Шаторальяуйхей

Шаторальяуйхей (угор. Sátoraljaújhely) — місто на північному сході Угорщини, четверте за величиною місто медьє Боршод-Абауй-Земплен після Мішкольца, Озда і Казінцбарцика. Населення — 17 992 чоловік (2007).

Шаторальяуйхей
Sátoraljaújhely
Герб Прапор
Кафедральний собор
Кафедральний собор
Основні дані
Країна  Угорщина
Медьє Боршод-Абауй-Земплен
Регіон Північна Угорщина
Населення 17 992
Площа 73,44 км²
Густота населення 244,99 осіб/км²
Часовий пояс UTC+1, влітку UTC+2
Поштові індекси 3980
Телефонний код +36-47
Географічні координати 48°23′38″ пн. ш. 21°39′22″ сх. д.
Місцева влада
Вебсторінка http://www.satoraljaujhely.hu/
Мапа

Шаторальяуйхей

Шаторальяуйхей у Вікісховищі

Географія і транспорт

Місто стоїть на кордоні зі Словаччиною, який проходить прямо в межах міста по річці Ронява. Зі словацького боку розташоване невелике селище Словенске Нове Место. Шаторальяуйхей знаходиться за 80 кілометрів на північний схід від столиці медьє Мішкольца і пов'язаний автомобільними дорогами і залізницями з Мішкольцем та Словаччиною (у тому числі з Кошице).

Етимологія

Складна назва міста перекладається як «Нове місто під шатром» і пов'язане з історією. Історичне поселення іменувалося Sátoralja (Шаторалья), що означає «під шатром». Можливо назва пов'язана з тим, що місто розташоване під покровом пагорба. Після монгольської навали XII століття місто було зруйноване. В XIII столітті місто було відбудовано заново і стало називатися «новим» (угор. új hely — нове місто). Словацька назва міста словац. Nové Mesto pod Šiatrom є буквальним перекладом угорської назви.

Історія

Шаторальяуйхей отримав права міста в 1261 році, в цей же період у місті побудований укріплений замок. Місто було відоме як один їх головних центрів угорського виноробства, на гербі місті зображене виноградне гроно.

Місто грало важливу роль в історії регіону. В XVII і XVIII століттях тут спалахували повстання проти панування Габсбургів. У другій половині XIX століття місто швидко росло, завдяки вигідному положенню на перетині торговельних шляхів до Польщі, Київської Русі та Трансільванії. Шаторальяуйхей став столицею комітату Земплен.

Після закінчення Першої світової війни Угорщина втратила великі території. Кордон з новоствореною чехословацькою державою пройшов по ріці Ронява, що розділяє Шаторальяуйхей. Місто виявилося розділеним на дві частини, велика (4/5 населення і 3/4 території) частина відійшла Угорщині, а на меншій частині було утворене словацьке місто Словенске Нове Место.

Під час Другої світової війни місто постраждало від бомбардувань. Після адміністративної реформи 1950 року Шаторальяуйхей був приєднаний до знову організованого медьє Боршод-Абауй-Земплен. Останнім часом місто придбало популярність як один з найбільших гірськолижних центрів Угорщини.

Пам'ятки

  • Історичний центр міста
  • Кафедральний собор
  • Винна церква
  • Барокова міська ратуша

Міста-побратими

Відомі люди

  • Лайош Кошут (1802–1894), державний діяч — провів юнацькі роки в Шаторальяуйхеї
  • Геза Надь (1892–1953), шахіст — народився в Шаторальяуйхеї
  • Геза Ревес (1902–1977), міністр оборони ВНР — народився в Шаторальяуйхеї

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.