Якуб Гуснік

Якуб Гуснік (чеськ. Jakub Husník, 29 березня 1837 року Вейпрніце, Австрійська імперія наразі Пльзенського краю Чеської Республіки) 26 березня 1916 року, Прага) — чеський художник, педагог, вчений і винахідник в області фотомеханічних способів репродукування.

Якуб Гуснік
Jakub Husník
Народився 29 березня 1837(1837-03-29)[1][2][3]
Вейпрніцеd, Пльзень-північ[3]
Помер 26 лютого 1916(1916-02-26)[2][4][3] (78 років)
Жижков, Королівство Богемія, Долитавщина, Австро-Угорщина[5]
Країна  Австро-Угорщина
Діяльність художник, фотограф, педагог
Галузь художник, педагог, вчений

 Якуб Гуснік у Вікісховищі
Я. Гуснік. «Читання газети»

Біографія

Якуб Гуснік народився 29 березня 1837 року в багатодітній родині лісника, був одним з десяти дітей у батьків. Після закінчення Празької неповної середньої школи в 1853 році вступив в художню академію. Навчався живопису в Антверпені під керівництвом бельгійського професора Жозефа Лерюса. Після свого повернення на батьківщину в 1863 році працював учителем в гімназії в місті Табор.

У 1877 році був призначений професором малювання Вищої школи. Через рік пішов зі школи і заснував фотоательє в Празі і майстерню по цинкографії, організував і проводив власний семінар по літографії.

Наукова діяльність і творчість

Живописець-портретист Якуб Гуснік створив ряд жанрових полотен. Створив кілька живописних робіт для церкви в Угріневец поблизу Праги. У 1868 році Якуб Гуснік розробив один з художніх способів репродукування Фототипію. Цей спосіб друку був заснований на властивості світлового дублення хромованого желатину, яким покривали друковану форму. Відомий також роботами в області геліографії, фотолітографії і фотоцинкографії. Винахідник запропонував репродукційну емульсію з фтористим сріблом, кліше на шарах з фотографічного желатину і хлорне залізо (для високого друку).

Спільно з професором Шварцем, запропонував «мокрий спосіб» обробітку фотографій. У 1893 році удосконалив триколірне відтворення для друку і отримав на нього патент.

Якуб Гуснік — автор декількох книг про свої винаходи.

У 1908—1920 роках його син Ярослав Гуснік проводив експерименти з автохромом.

Література

  • Rudolf Skopec: Jakub Husník : Životopisná studie, Praha: Národní technické muzeum v Praze|Národní technické muzeum, 1952
  • Robert Fikari: Přehled grafických technik. Práce, Vydavatelstvo ROH, 195

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.