Шевченки (Харків)
Шевченки́— історичний район на сході міста Харківа, частина Салтівки. Колишнє село яке увійшло до меж міста.
Шевченки Харків | ||
Загальна інформація | ||
---|---|---|
Район (у місті) | Київський | |
Транспорт | ||
станції метрополітену: | Салтівська лінія: |
Район розташований у заплаві річки Харків на її лівому (південному) березі. Обмежений з півночі заплавою струмка Глибокий, зі сходу вулицею Академіка Павлова, з півдня ринком Барабашово, із заходу заплавою річки Харків. Знаходиться на території Київського адміністративного району міста.
Максимальна висота над рівнем моря (1937-1941) - 143,5 м. Населення Шевченок - 10 тисяч осіб.
Історія
Наприкінці XVIII або на початку XIX заснований хутір Шевченків у заплаві річки Харків на її правому березі, за з передмістям Журавлівка по вулиці Журавлівська (сучасна Шевченка).
На військово-топографічних картах Шуберта середини XIX століття Шивченків хутір (рос. дореф. Х.Шивченковъ) розташований на правому березі річки Харків [1], а на місці нинішнього району Шевченки був Лащенків хутір (рос. дореф. Х.Лащенковъ)[2]. Між хутором Лащенкова, розташованим нижче за течією річки на лівому схилі Глибокого струмка і хутором Рижова[3], що знаходився вище за течією річки Харків на правому схилі Кітлярчиного яру, в 1860-х роках знаходився стеариновий завод.
На мапі 1876 року Шевченків хутір (рос. дореф. хут Шевченковъ) розташований на правому березі річки Харків східніше від Журавлівки на Журавлівській вулиці[4].
На україномовній мапі Харківської округи 1927 року, село Шевченків (яке як і раніше розміщувалося на правому березі річки Харків) позначено також як «Свинячий» і мало власну сільраду. На лівому березі річки Харків присутній населений пункт Рижий, але відсутній Лащенківський[5].
На початку 1930-х років в місцині де у ХІХ столітті було вказато хутір Лащенківський, вже існує радгосп «городини» (овочевого напряму), якому надали ім'я командувача Першою Кінною армією РСЧА (вибила з Харкова Добровольчу армію 10-12 грудня 1919 року), С.М. Будьонного.
1937-1940 роках, напередодні початку Радянсько-німецької війни, в селі Шевченки було 258 дворів, цегельний завод, радгосп імені Будьонного та Шевченківська сільрада. На хуторі Рижий[6] (колишній Рижова), що розташовувався безпосередньо на південному березі річки Харків вище за її течією, було 30 дворів[7].
На території Харкова, а зокрема Салтівки, розгорталися бойові дії радянсько-німецької війни (1941-1945 років) війни, найжорстокіші бої відбувалися у лютому-березні та серпні 1943 року. 11 березня 1943 року у селі Шевченки, була одна з наймасштабніших битв між радянськими та німецько-нацистськими військами. З німецької сторони наступали підрозділи 3-ї танкової дивізії СС "Мертва голова" з використанням танків "Тигр". З радянського боку Шевченки обороняли 210 батальйон 17-ї бригади військ НКВС, 391 танковий батальйон 179-ї окремої танкової бригади і 2 гармати калібром 76 мм з винищувально-протитанкового полку. За один день радянські воїни підбили і спалили 11 танків, 8 бронетранспортерів, 10 автомашин і знищили понад 150 солдатів і офіцерів противника. Але німцям все ж вдалося взяти Шевченки, а 16 березня 1943 року захопити і весь Харків.[8]
У 1950-60 хх. роках Шевченки були приєднані до Харкова і стали частиною майбутнього житлового масиву Салтівка.
Пам'ятки
- Журавлівський гідропарк, місце відпочинку.
Річки, струмки
- Харків — ліва притока Лопані.
- Кітлярчин Яр[9] — ліва притока річки Харків.
- Глибокий Яр [10] — ліва притока річки Харків. Тече вздовж вулиці Владислава Зубенка.
- Журавлівське водосховище на річці Харків. Має дві частини, розділені греблею Героїв Праці.
Транспортні комунікації
Шевченки з'єднуються:
- з Московським проспектом - вулицею Академіка Павлова.
З центром міста Шевченки пов'язує Салтівська лінія метрополітену.
- На Шевченках знаходиться станція метро Академіка Павлова.
З іншими районами Шевченки також пов'язує лінія трамвая:
- № 27 — до Московського проспекту, Кінного ринку, ст.м. Захисників України, проспекту Гагаріна та району Новожаново по вул. Академіка Павлова.
Шевченки на мапах різних років
Шевченки на мапі 1868 року Шевченки на мапі 1869 року Шевченки на мапі 1876 року Шевченки (Свинячий) на мапі 1927 року Шевченки на мапі 1938 року Шевченки на мапі 1940 року
Примітки
- Трёхвёрстная военно-топографическая карта Российской империи, ряд XXIII, лист 14, 1869 год // Х. Шивченковъ (рос.).
- Трёхвёрстная военно-топографическая карта Российской империи, ряд XXIII, лист 14, 1869 год // Х. Лащенковъ (рос.).
- Трёхвёрстная военно-топографическая карта Российской империи, ряд XXIII, лист 14, 1869 год // Х. Рыжова (рос.).
- Багалей, Д. И. Альбом старинных планов г. Харькова, снимков его видов и портретов его деятелей : Прилож. ко 2-му Т. «Истории города Харькова» / Д. И. Багалей, Д.П. Миллер. – Репринт. изд. – Х., 1993. – 69 с. (рос.).
- Мапа Харківської округи на 1 січня 1927 року. Видання Харківського Окрвиконкому.
- Километровая карта РККА M-37 (А): Курская, Белгородская, Воронежская и Харьковская области // Шевченки (рос.).
- Карта-километровка Харькова и окрестностей РККА, 1941 год. // Х. Рыжий (рос.).
- Салтовка- арена битв Второй мировой. kh.vgorode.ua. Процитовано 26.05.2017.(рос.)
- Трёхвёрстная военно-топографическая карта Российской империи, ряд XXIII, лист 14, 1869 год // Китлярчинъ яръ (рос.).
- Трёхвёрстная военно-топографическая карта Российской империи, ряд XXIII, лист 14, 1869 год // Глубокий яръ (рос.).