Якуб Ян Риба

Якуб Сімон Ян Риба (Jakub Šimon Jan Ryba; 26 жовтня 1765 — 8 квітня 1815) чеський учитель і композитор класичної музики. Найвідоміший його твір чеська різдвяна меса «Гей, майстре!».

Якуб Ян Риба
Основна інформація
Дата народження 26 жовтня 1765(1765-10-26)[1][2][…]
Місце народження Přešticed, Пльзень-південь[3][4]
Дата смерті 8 квітня 1815(1815-04-08)[1][2][…] (49 років)
Місце смерті Voltušd, Rožmitál pod Třemšínemd, Пржибрам, Середньочеський край, Чехословаччина, Rožmitál pod Třemšínemd, Пржибрам, Середньочеський край, Чехословаччина[3] або Rožmitál pod Třemšínemd, Пржибрам, Середньочеський край, Чехословаччина[4]
Поховання Starý Rožmitáld
Громадянство Королівство Богемія
Національність чехи
Професії композитор, диригент, педагог, поет, перекладач, музикант, мемуарист
Жанри класична музика, Духовна музика і народна музика
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Народився в Прєштіце поблизу Пльзені, у родині шкільного учителя. 1780 року Риба поїхав до Праги, де навчався в гімназії «Піаріст». Його вчитель Касіян Ханель навчав його музиці. Риба був дуже хорошим студентом, і незабаром почав писати музику. Він мріяв бути відомим композитором. У 1784 році батько наказав йому працювати вчителем у Непомуку. Риба неохоче послухався, але незабаром його звільнили. Поблукавши кілька місяців, він отримав повідомлення, що його мати померла. Після тривалої хвороби переїхав до Мнішек-під-Брди. Будучи популярним серед місцевих жителів за музичним виконанням, був там дуже щасливий, але після певних вагань прийняв посаду вчителя в Рожміталі-під-Тремшинем.

Школа процвітала під його керівництвом, але він постійно конфліктував з місцевим пастором та радою. Його часті прохання про кошти на ремонт шкільного будинку зазвичай відхиляли. У 1796 р. він написав свій найвідоміший твір чеську різдвяну месу «Гей, господарю!» як наслідок примирення з місцевим пастором. Ця робота продовжує часто виконуватися на Різдво у Богемії.

Нестерпна нестача грошей, ворожість начальства та повне виснаження призвели його до самогубства у Волтуші поблизу Рожмітала під Тремшинем .[5] 8 квітня 1815 року Риба відвідав ранкову месу. Згодом його знайшли в густому лісі з перерізаним бритвою горлом. З ним був «Нарис душевного спокою» Сенеки Молодшого, його улюбленого автора. Його поховали на чумному кладовищі поблизу Рожміталя-під-Тремшінем.

Серед робіт митця багато пасторалей та меси, але сьогодні регулярно виконуються лише кілька композицій, що виходять до циклу чеської різдвяної меси.

Пам'ятник Й. Й. Рибі біля Волтуша

Література

  • Jiří Berkovec: Jakub Jan Ryba, Prague, 1995, ISBN 80-85787-97-0
  • Václav Spěváček: Jakub Jan Ryba, vychovatel našeho lidu [Jan Jakub Ryba, Educator of Our Nation], Prague, 1984
  • Jan Němeček: Jakub Jan Ryba: život a dílo [Jan Jakub Ryba, Life and Works], Prague, 1963
  • Jan Němeček: Školní deníky Jakuba Jana Ryby [School Diaries by Jakub Jan Ryba], Prague, 1957
  • Irena Janáčková: Jakub Jan Ryba o svém hudebním životě [Jakub Jan Ryba About His Life With Music], Prague, 1946. Translation of autobiography Mein musikalischer Lebenslauf (in German) from 1801

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.