. 15.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.