Янтра-мантра

Янтра-мантра або джантар-мантар — стаціонарний астрономічний прилад, що складається з гігантського трикутного гномона з гіпотенузою, паралельною осі Землі. З обох боків гномона розташовані чверті кола, обмежені гномоном та лінією, паралельною екватору. Інструмент призначений для визначення часу з великою точністю та схилення Сонця й інших небесних тіл.

Джантар-мантар в Удджайні

У 18 столітті магараджа Джай Сінґх II з Джайпура наказав збудувати п'ять обсерваторій, що містили б янтра-мантри, у Делі, Джайпурі, Удджайні, Матхурі і Варанасі, Обсерваторії були споруджені між 1724 і 1735 роками. Найвідомішими з них є:

Назва інструменту походить від слів янтра — «прилад» і мантра, що зокрема означає «формула», «розрахунок». Таким чином, янтра-мантра означає прилад для розрахунків. Головною метою будівництва обсерваторій з янтра-мантрами було складення астрономічних таблиць та передбачення руху Сонця, Місяця і планет[1].

Посилання

  1. Jantart Mantar: Get lost in space! Sankalp India Foundation

Ресурси Інтернету

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.