Шпаков Олександр Олександрович

Олександр Олександрович Шпаков (нар. 7 травня 1946, Київ, СРСР) — колишній радянський футболіст, що виступав на позиції захисника, та український тренер. Майстер спорту СРСР. Заслужений тренер України, Заслужений працівник фізичної культури і спорту України (2015). Перший тренер володаря «Золотого м'яча 2004» Андрія Шевченка у ДЮСШ «Динамо».

Олександр Шпаков
Особисті дані
Повне ім'я Шпаков Олександр
Олександрович
Народження 7 травня 1946(1946-05-07) (75 років)
  Київ, СРСР
Зріст 174 см
Вага 67 кг
Громадянство  СРСР Україна
Позиція Захисник
Юнацькі клуби
«Динамо» К
Професіональні клуби*
РокиКлубІгри (голи)
1967—1968 «Динамо» К 2(0)
1969—1970 «Дніпро» Д 59(0)
Звання, нагороди
Нагороди
Заслужений працівник фізичної культури і спорту України
Заслужений тренер України

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

Життєпис

Олександр Шпаков народився у Києві в районі Галицької площі. У дитячому віці грав за команду Міського відділу народної освіти у тренерів Михайла Корсунського та Євгена Соловцева. Згодом до ДЮСШ «Динамо» його запросив відомий радянський дитячий тренер Олександр Леонідов. Навчання у Леонідова відкрило Шпакову шлях до дублюючого складу киян, однак потрапити до основи «Динамо» Олександру не вдалося. Його виступи в першій команді обмежилися двома поєдинками.

Не бажаючи бути вічним резервістом, Шпаков погодився на пропозицію Валерія Лобановського, що тренував на той час «Дніпро», та переїхав до Дніпропетровська. У «Дніпрі» Олександр швидко став основним гравцем клубу, однак важка травма, що її зазнав Шпаков 21 липня 1970 року на 12-й хвилині матчу проти команди «Крила Рад»[1], перекреслила сподівання футболіста на продовження кар'єри. Близько двох років Олександр відновлювався від пошкодження, але на поле більше так і не вийшов. У 1972 році Шпаков остаточно завершив кар'єру гравця та повернувся до рідного міста.

У 1978 році тодішній керівник ДЮСШ «Динамо» Анатолій Бишовець запропонував Олександру спробувати себе на ниві тренерської роботи у дитячому колективі. Йому було доручено працювати з групою дітей 1968 року народження, з якої пізніше на високому рівні заграли Віктор та Олександр Морози, а також Ігор Жабченко. Наступною групою Шпакова стали футболісти 1976 року, серед яких, окрім Андрія Шевченка, що став володарем «Золотого м'яча», слід було б виділити Ігора Костюка, В'ячеслава Кернозенка, Володимира Анікеєва, Олександра Голоколосова та Ігора Продана.

У 1992 році Олександр Шпаков залишив «Динамо» та переїхав до ОАЕ, де тренував дітей у місцевій команді «Аль-Аглі». Однак після здобуття чемпіонського титулу у місцевій ДЮФЛ повернувся на Батьківщину, де у 1996 році взяв групу 1985 року народження у ДЮСШ «Динамо». Випускниками цієї групи стали Олександр Яценко, Сергій Рожок, Андрій Башлай та Олександр Іващенко. Станом на 2013 рік Олександр Шпаков обіймав у ДЮСШ посаду старшого тренера молодших вікових груп.

Досягнення

Командні трофеї
  • Срібний призер 2 групи класу «А» (1): 1969
  • Брав участь у чемпіонських сезонах «Динамо» (1967, 1968), однак провів у кожному з них лише по 1 матчу, чого замало для отримання медалей
Індивідуальні досягнення

Примітки

  1. Історія ФК Дніпро. 1970 рік. (рос.). Сайт вболівальників ФК «Дніпро». Архів оригіналу за 27 серпня 2013. Процитовано 25 квітня 2013.

Посилання

Інтерв'ю
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.