Шепель Георгій Андрійович

Біографія

Народився 8 вересня 1901 ріка в селі Станіслав (Білозерський район),в родині рибалки[1].

До служби в армії Шепель працював токарем на заводі імені Марті в місті Миколаїв. С вересня 1919 року по квітень 1920 року добровільно брав участь в Громадянській війні проти військ Врангеля.

Військова служба

Міжвоєнний час

22 вересня 1922 року покликаний в РСЧА Херсонським військкоматом і направлений в місто Брянськ в Тульську стрілецьку дивізію, через 2 місяці зарахований в дивізійну школу в місто Новозибків. У листопаді дивізійна школа була переведена до Москви. Після її закінчення призначений в окремий батальйон охорони РВС і Штабу РСЧА, в його складі проходил службу командиром відділення, помічником командира взводу і старшиною навчальної школи. 18 травня 1925 року звільнений в запас. Після звільнення виїхав в місто Керч де працював на Керченському металургійному комбінаті ім. П. Л. Войкова. У січні 1932 року Шепель через райвійськкомат був направлений на перепідготовку в 6-й корпусний центр в міста Одеса, після її завершення 9 березня того ж року знов був зарахований в кадри РСЧА і призначений в 44-й стрілецький полк 15-й Сиваської стрілецької дивізії КВО в місто Миколаїв. У цьому полку прослужив понад 8 років — в. п. командира взводу, помічником начальника штабу і начальника штабу батальйону, помічником начальника штабу полку. У квітні 1940 року переведений в 321-й стрілецький полк в місто Севастополь, де в. п. заступника начальника штабу полку і заступником командира батальйону. У 1940 році Шепель закінчив заочний факультет Військовой академії РСЧА ім. М.В.Фрунзе. У січні 1941 року направлений в САВО командиром батальйону 499-го окремого стрілецького полку, в квітні призначений командиром батальйону 830-го стрілецького полку 238-й стрілецькій дивізії в місто Семипалатинськ.

Німецько-радянська війна

У війни на той же посаді. З 10 серпня 1941 року капітан Шепель в. п. начальника штабу 125-го запасного стрілецького полку 32-ї запасної стрілецької бригади САВО. Полк виконував завдання по прикриттю південного кордону СРСР і формуванню частин для армії, що діяла. У лютому 1942 року призначений начальником оперативного відділу штабу 8-й стрілецькій дивізії цього ж округу, що знаходилася на формуванні в місті Семипалатинськ. З 23 квітня по 5 травня 1942 року вона була перекинута на Брянський фронт в 3-тю армію. Після прибуття в травні капітан Шепель був призначений заступником командира 310-го, а в червні — командиром 229-го стрілецького полку цієї ж дивізії. Влітку 1942 роки дивізія в складі 48-й, потім 13-й армій цього ж фронту брала участь в Воронежсько-ворошиловградськой оборонної операції.

З січня по червень 1943 року підполковник Шепель знаходився на навчанні в Вищий військової академії ім. К.Е.Ворошилова (прискорений курс), після закінчення призначений заступником командира 238-й стрілецькій дивізії Брянського фронту (наказ НКО від 14.5.1943). У серпні дивізія у складі 46-го стрілецького корпусу 11-й армії цього ж фронту брала участь в Орловськой наступальної операції, у звільненні міста Карачев. Наказом ВГК від 15.08.1943 в ознаменування досягнутих успіхів їй було привласнено найменування «Карачевськая». В кінці серпня дивізія увійшла в 50-ю армію Брянського фронту і успішно діяла в Брянськой наступальної операції. 26 вересня її частини вступили на територію Білорусі і 28 вересня звільнили місто Климовичи. З 1 жовтня 1943 року дивізія у складі армії увійшла до підпорядкування Центрального (з 20.10.1943 — Білоруського, з 24.02.1944 — 1-го Білоруського) фронту. У листопаді 1943 року її частини у складі тієї ж армії брали участь в Гомельсько-речицкой наступальної операції і звільненні міста Новий Бихов, потім до червня 1944 року займали оборону на схід від міста Бихов.З 25 червня 1944 року дивізія успішно діяла в Могильовськой, Мінськой і Белостокськой наступальних операціях. За зразкове виконання завдань командування в цих боях при форсуванні річок Проня і Дніпро, прорив сильно укріпленої оборони німців, а також за опанування міста Могильов вона була нагороджена орденом Червоного Прапора (10.7.1944).

З 28 липня 1944 року дивізія увійшла до складу 49-й армії 2-го Білоруського фронту і брала участь в Осовецкой наступальної операції в оволодінні крепості Осовец. В ході подальшого настання її частині опанували міста Ломжа, Новогрод і ліквідовували останній плацдарм противника на лівому березі річки Нарев. За зразкове виконання завдань командування в боях за опанування міста і фортеці Ломжа вона була нагороджена орденом Суворова 2-го ст. (22.9.1944). В кінці вересня дивізія була виведена в другий ешелон, потім в жовтні — грудні 1944 року вела оборонні бої на південний схід від міста Остроленка.З січня 1945 року вона у складі 70-го стрілецького корпусу тих же армії і фронту брала участь в Східно-прусською, Млавсько-ельбінгськой наступальних операціях, в знищенні хельсбергськой угрупування противника. У 1944 році Шепель вступив в ВКП(б).

З 24 березня 1945 року полковник Шепель допущений до в. п. командира 191-й стрілецької дивізії 49-ї армії 2-го Білоруського фронту і брав участь з нею в Берлінськой наступальної операції, у форсуванні річки Одер і опануванні міст Гартц (Гарц), Везенберг, Світів. 3 травня її частини зустрілися з передовим загоном 7-ї американської армії в районі міста Шлемін, де і закінчили бойові дії. За час війни комдив Шепель був дев'ять разів згаданий в наказах Верховного Головнокомандуючого[2]

Післявоєнний час

Після війни в серпні 1945 року дивізія була розформована, а полковник Шепель призначений уповноваженим Контрольного апарату Радянської військової адміністрації при окружних комендатурах в Німеччині, округ Хемніц (Саксонія). З березня 1946 року в. п. заступника начальника відділу по комендантській службі Управління Радянської військової адміністрації федеральної землі Тюрінгия, з березня 1947 року був начальником Управління окружної військової комендатури округу Шверін.

У серпні 1947 року відряджений в розпорядження Управління кадрів МВО, потім Управління кадрів Сухопутних військ. У січні 1948 року за власним бажанням звільнений в запас і убув в місто Рига. З 31 серпня 1951 року в. п. начальника Пасвальського об'єднаного райвійськкомату Шяуляйськой області Литовської РСР. Наказом військового міністра СРСР від 19.11.1951 знов визначений в кадри Радянської армії із залишенням в колишній посаді. В жовтні 1953 року звільнений у запас.

Нагороди

СРСР
Іноземні нагороди

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.