Яків Франк

Яків Франк (івр. יעקב פרנק, при народженні Яків бен Єгуда Лейб (Лейбович), *1726 — †10 грудня 1791) єврейський релігійний діяч 18 століття, що проголосив себе Месією. Творець секти свого імені. Прийняв хрещення, рабин.

Яків Франк
Ім'я при народженні Яків бен Єгуда Лейб (Лейбович)
Народився 1726(1726)
Королівка
Помер 10 грудня 1791(1791-12-10)
Офенбах
Поховання Оффенбах-на-Майні
Країна  Річ Посполита
Національність єврей
Діяльність рабин, астролог, Ересіарх
Знання мов Ладіно
Конфесія Франкізм[1] і юдаїзм[2]
У шлюбі з Хана
Діти Eve Frankd

Біографія

Ранні роки

Народився у Королівці на Поділлі. Одне з англомовних єврейських джерел стверджує: частина людей помилково вважали, що Королівка — це передмістя Бучача.[3]

Отримав початкову єврейську релігійну освіту[4] в Чернівцях. Згодом родина переїхала до Бухаресту[5].

В 13-річному віці почав займатися торгівлею — спершу як підручний купця, потім самостійно. Нажив статок, 1752 року одружився з 14-річною Ханою, донькою багатого єврейського торгівця з міста Нікопол у Болгарії. Десь через рік він приїхав до Салоників зі своїм шафером раббі Мордехаєм. Тут він заснував власний дім вчення, вів диспути з єврейськими вченими. Намагався вразити місцевих саббатіанців екстраординарними вчинками на зразок того, як поводився Сабатай Цеві: публічно порушував суботу, сідав на сувій Тори оголеними сідницями тощо.

У січні 1756 року в Лянцкорунь (нині село Зарічанка, Хмельницької області, Україна) франкісти були спіймані під час здійснення таємного ритуалу — чоловіки співали і танцювали навколо оголеної жінки, яка, на їхнє переконання, символізувала сувій Тори. Там знаходився і Якоб Франк, який був заарештований разом зі своїми послідовниками, але незабаром його випустили як турецького підданого.

Контакти з денме

Під час ділових поїздок 174555 років до Османської імперії (саме там він отримав прізвисько Франк[6]) почав контактувати з місцевими саббатіанцями (денме). У Смирні Яків зустрівся з хахамом Іссахаром з Підгаєць, який посвятив його в саббатіанство.

Хрещення

17 вересня 1759 р. охрестився в Латинській катедрі Львова, отримав ім'я Йозеф. Обряд провів єпископ-суфраган Самуель Ґловінський, хресні батьки — польний коронний писар Францішек Жевуський і саксонська графиня Анна Брюль.[7]

Галерея

В літературі

Постаті Якова Франка присвячений роман «Книги Якова» (2014) польської письменниці Ольги Токарчук.

Див. також

Примітки

  1. Deutsche Nationalbibliothek, Staatsbibliothek zu Berlin, Bayerische Staatsbibliothek et al. Record #118702882 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. Енциклопедія Брокгауз
  3. History of the Jews in Buczacz. Part 3. paragraph 7 (англ.)
  4. Систематичної єврейської освіти так і не здобув, про що заявляв відкрито, називаючи себе «невігласом» і «простаком».
  5. Є підстави вважати, що батько Якова був прихильником саббатіанства і через переслідування з боку ортодоксальних рабинів змушений був переселитися до Валахії.
  6. Так турки називали вихідців із Європи.
  7. І. Єзерська. Вихрещення юдеїв-контрталмудистів… С. 552–553.

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.